Pomoc Utracona konfiguracja - RAID1 inactive - TS-659

Klaudiusz Staniek

Nowy użytkownik
Noobie
15 Marzec 2016
7
0
1
48
QNAP
TS-x59 Pro
Ethernet
1 GbE
Zgubiła mi się konfiguracja - po reboocie urządzenie zabootowało się z firmware 1.0.0.
Maiłem jeden volumen RAID0, który jest nieaktywny oraz jeden na pojedynczym dysku który się nie zamontował. Wyglądało na to że konfiguracja została utracona.

Zrobiłem upgrade do najnowszej wersji systemu w nadziei, że volumeny się wykryją.
Niestety to nie nastąpiło.

W Volume Management widzę RAID1 jako inactive.

jak zrobię
mdadm -A /dev/md1

RAID się uaktuwnia i mogę zamontować FS
mount -t ext4 /dev/md1 /share/MD1_DATA

ARRAY /dev/md9 level=raid1 num-devices=6 UUID=f8112ea3:48a6ac86:91c730e0:ba39a8bc
ARRAY /dev/md/6 level=raid1 metadata=1.0 num-devices=2 UUID=81f20aa1:088fa679:6d509239:ca3b7774 name=6
ARRAY /dev/md/1 level=raid1 metadata=1.0 num-devices=2 UUID=bb092e3f:921ea7ef:48e724ed:4a68c679 name=1
ARRAY /dev/md13 level=raid1 num-devices=6 UUID=be1dc4dc:18ad9b66:15208ec9:51a2b9ef

[/tmp/config] # cat /etc/mdadm.conf
ARRAY /dev/md1 devices=/dev/sdb3,/dev/sda3
[/tmp/config] #

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount pt> <type> <options> <dump> <pass>
/dev/ram / ext2 defaults 1 1
proc /proc proc defaults 0 0
none /dev/pts devpts gid=5,mode=620 0 0

Nie ma błędów i dyski pracują poprawnie. Volumen i FS nie jest uszkodzony.

W logu widzę:
[ 90.431726] Unable to find swap-space signature
[ 95.415288] Unable to find swap-space signature
[ 99.105856] Unable to find swap-space signature
[ 104.007230] Unable to find swap-space signature
[ 116.490425] md: md1 stopped.
[ 117.508245] md: md1 stopped.
[ 119.650903] md: md1 stopped.
[ 124.800613] md: md1 stopped.
[ 127.976505] md: md1 stopped.



Gdzie powinienem dopisać konfigurację, żeby ten volumen mi sam wstał i montowały się filesystemy?

Otworzyłem Ticket w supporcie, ale niestety chcieli ode mnie otwarcia portu SSH i umożliwienie zdalnego dosępu do mojego QNAP'a. Nie ustałem tego za profesjonalne podejście.
Ostatnia propozycja supportu to TeamViewer, niestety sloty które proponują mi nie odpowiadają.


Czy może mi ktoś pomóc i podpowiedzieć gdzie trzymana jest konfiguracja i co powinieniem sprawdzić i ew. dodać żeby RAID my się aktywował i filesystemy montowały.
 
Otworzyłem Ticket w supporcie, ale niestety chcieli ode mnie otwarcia portu SSH i umożliwienie zdalnego dosępu do mojego QNAP'a. Nie ustałem tego za profesjonalne podejście.
Co ? To jest normalne podejście - port mozesz przekierować na jakiś inny niz 22! Zejdź na ziemie, panie profesjonalisto. Możesz im tez VPNa wystawić.

/etc/config z tego co pamiętam.
 
Nie otwieram portów do internetu pod żadnym pozorem. Poza tym jak sobie wyobrażasz, że ktoś obcy z uprawnieniami root'a będzie grzebał w moim NAS'ie? Proszę powstrzymać się od takich uwag o profesjonalistach - to nie jest przedmiotem mojego pytania. Takie mam zasady i nikt nie będzie się łączył z zewnątrz do mojej sieci. Naleganie na taki sposób rozwiązania problemu to nie jest profesjonalne podejście supportu.

/etc/config to jest katalog, ale gdzie jest trzymana konfiguracja wolumenów RAID? W którym pliku - mam czystą konfigurację więc trudno mi cokolwiek znaleźć.
 
Nie otwieram portów do internetu pod żadnym pozorem. Poza tym jak sobie wyobrażasz, że ktoś obcy z uprawnieniami root'a będzie grzebał w moim NAS'ie? Proszę powstrzymać się od takich uwag o profesjonalistach - to nie jest przedmiotem mojego pytania. Takie mam zasady i nikt nie będzie się łączył z zewnątrz do mojej sieci. Naleganie na taki sposób rozwiązania problemu to nie jest profesjonalne podejście supportu.

Nie rozumiem Twojej paniki pod tym kątem - ale jak to napisałeś nie jest tematem.
z tego co widzę na angielskim forum QNAPa - config RAIDu leży w DOMie, najlepszym rozwiazaniem jest konfiguracja NASa od nowa.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Ponieważ jakimś cudem konfiguracja zniknęła i prawdopodobne coś stało się z DOM'em, bo NAS zabootował się z Firmware 1.0.0, to może teraz wystarczy tylko to "coś", "żeby gamoń załapał, że ma dyski już"?
 
Poza tym jak sobie wyobrażasz, że ktoś obcy z uprawnieniami root'a będzie grzebał w moim NAS'ie?
Zaproponuj sesję TeamViewer, będziesz miał podgląd i kontrolę w czym ci grzebie.
No i nie jest to obowiązek ale chyba zależało ci na szybkiej reakcji. Możecie też korespondencyjnie współpracować i przez kilkanaście dni przesyłać sobie wyniki komend.
 
Wolę przesyłać komendy. Jestem ciągle w podróży i mam ograniczony dostęp i czas. Nie przeszkadza mi korespondencyjne naprawianie problemu, tym bardziej że mój NAS po ręcznym zamontowaniu volumenów i filesystem'u działa, a problem występuje tylko po reboocie.
A gdzie jest informacja of fs które mają się zamontować? Też w DOM'ie? Mam jeden dysk standalone który się nie montuje samodzielnie po tej awarii. Ale zamontowany z palca działa.
 
Niestety nic nie pomogło, trzeba było zrobić update firmware wg procedury:

Firmware Recovery - QNAPedia

Konfiguracja została utracona (uzytkownicy, iSCSI config, etc).
Po włożeniu dysków które pracowały w RAID1 zostały rozpoznane jako standalone. Musiałem zbudować RAID1 od początku na podstawie jednego z dysków.
W sumie trochę roboty ale dane ocalały.
Dziekuję wszystkim którzy pomogli.