Pomoc Udostępnianie i przeglądanie zdjęć w Photo Station

mar

Nowy użytkownik
Noobie
14 Luty 2010
2
1
3
58
QNAP
TS-x69L
Ethernet
802.11a (Wi-Fi 2)
Witam Was po raz pierwszy. Jestem "nowy" zarówno na tym forum jak i w ogóle w kwestii dysków NAS. Być może moje pytanie jest proste, ale ja jakoś nie mogę się z nim uporać.
Celem jest dostępnie niektórym z użytkowników NASa zdjęć. Bedą je przeglądać z użyciem Photo Station. Czy można dodać inne foldery tak aby były widoczne w Photo Station dla wybranych użytkowników? Czy można wprowadzić ograniczenia dostępu dla niektórych użytkowników do podfolderów katalogu Multimedia? Czy mając zapisane na NAS np w Katalogu X (innym niż Multimedia) zdjęcia, można je oglądać z użyciem Photo Station?. Z góry dziekuję i życzę Wesołych Świąt.
 
Czy mając zapisane na NAS np w Katalogu X (innym niż Multimedia) zdjęcia, można je oglądać z użyciem Photo Station?
W bibliotece multimedialnej możesz dodać inne udziały sieciowe, które zawierają zdjęcia.
adocs.qnap.com_nas_4.0_Home_en_6_appsettings_r_medialibrary_mediafolder_add.zoom70.png


Czy można dodać inne foldery tak aby były widoczne w Photo Station dla wybranych użytkowników?
Możesz zdjęciom nadać status publiczny lub prywatny. Zdjęcia prywatne są widoczne dla użytkowników Photo Station, a publiczne nie wymagają autoryzacji.
adocs.qnap.com_nas_en_photostation21.jpg



Natomiast w oprogramowaniu QTS 4.1 i urządzeniach na Intelu x86, zdjęcia użytkowników zapisane w folderach domowych będą widoczne tylko dla nich oraz administratora.
Więcej informacji znajdziesz w manualu: http://docs.qnap.com/nas/4.1/SMB/en/index.html?photo_station.htm
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Oj to ja się podepnę. Robilem porządki na kompie i uporządkowałem zdjęcia rocznikami - jak mówi moja żona CUD i pójdzie na pielgrzymkę. Jak skopiowałem je do katalogu Multimedia to np. TV widzi zdjęcia ale bez folderów i robi się bajzel jak w żołądku po zjedzeniu bigosu
 
wiem że odgrzewam kotleta ....
Faktycznie Twonky wyświetla w folderach natomiast pytanie - czy w defaultowej PhotoStation nie da się ustawić wyświetlania zdjęć jako albumy które zostały wrzucone jako foldery?
 
A czy w ogóle nie ma opcji zainstalowania Photo Station made by S ?

Tam to jest zrobione i ładniej i jakoś sensowniej, chcę dodać katalog, to go tworzę, potem wrzucam zdjęcia i z dekla, wszystko działa ...

A tu jedna Photo coś tam wygląda i działa tak, że nic nie łapię, a druga chce jakieś PHP zakładać, ciągle jakieś errory ...

Nie można tak po ludzku ?

S.
 
A czy w ogóle nie ma opcji zainstalowania Photo Station made by S ?
w00t

Tam to jest zrobione i ładniej i jakoś sensowniej, chcę dodać katalog, to go tworzę, potem wrzucam zdjęcia i z dekla, wszystko działa ...

A tu jedna Photo coś tam wygląda i działa tak, że nic nie łapię, a druga chce jakieś PHP zakładać, ciągle jakieś errory ...
Zamiast szukać podobieństw zapraszam do czytania instrukcji obsługi.

QNAP QTS to autorski system operacyjny produkowany NIE na podobieństwo do S - Pomimo tego, że jego projektantem jest główny projektant z S :)

Nigdy nie porównuj S do QNAP'a - nigdy!
QNAP ignoruje funkcjonalności, które znajdujesz w S i idzie swoją własną drogą wyznaczając własne standardy. Zawsze tak było.
To prawda, że QNAP nie koncentruje się na użytkownikach domowych, ale za to jest nowatorski w wprowadzaniu nowych rozwiązań dla klasy biznesowej i nietylko. Tak jest i było od wielu lat.
 
