Pomoc Uniknięcie powielania błędów @Raid1, 5,6? czy może kopie danych via Qsync?

Martin_80

Entry Technician
Q Associate
28 Wrzesień 2019
48
3
8
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
1 GbE
Jak w temacie, podobno przy raid 1 nie unikniemy powielania błędów tzn np scenariusz gdzie jeden plik zostaje uszkodzony przez jakiś wewnętrzny error dysku i takowy z automatu idzie na 2gi dysk @raid1. Niby radzi się robić co jakiś czas twarde kopie na osobnych nośnikach.
Czy zatem np qsync, który kontroluje dwustronnie zmiany w plikach może w jakiś sposób poinformować nas przed np brakiem integralności pliku?

Ciekawe jak wy podchodzicie do tematu zabezpieczania danych i czy faktycznie Raid 1 jest w tej kwestii gorszy od raid 5 albo 6? (Raid 5 podobno się odradza z powodu sporego prawdopodobieństwa upadku próby odbudowy macierzy, proces, który bardzo długo trwa).

Pozdrawiam
 
RAID5/6 też cię przed tym nie uchroni - pliki zamiast być kopiowane na drugi dysk są rozkładane na kilka dysków.
W kwestii odbudowy RAID5 nie spotkałem się z problemami - jeśli zachowa się odpowiednie środki bezpieczeństwa (sprawdzanie stanu dysków, używanie dysków z różnych partii produkcyjnych, używanie dysków o róźnych przebiegach (aby nie padały w tym samym czasie)).

Przed uszkodzeniem pliku w wyniku błędu dysku tak naprawdę to chroni cię tylko pełna kopia bezpieczeństwa, weryfikowana okresowo pod kątem błędów.

U większości klientów mamy RAID1 + kopia na drugim dysku/serwerze + kopia w chmurze.
 
Jak w temacie, podobno przy raid 1 nie unikniemy powielania błędów tzn np scenariusz gdzie jeden plik zostaje uszkodzony przez jakiś wewnętrzny error dysku i takowy z automatu idzie na 2gi dysk @raid1.
Tutaj odpowiedzią jest ZFS - ma wewnętrzne automatyczne checksumy do tego i robi to sam.A jak plik jest walnięty - to i tak zapisze się uszkodzony na dyskach.

Niby radzi się robić co jakiś czas twarde kopie na osobnych nośnikach.
Masz miec 3 kopie, dwie na miejscu na innych nośnikach , jedną po lokacją gdzie są dane. Chmura jest dobra, ale warto spojrzeć ile zapłacisz za nią (i pobranie danych z niej!)

Ciekawe jak wy podchodzicie do tematu zabezpieczania danych
j/w
wazne dane - 3 kopie ( u mnie nawet 5 w tej chwili) - niech żyje rsync do datowanych folderów + ich rotacja.
mniej ważne dane - 2 kopie, w tym jedna w chmurze (B2)
nieważne dane (filmy seriale itp bzdury) - brak kopii.

Raid 1 jest w tej kwestii gorszy od raid 5 albo 6?
ja wole RAID1 dla szybkości odzyskiwania danych - w końcu masz kopie danych na dwóch dyskach
RAID5 + , tam wchodzi w grę dużo więcej akcji , bardziej podatne moim zdaniem na awarie.
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
No to wtedy na chmurę trafi uszkodzony plik. Skąd Qsync ma wiedzieć że plik został uszkodzony a nie zmieniony przez użytkownika?
Wystarczy dla mnie, że dostanę powiadomienie aplikacji Qsync o identycznej nazwie pliku, lecz innej sumie/wadze pliku. W ten sposób uniknę niechcianej podmianki pliku poprawnego na uszkodzony via synchronizacja.
 
A co z synchronizacją dwukierunkową typu Qsyns?
QSync to nie jest narzędzie do takich rzeczy. Bardziej desktop <-> QNAP.

Wystarczy dla mnie, że dostanę powiadomienie aplikacji Qsync o identycznej nazwie pliku, lecz innej sumie/wadze pliku. W ten sposób uniknę niechcianej podmianki pliku poprawnego na uszkodzony via synchronizacja.
Do końca życia nie odkopiesz się z informacji o tym.
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. chmura