Pomoc Usunięcie dysku z macierzy RAID 0 wolumen taśmowy

Rysiek_na_Synology

Nowy użytkownik
Noobie
28 Luty 2014
8
0
1
QNAP
Ethernet
100 Mbps
Witam wszystkich!
Mam stary model dwudyskowego TS-212 P a w nim w 2x hdd w macierzy RAID 0 z czego utworzony jest wolumen taśmowy. Nie jest to kanoniczna postać RAID 0, bo jeden hdd ma 0.25 a drugi 0.45 co powinno wg teorii [z wikipedii] dać 0.50 [2x najmniejszy hdd] a ja mam dostępne 0.7 TB. Czyli wolumen połączył dyski szeregowo.
Serwer został uruchomiony testowo na jednym dysku 0.25, ale potem poszły na nim usługi które działają do teraz. Późnej z braku miejsca dołożyłem drugi dysk. No i teraz chcę wyciągnąć jeden dysk, dołożyć większy, przejść na RAID 1 i wymienić mniejszy na taki jak ten większy. Nie ma problemu ze zmniejszeniem zajętości danych ale zależy mi na utrzymaniu systemu i ustawień.
Czy to możliwe ?
Gdyby to był RAID 1 i wyższe nie było by problemu, odłączam jeden dysk, serwer melduje awarię, wkładam nowy, sewer odbudowuje macierz i po kłopocie - ale przy "wolumenie taśmowym"?
Na początku system i pierwsze dane zapisywane były na dysku 0.25, potem dołożyłem 0.45 i dalsze dane były na tym drugim. Wiec teoretycznie jak usunę dane do poziomu np. 0.10 to teoretycznie dysk 0.45 powinien się wyczyścić do 0, i mogę go odłączyć, ale miałem już zajętość 0.95% całej przestrzeni, więc upgrade systemu mógł zostać ulokowany w wolnych miejscach dysku 0.25. Czy system ma jakiś mechanizm do "wycofania danych systemowych" z odłączanego dysku na ten który pozostaje ?
Pozdrawiam
Rysiek
Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3
Model serwera: QNAP TS-212 P
 
masz JBODA - czyli cokolwiek się stanie z jakimkolwiek dyskiem to nie masz nic.
musisz zrobić kopię danych na boku i skasować dane z dysków i porobić zmiany tak jak chcesz.
 
Tyle to wiem, ale właśnie chodzi mi o ustawienia użytkowników, hasła, przydzielone foldery, etc., a nie o prosty przerzut danych trzymanych na wolumenie - z tym to nie ma problemu, jak pisałem pojemności nie są wielkie. . Wiem że jak padnie nie mam nic. Tylko ze jak padnie to muszę postawić wszystko od nowa, a to prawie to samo co wyciągnąć na piechotę te wszystkie dane z obecnie działającego ...
 
no przecież w opcjach masz "kopia zapasowa" :O

upload_2020-5-3_11-1-12.png

oczywiscie kopie ustawień z programów w Appcenter (tych nie Q) , musisz sobie sam zbackupować
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. usuniecie raid