Pomoc Uszkodzenie dysku przy inicjacji kolejnych dysków w tej samej sieci

Q_user_12

Nowy użytkownik
Noobie
21 Sierpień 2019
2
0
1
38
QNAP
TS-219P
Ethernet
10 Mbps
Cześć, piszę tutaj ponieważ mam bardzo delikatną sprawę i moje kompetencje przestały wystarczać aby sobie z nią poradzić.
Mamy w biurze wspólną sieć z kolegą, który od dwóch lat używa dysk QNAP o parametrach 2X WD30EFRX, 3TB, SATA, 3,5" (niestety nie wiem dokładnie jaki to model). Według logów z jego programu NetBak Replicator ostatni zapis na dysku odbył się 14 maja z logami:

Kod:
 <LogItem><Number>161</Number><Type>I</Type><Date>2019-5-14</Date><Time>19:03:16</Time><Filename>%s</Filename><Line>1108</Line><Entry>Succeeded to backup file C:\PROJEKTY\45_LONDYN\17_Site section\PLN\sections.bpn</Entry><Backupresult></Backupresult></LogItem>
   <LogItem><Number>162</Number><Type>I</Type><Date>2019-5-14</Date><Time>19:03:21</Time><Filename>%s</Filename><Line>1108</Line><Entry>Succeeded to backup file C:\NAZWA PLIKU</Entry><Backupresult></Backupresult></LogItem>
   <LogItem><Number>163</Number><Type>I</Type><Date>2019-5-14</Date><Time>19:03:21</Time><Filename>%s</Filename><Line>1108</Line><Entry>Succeeded to backup file C:\NAZWA PLIKU</Entry><Backupresult></Backupresult></LogItem>

Po których nastepują już logi:

Kod:
<LogItem><Number>190</Number><Type>E</Type><Date>2019-5-14</Date><Time>19:03:47</Time><Filename>%s</Filename><Line>1036</Line><Entry>Nie można odnaleźć określonego pliku.

lub logi braku zapisu kopii (tworzenie kopii jest automatycznie ustawiona na godzinę, kiedy komputer rzadko jest podpięty do dysków).

Następnie kolega wybywa na urlop a ja w tym czasie zakupuję swoje dyski Qnap TS-231P i 30 maja zaczynam je uruchamiać. O godzinie 15:53 instaluję na komputerze program QFinder, który po odpaleniu widzi dyski kolegi. O godzinie 16:35 inicjuję swoje dyski z takim zestawem logów, który uzupełnię. Pierwsza aktualizacja nam się wysypuje, ale po kolejnej próbie wszystko zaczyna działać.

Dyski startują, zmieniamy hasło, wszystko pięknie chodzi. Kolega wraca z urlopu i ponieważ nie ma potrzeby zapisu na dyskach, to ich nie rusza, choć teraz przypomina sobie, że przy ikonce jego dysków pojawiała się czerwony znacznik. Jednak w zeszłym tygodniu stwierdza, że czas na to by dokonać kopii plików i znajduje dyski. Jednak po wejściu na dyski znajduje puste default-owe katalogi.

Z tego co twierdzi logi na jego komputerze startują 30 maja o 15:58 ale niestety nie możemy tego sprawdzić ani kolejnych zapisów, bo dyski zostały już wypięte i oddane do firmy zajmującej się odzyskiem danych. Ten log jest pierwszym, który się pojawia.
Otrzymuje wstępną diagnozę od firmy zajmującej się odzyskiem danych brzmiącą tak:

Analiza techniczna uszkodzenia dysków 3,5"
Dysk: 2X WD30EFRX, 3TB, SATA, 3,5"

Typ uszkodzenia:
- dysk 1 uszkodzenie SA - Strefy Serwisowej (oprogramowanie dysku)
- dysk 1+2 uszkodzenie logicznej struktury danych i częściowe nadpisanie danych ustawień Raid
oraz wycenę na 1 900 zł netto za odzysk znajdujących się na nim danych (niestety znajdowały się na dysku zdjęcia, które nie miały swojej kopii w innym miejscu).

W tej sytuacji kolega chce obciążyć mnie kosztem odzysku danych ponieważ uważa, że inicjacja moich dysków na wspólnej sieci musiała być przyczyną resetu jego sprzętu, w dodatku w czasie, gdy go na miejscu nie było.

