Instruktaż/Tutorial Tworzorzenie obrazu przy pomocy TFTP oraz Clonezilla

U

unr3al2

Guest
Cześć,
Mam często potrzebę zrobienia klonu dysku i wrzucenia go na serwer.
Do tej pory korzystałem z S oraz paczki nclone.com

Pozwoliłem sobie trochę ją zmodyfikować i wyciągnąć z niej mechanizm do robienia kopii oraz odtwarzania kopii.
Udało mi się to odpalić na qnapie TVS-471.
Dodam, że poszedłem po najprostszej linii :)

Trzeba mieć włączony serwer www oraz nie może być zaznaczone "Uaktywnij WebDAV".
Plik nclone.zip trzeba rozpakować do folderu Web

W plikach
Kod:
\Web\nclone\autorun-script.sh
\Web\nclone\PXE_QNAP\pxelinux.cfg\default

Trzeba zmienić na swoje IP serwera.
Konfiguracja serwera DHCP:
upload_2015-11-27_20-52-14.png

Ja sobie ustawiłem taki mały zakres.

Konfiguracja TFTP:
upload_2015-11-27_20-53-32.png



Tak u mnie to działa.
Mam nadzieje, że komuś się przyda :)
Opis można znaleźć na stronie autora: Getting started | nClone
 

Załączniki

  • nclone.zip
    154 MB · Wyświetleń: 47
No właśnie, to nie jest takie proste - u nie to nie działa.
Mam router z gargoyle 1.9, wpisuję różne rzeczy do konfigu dnsmasq routera ale nie łączę się z serwererm tftp z qnapa.
Orginalna paczka nclone działała u mnie kiedy jeszcze miałem synka - nic nie musiałem wpisywać - cóż, nie bez powodu dsm jest nazywany "prostrzym" niż qts :)
Może ktoś ma działający konfig z openwrt ?
 
Orginalna paczka nclone działała do wersji 5.0 na DSM. Później autor już jej nie modyfikował. Może nie wszystko zmodyfikowałeś w plikach które wskazałem.

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

U mnie działała na 5.1 też - trzeba było zmieniać coś w pliku json o ile pamiętam, bo wyświetlało się puste okienko, bez widoku plików obrazów.

Wpisy pozmieniałem na ip nas-a.

Podłączyłem nawet laptop córki, też bezskutecznie - zaletą oryginalnej paczki nclone było wykorzystanie serwera proxy, dlatego to działało pomimo obecności innych serwerów dns w tej samej sieci.
Teraz musi być tylko jeden, ten z nas-a - to jest warunek trudny do spełnienia kiedy nas jest tylko podłączony do routera.
Będzie to działać z DHCP z routera? Nie chcę stawiać drugiego serwera DHCP w sieci.
w DHCP trzeba "Next server" ustawić na IP QNAPa.
To się wpisuje w ustawieniach karty nas-a czy routera - bo w routerze nie mam takiego pola :(
 
Tak, udało mi się uruchomić to "ustrojstwo" na moim macu mini ( nie trzeba serwera tftp, wystarczy web i dhcp - opiszę później ) jednak w samym skrypcie autorun-script coś nie gra:
skrypt wpada mi w pętlę pisząc:

mount: cant't find //xxx.xxx.x.x./Web/nclone/Kopie in /etc/fstab
/tmp/autorun: 9 /tmp/autorun: /home/partimag: Permission denied

Czy przypadkiem nie jest tak bo clonezilla startuje z użytkownikiem, który nie jest root-em ?
W oryginalnym nclone wpisywało się hasło dla użytkownika admin ( o ile dobrze pamiętam ) tu tego nie ma.
I pewnie dlatego system się wysypuje.
Chyba nie ma znaczenia że musiałem użyć nowszej wersji clonezilli, bo oryginalna nie startowała w środowisku efi poprzez ipxe.efi.

Ok, problem jest z tym skryptem. Jak mi się uda go dostosować do nowej wersji clonezilly to sklecę poradnik dla użytkowników maców :)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. tftp