BIOS TS-X51,TS-X53

Silas Mariusz

rm -rf /
Help us, GOD!
5 Kwiecień 2008
10 167
31
2 243
153
39
Nowy Sącz
forum.qnap.net.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
Silas Mariusz opublikował nowe elementy w zasobach:

TS-X51,TS-X53 (wersja QW37AR22) - TS-251, TS-451, TS-253, TS-453, ...

Kod:
= = = = = = = = = = QNAP BIOS Release Note = = = = = = = = = = 
#############################################################################
Model		: TS-X51,TS-X53 (QW37)
SIO			: F71869
=============================================================================
Flash Method
1.BIOS Name.bat
=============================================================================
CPU Microcode : 
	M0230671113	M0230671116	M0230672213
	M0C30672216	M0C3067331E    M0230672228 
	M023067331C...

Czytaj więcej...
 
Flashed this one on my TS-651. Flashing was successful, but device is dead when starting (No screen/LEDs).
Why did you do that flash?
What was the reason?

Had problems fixing a failed firmware update via USB, so disabled "USB 3 support" in BIOS. Bad idea. This setting does not disable "USB 3 support" but all USB ports completely. In former times you could remove the battery and CMOS is empty, but this new UEFI BIOS saves the settings in persistent memory. In the QNAP Wiki they say, you need to flash the BIOS....

Is there a way to write the BIOS chip directy via serial connection? I should have waited for Qnap support and not install the old version here...
 
Yeah. There is a way but kinda difficult... Are you sure you wanna try it?
I'm gonna translate this tomorrow:
Hmm, fragment zaczynający się na "..ja czekałem" a kończący się na "nie pomogli" nie nastraja optymistycznie
20 maja 2014 na wiadomość o tym, że również wyłączyłem USB 3.0 otrzymałem taką odpowiedź:
Jason napisał:
Hi Silas,

reply from our BIOS engineer:

You are screwed...
:D

28 maja 2014 roku posadziłem scalak z biosem na programator LEAPER-48 i wgralem BIOS. Największą obawę miałem, ponieważ Intel wymyślił sobie stosować również low-voltage kości SPI Flash i pamiętam było to 1.8V a nie jak zazwyczaj 3.3V lub 5V. Bałem się, że uwale ją programatorem, a nigdzie tego układu wtedy nie można było dostać. A doświadczenie mi przypomina, że nie da się zaprogramować kości SPI Flash obsadzonej na płycie bo właśnie napięcie jest za niskie. (Ale mogę się mylić - nie wiem, rithien nie linczuj)

Tak czy siak uratowałem.

Dumny swojego prostego precedensu na wypożyczonym programatorze zacząłem się bawić w edycje BIOSU i zapragnąłem pozbyć się felernej funkcji "brick". Skończyło się kolejnym brickiem!

Tym razem nie chciałem go ponownie targać z płyty głównej. Więc sprawdziłem metodę zrobienia bootowalnego dysku. Jak to wiadomo BIOS Flash Toole średnio sobie radzą z alternatywnymi DOS'ami - i tak też było. Tool do update'u jest napisany przy użyciu PMODE/W DOS Extendera dla języka C/C++, który z automatu potrzebuje dużo pamięci konwencjonalnej. Zacząłem więc od DOS'a 7.1 albo jakiegoś innego z Windowsa 98 czy późniejszego 95 ponieważ jako jedyny obsługuje FAT32. Niestety w moim przypadku za każdym razem kończyłem z brakiem pamięci konwencjonalnej podczas uruchamiania toola do update'u. Ale to już był jakiś progress. Więc dysk SATA wyciągałem z serwera i tak kilka razy przekładałem do komputera, aby edytować każdą zmianą w configu. Wreszcie skończyło się to tak, że...
1) W podłączonym do PC dysku usunąłem wszystkie partycje
2) Otworzyłem do edycji bootowalny DOS 6.22 .iso do którego dorzuciłem wsad BIOS'a oraz tool do jego sflashowania (AFUDOS)
3) Wypaliłem na płytę CD zmodyfikowany obraz z DOS'em 6.22 i potrzebnym toolem (Uruchomienie DOS 6.22 z Pendrive'a na USB może być sporym wyzwaniem. Mi się nie udało.)
4) Wyłączyłem komputer.
5) Dla bezpieczeństwa odłączyłem wszystkie dyski twarde i podłączyłem jeden tymczasowy dysk SATA, który posłużył jako medium recovery oraz oczywiście napęd DVD, z którego zaraz uruchomie komputer.
6) Wystartowałem komputer z płyty CD system i legendarnym już dziś Dos'em 6.22
7) Pierwsze od czego zacząłem to komenda: fdisk
8) Utworzyłem nową partycję na dysku twardym - był wykrywany o dużo mniejszej pojemności.
9) Po utworzeniu partycji - jak to w DOS'ie system należało ponownie uruchomić a następnie partycji (WAŻNE - inaczej nie będzie dysk bootowalny) nadać tryb aktywny!
10) Więc ponownie uruchomiłem system z płyty CD i następnie uruchomiłem ponownie: FDISK /MBR aby upewnić się, ze partycja jest aktywna, po czym partycje zacząłem formatować:
Kod:
FORMAT C:
- ten proces wyjątkowo długo trwał.
11) Przenosimy system:
Kod:
R:
SYS.COM C:
COPY *.* C:\
C:
ATTRIB.EXE -R *.*
Nie pamiętam czy we wczesnym DOS'ie można łączyć argumenty +RHS więc pisze je ręcznie:
Kod:
ATTRIB.EXE +S IO.SYS
ATTRIB.EXE +S MSDOS.SYS
ATTRIB.EXE +H IO.SYS
ATTRIB.EXE +H MSDOS.SYS
ATTRIB.EXE +R IO.SYS
ATTRIB.EXE +R MSDOS.SYS