Chciałabym was poprosić o pomoc w zrozumieniu zaistniałej sytuacji i przybraniu stanowiska wobec roszczeń kolegi. Jakie hipotezy możemy zbadać? Jakie dane mogą nam pomóc w zrozumieniu tych wydarzeń? Czy jest możliwość aby uruchomienie QFinder-a rozpoczęło reset urządzenia znajdującego się w sieci? Czy z uruchamianiem nowego dysku w sieci z innymi dyskami wiąże się takie ryzyko? Czy zrobiłam błąd nie odpinając istniejącego urządzenia?
Chcemy za wszelką cenę wyciągnąć logi z uszkodzonych dysków, ale czy uważacie że przybliży nas to do znalezienia przyczyny?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc oraz każdą wskazówkę.
Post udostępniam już teraz ale jutro postaram się go uzupełnić o logi z inicjacji moich dysków i model dysku kolegi.


Wersja oprogramowania Firmware: x.x.x Build 20YYMMDD
Model serwera: QNAP TS-231P
 
W tej sytuacji kolega chce obciążyć mnie kosztem odzysku danych ponieważ uważa, że inicjacja moich dysków na wspólnej sieci musiała być przyczyną resetu jego sprzętu, w dodatku w czasie, gdy go na miejscu nie było.

normalnie aż skoczę sobie po piwo (@Silas Mariusz - takie prawdziwe z C2​H5​OH) !

nie opcji żeby tak się stało , każdy nas jest odrębnym urządzeniem , musiałbyś fizycznie skopać tego nasa (albo przynajmniej wyjąć dyski i solidnie przypierzyć młotkiem parę razy).

Wygląda to na zwykłą awarię.

Jakie hipotezy możemy zbadać?
Napić sie razem flaszki .. bo jak nie macie wiedzy w tym kierunku, to nie brnijcie to.

Jakie dane mogą nam pomóc w zrozumieniu tych wydarzeń?
Log z uszkodzonego nasa.

Czy jest możliwość aby uruchomienie Qfinder-a rozpoczęło reset urządzenia znajdującego się w sieci?
Nie (zakładam że kolega zmienił domyślne hasło admina).

Czy z uruchamianiem nowego dysku w sieci z innymi dyskami wiąże się takie ryzyko?
Nie - jak myślisz jest w poważnych serwerowniach ? Tam jest dużo więcej niż dwa nasy ;)

Czy zrobiłam błąd nie odpinając istniejącego urządzenia?
Nie, nie było takie potrzeby.

Chcemy za wszelką cenę wyciągnąć logi z uszkodzonych dysków, ale czy uważacie że przybliży nas to do znalezienia przyczyny?
Obstawiam - prozaiczny zbieg okoliczności.
 
W tej sytuacji kolega chce obciążyć mnie kosztem odzysku danych ponieważ uważa, że inicjacja moich dysków na wspólnej sieci musiała być przyczyną resetu jego sprzętu, w dodatku w czasie, gdy go na miejscu nie było.
RoTFL
Kolega poprostu chce Cie przeleciec :)
 
Logi z uszkodzonego NASa są i zaczynają się dokładnie w dniu i godzinie w której podłączany był drugi nowy QNAP.
Dopowiem "logi systemowe". Tam są odnotowane awarie itp rzeczy.

Bez załączonego loga, możemy sobie pogdybać przy flaszce - brak konkretów.
Dyski zostały zabezpieczone w punkcie odzysku, co powoduje że nie mamy już dostępu do tych logów. To, że stary QNAP został zrestartowany dokładnie w tym samym czasie w którym był podpinany nowy QNAP nie jest domysłem tylko faktem. Logi na starym QAPIE zaczynają się od godziny i momentu podpięcia nowego QNAPa.
 
Dziękuję za te merytoryczne i mniej merytoryczne odpowiedzi :Dumny:
Sorry za naiwne pytania, cóż poradzić, że nie tej branży. Serwis obiecał nam logi sprzed awarii więc flaszka musi jeszcze poczekać w zamrażalce.
Jak będzie coś więcej wiadomo z faktów to na pewno do tego wątku wrócimy (ToT)/~~~
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. siec nie widzi qnap