Pięknie,

tylko o ile wiem nie ma instrukcji w naszym rodzimym języku ...
Szukałem analogii, by "postawić" sobie coś podobnego, jak miałem na S, ale tak łatwo to nie idzie %-}

Więc jak najprościej wrzucić kilka katalogów, gdzie mam zdjęcia i zrobić z tego publiczną galerię ?

S.
 
to jest bez sensu ... Raczej tworzę nowe, a ta aplikacja jest żenująca po prostu ...
Żenujące jest nieczytanie instrukcji obsługi.
QNAP Systems, Inc. - Network Attached Storage (NAS)
How to manage photos with Photo Station
Overview
The Photo Station(4.0) is an online photo album used to organize your multimedia content (photos, videos) on the Turbo NAS and to share them with your friends and family across the Internet. With the Photo Station, users can ”literally” drag & drop photos in a virtual album without moving/copying their physical files and save storage space. Besides, a smart album can automatically collect contents that match your search criteria and help manage your photos effortlessly.

Starting Photo Station

Importing photos/videos to the Turbo NAS

Creating an album

Creating a smart album

Sharing albums

Advanced Management (Media Library)

Starting Photo Station
1. Please make sure that the Photo Station has been installed and enabled in the App Center (QTS 4.1 and later versions only.)

awww.qnap.com_images_products_Application_notes_managephotos_01.png

Importing photos/videos to the Turbo NAS
In the Photo Station, the contents are displayed according to shared folder permissions. For example, if a user has read/write, or read-only permissions to a certain shared folder, that user can see all the photos and videos in the shared folder. In other words, you can upload them to a shared folder, such as “/Multimedia”, “/home”, or a new shared folder, that you are granted the write permission with. To create a new shared folder, please go to “Control Panel” > “Privilege Settings” > “Shared Folders”.

awww.qnap.com_images_products_Application_notes_managephotos_02.png

A user's home folder will be shown in "Private Collection" inside the Photo Station and all other shared folders will be shown in “Shared Photos”. In some cases, your photos might be mixed with undesirable images from other folders. At time like this, you can use the content filter in “Settings” to show only desired contents.

awww.qnap.com_images_products_Application_notes_managephotos_03.png

To import a large number of files or folders, please follow the instructions provided in the table below. You can also upload files through the Photo Station, File Station, FTP, or Qfile from your mobile device.

Note: Thumbnails of those multimedia files will be generated automatically to enhance your user experience. The duration may vary based on NAS models and the total number of multimedia files involved. Please be patient.

Windows Users
Mac Users
Install the QNAP Qfinder utility on your PC and set up a network drive. Then, you can quickly upload files to your preferred shared folders.

awww.qnap.com_images_products_Application_notes_managephotos_04.png

Run Qfinder for Mac and select "Go" > "Connect to Server" (or use the shortcut keys "Command + K" on your keyboard) to establish a connection with the QNAP Turbo NAS via SMB or AFP.

awww.qnap.com_images_products_Application_notes_managephotos_05.png

Creating an album
An album is a virtual folder used for to collect photos/videos, and you do not need to worry about where the files are stored on the Turbo NAS. If photos/videos have already been organized in the folders, you can right click on a folder that you prefer (in the folder view) in “Shared Photos”, “Private Collection”, or “Qsync” and select “Create New Album” to turn the folders into an album.

awww.qnap.com_images_products_Application_notes_managephotos_06.png

You can also drag photos/videos to “Album” on the left panel to create a new album and drag more photos/videos from different folders to the newly created album for your customized collection.

awww.qnap.com_images_products_Application_notes_managephotos_07.png

Creating a smart album
A smart album automatically displays the photos and videos that match the search criteria defined for you and can save you a lot of efforts on photo management. To create a smart album, please click the “+” button next to “Smart Album”. In the album creation window, you can configure the smart album with different search criteria such as “Today in history”, “Random”, “Tag”, or “All files”.

awww.qnap.com_images_products_Application_notes_managephotos_08.png

If “Today in history” is chosen as the search condition, photos taken today in history will be displayed to give you some surprises about what you have done in the past. Besides, if you often take photos on certain, important days such as a wedding anniversary or birthday, you can specify a date to show these special occasions immediately from the smart album.

awww.qnap.com_images_products_Application_notes_managephotos_09.png

Sharing Albums
In the album creation window, you can also set the album for personal use, sharing with NAS users, or sharing with the public. To change the album settings, please right click on an album and select “Album Settings”. As a Photo Station administrator, you can even share a public album on the NAS login screen. (The photo-wall style login screen can be set in “Control Panel” > “General Settings” > “Login Screen”.)

