Pomoc UID i GID uzytkownika

Nesia

Nowy użytkownik
Noobie
19 Maj 2016
3
1
3
45
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam
Posiadam QNAP jak w opisie poniżej, do tej pory pracuje sobie z windowsami i jest super, ale potrzebuję go przyłączyć do komputera linuxem i żeby ten komputer mógł kopiować na niego dane potrzebny mi UID i GID użytkownika, czy da się jakoś dostać to tego bez konieczności połączenia się telnetem lub innym ssh, gdyż mam problem z hasłem admina? Z tego co doczytałam po telnecie mogę się dostać tylko przez użytkownika admin. Hasła admina nie mogę zresetować gdyż nie będę fizycznie przy urządzeniu. Wszystko robię zdalnie. W samym qnapie nie znalazłam terminala ani nic żeby móc sobie to sprawdzić, chyba, że ja źle szukam. Była bym wdzięczna za pomoc.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.0
Model serwera: QNAP TS-453 Pro
 
Nie za dużo zrozumiałem z pytania. Masz dostęp do administratora ? Co oznacza problem z hasłem ? Nie znasz go czy coś nie działa ?
Brak osoby nadzorującej to również nie za dobry pomysł.

Nie da się uzyskać danych o których piszesz bez dostępu administracyjnego

Natomiast, jeśli masz mało tych uzytkowników możesz na ślepo wstrzelić się z UID i GID. U mnie użytkownicy nie administratorzy z grupy everyone lecą na 100 a ID mają od 500 wzwyż.

Kod:
[/share/homes] # id mariusz

uid=500(mariusz) gid=100(everyone) groups=100(everyone)

[/share/homes] # id eliza

uid=501(eliza) gid=100(everyone) groups=100(everyone)
 
Nie za dużo zrozumiałem z pytania. Masz dostęp do administratora ? Co oznacza problem z hasłem ? Nie znasz go czy coś nie działa ?
Brak osoby nadzorującej to również nie za dobry pomysł.

Hasło konta admin zapomniałam, mam swoje konto na prawach admina, ale to nic nie daje, odrzuca mnie z połączenia telnet

Nie da się uzyskać danych o których piszesz bez dostępu administracyjnego

Natomiast, jeśli masz mało tych uzytkowników możesz na ślepo wstrzelić się z UID i GID. U mnie użytkownicy nie administratorzy z grupy everyone lecą na 100 a ID mają od 500 wzwyż.

Użytkowników mam mało - oprócz standardowych wbudowanych to 5 użytkowników dodatkowych


Kod:
[/share/homes] # id mariusz

uid=500(mariusz) gid=100(everyone) groups=100(everyone)

[/share/homes] # id eliza

uid=501(eliza) gid=100(everyone) groups=100(everyone)


Polecenia znam, tylko myślałam, że jest jeszcze jakiś sposób o którym ja nie wiem i obejdzie się bez konta admina.
 
ale resetowanie hasła admina mogli bardziej usprawnić niż fizyczna obecność przy urządzeniu
Np jak ? Podaj imię swojego kota aby zresetować hasło?
Zresetować hasło możesz w QTS, ssh/telnet - bez konieczności przebywania obok urządzenia. Problem w tym, że go nie pamiętasz/znasz.
Fizyczny przycisk resetu to jeden z lepszych sposobów na ratowanie się w takiej sytuacji. Pod warunkiem że nie odhaczyłaś tego:

upload_2016-5-19_11-53-12.png