Pomoc TS469L - wymiana wentylatorów - chłodzenie.

jezyk

Nowy użytkownik
Noobie
16 Listopad 2013
6
0
1
46
QNAP
TS-x69L
Ethernet
1 GbE
Witam na forum,
Chciałbym podnieść dyskusję na temat wymiany wentylatorów w naszych qnap'ach.
Pewnie już nie jeden z was to zrobił bądź chciałby to zrobić.
Ja to uczyniłem. W TS-469L wymieniłem 92 z FD129225LB na Noctua NF-B9. Założyłem redukcję na ultra silent.
Max wydajność na redukcji to 41,3 m3/h w stosunku 68.3 na oryginale. Zastanawiam się czy nie za mało. Podłączyłem pod złączkę bez ostatniego pinu czyli tylko 3 z 4 bo Noctua nie ma czujnika.
Pytanie czy należało by podłączyć pod pin nr 4 to co jest wpięte aktualnie w 3? (czujnik z regulatorem obrotów)
Czy czasem nie powinienem ściągnąć tej redukcji bo przy takiej różnicy w wydajności mogę posłać urządzenie na śmietnik?

Druga sprawa to wymiana wentylatora w zasilaczu. Wył jak wściekły. Generalnie ten NAS nie jest zbyt cichy.
Tu powstaje pytanie. W urządzeniu był wentylator NMB-MAT 1606KL-04W-B80. Wymiar nietypowy bo 40x15.
Kupiłem noctue 40x10 NF-A4X10 FLX. Niestety ale na stronie producenta nie znalazłem info o wydajności bo nie ma tego modelu. Wydaje mi się, że może być dość wysoka bo ostatni człon oznacza wydajność. Na stronie kończy się na B50 i ma on wydajność 13,8 m3/h a noctua z redukcją 6,6 m3/h. Tu już jest znaczna różnica a może być dużo większa. Przestrzegam, że wymiana jest lekko utrudniona bo wymaga lutownicy. Ja aby w razie czego wrócić do oryginalnej konfiguracji odlutowałem z płytki wentylatora pod nakleją przewody i podłączyłem przez adapter dodany do Noctuy.

Ja na razie mam tylko jeden dysk 2,5 cala podłączony (muszę zaczekać na fundusze bo zasilę go 4x3TB wd-red). Nie ma tam więc dużego obciążenia i generalnie urządzenie ma temp na systemie 38 stopni i cpu 43. Wentylator pokazuje 1000 obr/min.
Tak więc się nudzi. Ciekawi mnie czy nie zabiję go jak podłączę te 4 dyski.
Będzie większa konsumpcja prądu tak więc i zapotrzebowanie na chłodzenie zasilacza będzie większe a i dyski zaczną wytwarzać ciepło co z kolei może wymagać więcej od wentylatora głównego.

Mam do was prośbę. Abyście napisali jakie są wasze doświadczenia.
 
Masz bardzo zdrowe podejście do tematu, po modyfikacji sprawdziłeś efekty i wiesz że jest dobrze.
O pinologii poczytaj tutaj.
Będziesz dodawał nowe elementy do systemu to nie trać głowy i będzie git. Jak się to mówi wszystko pod kontrolą musi być. ;-)
 
Dodatkowe info.
Wymieniłem noctue 92 mm na taka z pwm. Obroty spadły do 490. Temp. W okolicach 45, 47 stopni.
Nadal niestety nie wiem jak podejść do tematu z chłodzeniem zasilacza?
Szkoda ze nie ma żadnej możliwości weryfikacji parametrów pracy zasilacza. Prąd, tem, wiatrak, obciążenie , itd


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Po kilku dniach testów wygląda, że jest OK.
Przy tworzeniu RAIDA 5 na 4x4tb i zmianie parametru speed_limit_min z 1000 na 75000 czas synchronizacji znacząco został zredukowany. (15 godzin)
Wzrost obciążenia procesora z 10 do 34%.
Temp na dyskach w trakcie operacji w okolicach 42~45 stopni.
Temp proc. 53,
Temp systemu 44.
Tak więc nie jest źle.
Zasilacz dmuchał ciepłem ale jak sprawdziłem dotykając to był oczywiście lekko ciepły ale bez stresu, nie gorący.
Zobaczymy dalej przy przenosinach danych ze wszystkich moich dysków.
Na pewno coś napiszę.
 
Też mi się wydaje, że powinno być ok.
Dodatkowo nie pisałem ale wymieniłem noctue na wersję z pwm. jak na razie chodzi ekstra cicho. Jak protestuję kopiowanie i całą resztę to napiszę co i jak.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Mogą Cię zainteresować

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. cichy wentylator
  2. wentylator noctua