Pomoc Uszkodzony HDD - bez RAID

kammon

Nowy użytkownik
Noobie
20 Styczeń 2017
3
1
3
38
QNAP
TS-x51+
Ethernet
100 Mbps
Witam wszystkich serdecznie, mój serwer TS-251A-2G w konfiguracji z pojedynczym dyskiem seagate 1TB ST1000DM003 prawdopodobnie w wyniku zakłóceń w sieci energetycznej wysypał się :-/ Mianowicie przestał być widoczny w sieci LAN, przestały działać usługi (głownie zależy mi na synchronizacji danych), Qfinder również przestał wykrywać serwer, podczas gdy on sam sprawiał wrażenie normalnie pracującego.
Po wykluczeniu awarii ze strony sieci LAN, zdemontowałem dysk, przerzuciłem do PC i programem HD Tune sprawdziłem jego stan i oto wyniki:
HDTune_Error_Scan_ST1000DM003-1SB102.png
HDTune_Health_ST1000DM003-1SB102.png

Po wyjęciu dysku z serwera i po ponownym jego restarcie serwer stał się widoczny w Qfinder, po włożeniu dysku w trybie HOT Swap serwer dalej pozostaje widoczny (pod innym adresem IP niż wcześniej).
Teraz można zalogować się przez przeglądarkę WWW, gdzie otrzymałem komunikat o niezainicjowaniu serwera i dwóch możliwych opcjach (nie przytoczę ich dokładnie) ale wybrałem opcję przywrócenia ustawień fabrycznych bez naruszenia zawartości danych na dysku i tak oto można logować się do serwera jednak nie widać wcześniejszych danych na dysku (przez file Station), choć miejsce jest zajęte... status HDD - ok.

I przechodzimy do sedna:
Jak w najprostszy sposób dobrać się do danych (nie mam zapasowego PC z linuxem)? Zaznaczam, że jestem domowym użytkownikiem serwera bez specjalistycznej wiedzy ;-)
Czy HDD został uszkodzony?
Jak zabezpieczyć się przed tego typu sytuacją na przyszłość?

Z góry dziękuję za pomoc.
Wersja oprogramowania Firmware: x.x.x Build 20YYMMDD
Model serwera: QNAP TS-251A