Edytujemy plik CONFIG.SYS:
Kod:
EDIT.EXE CONFIG.SYS
Kasujesz jego zawartość i piszesz:
Kod:
DEVICE=HIMEM.SYS
FILES=30
BUFFERS=20

LASTDRIVE=Z
Plik zapisujesz i wychodzisz z edytora.
Sprawdzasz ponownie czy plik jest poprawny
Kod:
TYPE CONFIG.SYS

Edytujemy plik AUTOEXEC.BAT:
Kod:
EDIT.EXE AUTOEXEC.BAT
Kasujesz jego zawartość i piszesz:
Kod:
AFUDOS.EXE QW37AR22.BIN /gan
Plik zapisujesz i wychodzisz z edytora.
Sprawdzasz ponownie czy plik jest poprawny
Kod:
TYPE AUTOEXEC.BAT

Parametry:
/A - Oem Activation file
/N - Program NVRAM (czyli to co najbardziej Cię interesuje)
/G - nie jest wyświetlone pod helpem: AFUDOS.EXE /?

12) Przygotowany dysk instalujesz w serwerze QNAP...
13) Jeśli system jest poprawnie postawiony to QNAP powinien się z niego uruchomić. Zresztą Twój PC też.

Podaj mi jaką masz wersje BIOS'a u siebie:
14436.jpg
...
but... I need to recheck this method
Please describe your issue with all details and let me know what did you do before.
 
Yeah. There is a way but kinda difficult... Are you sure you wanna try it?

Its out of warranty anyway. So yes. Just read post about BIOS recovery options, but I´m not sure which ones can be done on this board. Some boards have recovery jumpers or a persistent boot-block BIOS, which one can use to flash via floppy disks.
 
The idea is to make bootable HDD with DOS OS and autoexec which is gonna to lunch bios update tool. But... wrong path to bios update file gonna brick your device. So... Are you sure?

That is how I flashed this file here (QW37AR22.BIN). The update process completed successfully. Unfortunately, afterwards the device was dead.
This is the guide I followed: How to flash BIOS if USB function is disable - QNAPedia
I fixed the device by SPI flashing the correct BIOS version (QW37AR32). Will post a How-To later in main Qnap forums.

Thanks for your help.
 
When I´m done writing my HowTo, you will also be able to fix devices with completely dead BIOSes (aka bricked mainboards) using the undocumented JSPI1 connector on the mainboard.
 
Yes, the Qnap Wiki method works perfectly.
The file here also flashed successfully.

Other than it is a bit outdated, I really have no clue why this BIOS file here did not work on my TS-651.
I stated the link to the official current BIOS version for QW37 boards in my first post above. Its hosted by QNAP.

Maybe QNAP changed the BIOS chip models during production? Mine is a Winbond 25Q64FWSIG (aka W25Q64FWSIG).
Hi Silas,

As promised, I just completed the two HowTo´s:

[HowTo] QNAP BIOS recovery of completely dead mainboard [SPI flash method] [x51, x53]
[HowTo] Replace broken DOM module with a simple USB stick

Thanks alot!
 
Hello,
I have a TS-453 PRO, and I have tried to update the BIOS from QW37AR22 to QW37AR36, I created usb boot disk with RMPrepUSB (following the instructions that I find in this forum), Freedos SO start correctly from USB
Pokaż załącznik alh3_googleusercontent_com_pC_9v91riKR8XYrBF6fYNvm9bl8qCn7pxd605ea69c292f111aa556d0c23830be4ba.jpg

but when I run QW37AR36.BAT, AFUDOS.exe have a error that is showed in this image:
Pokaż załącznik alh3_googleusercontent_com_7wSOSp_1UaRFvL_5YuJtyF_2r1VM0_wOa_F370e3e5402353306ff526f32710e48a2.jpg

Can you help me to resolve?
Thank you very much!
 
What was a reason to update BIOS? Something wrong with your QNAP already?
Mentioned method How to flash BIOS if USB function is disable - QNAPedia works well...

It's an indication of QNAP support to resolve a problem: more or less in 50% of times, nas power on is blocked in "SYSTEM BOOTING >>>"...
I follow that method, but AFUDOS.exe not run correctly... I tried more times to make and remake USB disk...
You can see that the SO on the USB pen drive start correctly, see this screenshot:
Link: https://drive.google.com/open?id=1d-AlQwjEu6Lr-q4sw4GZIPQTeguCgrSf

But, the, when i run QW37AR36.BAT, AFUDOS.exe i see this error:
Link: https://drive.google.com/open?id=1nOg2vvdDF3foWQWvLNRxwxGj2jHuDme5

I tried also a previous release of AFUDOS.exe (v4.40), it run without runtime error but show that "BIOS is write-protected":
Link: https://drive.google.com/open?id=1pLkgv3JuUMNKjdVt8Knk1YJW92kignR6

Have you any suggestion?
 
I solved creating bootable usb disk by Rufus (2.18.1213 portable version), with default configuration except this parameter: "Create a bootable disk using MS-DOS".
Using RMPrepUSB (v2.1.741 portable version) to create a bootale usb disk, AFUDOS.exe not run in my TS-453 Pro.
Thank you to all.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. QW37AR36
  2. Qw37
  3. QW37AR36.BIN
  4. QW87AR10
  5. qw37ar22
  6. BIOS x53
  7. 453 bios
  8. american megatrends
  9. qnap ts-251 qw41 rev 1.3 bios
  10. BIOS TS-469 Pro
  11. QNAP QW37AR22 update
  12. X53 bios
  13. bios files
  14. Ts-451u