Pomoc Usypianie dysków, nasa - zamykanie

de_te

Passing Basics
Beginner
27 Maj 2016
23
1
3
46
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witajcie

jakie są Wasze doświadczenia i preferencje dotyczące usypiania dysków, całego nasa bądź wyłączania całego nasa vs. bezpieczeństwo dysków.
Wiele można naczytać się, że nie za dobry wpływ na dyski ma ciągłe usypianie ....
pomijam koszty energii - bo moim zdaniem to sprawa wtórna - i mogę mieć rachunek wyższy o 20 pln ale wolę aby było bezpieczniej.

Dziękuje za Wasze posty.
 
Ja tam nie jestem ekspertem z dyskologii, ale jeśli dyski przez większą część doby mielą powietrze, to lepiej żeby się wyłączały. No fakt, przy rozruchu pobierają 2x większy prąd. Ale do jasnej ciasnej, przecież elektronikę zazwyczaj niszczy temperatura lub przepięcia. Rozruch na upartego nawet co 30 minut nie powinien spowodować przegrzewania się końcówki mocy sterującej silnikiem. Przepięć przecież nie ma na skutek rozruchu silnika.
 
  • Sad
Reakcje: Silas Mariusz
Nie masz racji. Lepiej aby talerze sie kręciły, a glowica nie pracowala niż notorycznie dysk startował.
Nie spieram się, bo może faktycznie o czymś nie wiem. Jeśli dyski startują co kilka minut to faktycznie umarł w butach, bo prądy rozruchowe mogą powodować przegrzewanie się. Jeśli możesz, spróbuj wyjaśnić to zjawisko od strony fizyki.
 
Wg. mnie restart systemu co jakiś czas poprawia jego stabilność. No chyba że się mylę i w tym przypadku nie ma to dla NAS-a większego znaczenia poza negatywnym wpływem na dyski.