awww.qnap.com_images_products_Application_notes_managephotos_10.png

If an album is set to share with the public, you can click the “Share” button to email its slideshow link, publish the link on social networking sites, or paste the link on your blog, forum, or instant messenger programs. You can still edit the album content later, and the updated slideshows will be presented when viewers click the same link again.

awww.qnap.com_images_products_Application_notes_managephotos_11.png

To share photos with your friends on Facebook, please bind your Facebook account with the Photo Station in “Settings”.

awww.qnap.com_images_products_Application_notes_managephotos_12.png

After the account is bound successfully, your Facebook friends can log into the Photo Station (http://NAS_Name_or_IP/photo/) with their account to browse photos from shared albums.

awww.qnap.com_images_products_Application_notes_managephotos_13.png

Advanced Management (Media Library)
The Photo Station is an application developed from a database known as the Media Library. You can manage its settings in “Control Panel” > “Applications” > “Multimedia Management”. The Media Library can scan multimedia files, such as photos, music and videos, from the designated media folders and index them. To scan multimedia files by schedule or manually, please set up the scan method under the “Media Library” tab.

awww.qnap.com_images_products_Application_notes_managephotos_14.png

To set the Media Library to scan for certain folders or media types only, please specify them under the “Media Folder” tab.

Note: As the media folders in the Media Library are shared by the Photo Station, Music Station, Video Station and DLNA Media Server as the source of their contents, the contents will be affected in those applications if new media folders are added or existing media folders are removed from the Media Library.

awww.qnap.com_images_products_Application_notes_managephotos_15.png
 
Angielska język - trudna język :p

Sorry, ale nie każdy biegle włada i rozumie język Szekspira, tu S (porównam jednak) ma kolosalną przewagę ...

Ponawiam pytanie :

jak prosto wrzucić kilka katalogów i zrobić z nich galerię ?

S.

ps. poza tym jest w Photo Station od metra jakiś obrazów (bo to nie zdjęcia), których tam nie wrzucałem ... Można to jakoś zlikwidować ?

S.
 
Zawsze i wszędzie największy problem stanowi porzucenie przyzwyczajeń które weszły aż do kości ....
Jeżeli z czegoś namiętnie i długo korzystam a coś później zostanie zmienione to klnę na czym świat stoi bo jest zmiana i wymaga myślenia w tym co się robi. Analogicznie działa sytuacja gdy dostanę coś nowego i nie jest zrobione jak bym się tego spodziewał, ale to nie znaczy że jest złe trzeba to zrozumieć. Porównujesz coś nowego do aplikacji w którą się zakorzeniłeś ... twoje podejście jest więc naturalne ... :D nie wiesz o co chodzi bo tam było inaczej i chcesz tego samego ? bo tak przywykłeś?
Tak dla rozluźnienia Sycamor wiesz co weź sobie to do serca:

Wasze zmiany nic nie zmieniają
Wasze zapewnienia nic nie zapewniają
Ja nie wierzę w poprawę sytuacji
Chcę prawdziwych zmian, a nie manipulacji

Potrzebne są zmiany!
Konieczne są zmiany!
Bo jeśli nic się nie zmieni
Może nadejść dzień rebelii

Nie chcę zdychać w ogniu rewolucji
Lecz widzę, że ludzie bliscy są szaleństwa
W przypływie desperacji gotowi zabijać
Krwawe zmiany nie zmienią społeczeństwa

Potrzebne są zmiany!
Konieczne są zmiany!
Bo jeśli nic się nie zmieni
Może nadejść dzień rebelii

Ewolucja przecież trwa
Wszystko musi ulec zmianie
Świat gnije powoli
Ale systemy się trzymają

Potrzebne są zmiany!
Konieczne są zmiany!
Bo jeśli nic się nie zmieni
Może nadejść dzień rebelii

Wasze zmiany nic nie zmieniają
Kłamstwa i bzdury to pokarm dla mas
Wasze zapewnienia są gówno warte
Zmiany są konieczne - ocalą nas

Potrzebne są zmiany!
Konieczne są zmiany!
Bo jeśli nic się nie zmieni
Może nadejść dzień rebelii

:D
 
  • Lubię to
Reakcje: GeeryS