Pomoc Utracony backup

iszczyg

Passing Basics
Beginner
29 Kwiecień 2021
15
4
3
57
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.3.1652
Model serwera: QNAP TS-453D

Pomocy!!!
Do Qnapa dokupiłem obudowę rozszerzającą TR004U. Utworzyłem na nim macierz RAID 0 i zrzuciłem wszystkie dane z volumenu systemowego który był starego typu (Legacy). Chciełem przerobić Legacy na thick. Po usunięciu starego wolumenu (systemowego) NAS się zawiesił, a po restarcie nie widzi RAIDa na dodatkowej obudowie. A to oznacza że straciłem wszysktkie dane:-(((( Czy jest szansa by je jakoś odzyskać? POMOCY!!!
 
RAID0 ? na pewno ? szybkość zamiast bezpieczeństwa ??

volumenu systemowego który był starego typu (Legacy). Chciełem przerobić Legacy na thick.
To oznacza inicjację NAS od nowa.

po prostu zainstaluj nasa na nowo , tylko na dyskach systemowych. inne odepnij

--------

Dzięki za podpowiedź. Po zainstalowaniu nowego woluminu systemowgo zaobaczył dodatkową obudowę i wolumen statyczny który na nim był. Ufff... ale co przeżyłem to moje.

A co do RAIDa 0 to tylko na chwilę. Po przerzuceniu z powrotem danych na nowy wolumen "Thick" usunę go, dorzucę dyski do Storage Pool i zwiększę pojemność nowego wolumenu. On jest na RAIDzie 5.

Raz jeszcze dzięki za pomoc,
Pozdrawiam
 
lets-be-jolly-good-job-meme.jpg
 
  • Lubię to
Reakcje: iszczyg
A jeszcze mnie męczą takie dwa pytania.Konfiguracja jest taka: ts 453d 4 dyski 4tb i tr004 również 4 dyski 4tb. Połączone przez usb c 3.2.
Na obydwu urządzeniach raid 5, na tym rozciągnięty storage pool i w nim jeden duży wolumin thick. Co się stanie z woluminem gdy:
1. Tr004 ulegnie uszkodzeniu
2. Przejdzie np dziecko i wyciągnie kabel usb
Czy wolumin ulegnie uszkodzeniu? Czy po takich zdarzeniach wolumin będzie do odzyskania?
Krótko mówiąc czy taka konfiguracja jest bezpieczna?

Pozdawiam
 
1. Tr004 ulegnie uszkodzeniu
urządzenie czy dyski ?
jak urzadzenie , to MUSISZ dyski przełożyć do innego modelu
jak dyski , to cóż .. gdzie kopia ?

2. Przejdzie np dziecko i wyciągnie kabel usb
rozepnie się raid i nas go (RAID) odłączy i zacznie drzeć się głośnikiem i wysyłać alerty.
podłączyć kabel i poczekać chwile aż go automat przywróci .. jak nie chce to kliknać mu odzyskaj w managierze dysków

PS: Nie polecam takich konfiguracji , na TR-00X raczej stawiałbym osobny pool
 
  • Lubię to
Reakcje: iszczyg
1. Zakładam czarny scenariusz że urządzenie. Dysk oczywiście też może, ale przy raid 5 jest w miarę bezpiecznie. No chyba że 2 naraz, ale to byłby już prawdzwiwy pech. A backup 24 tb to nie za bardzo mam na czym zrobić w domowych warunkach

Czyli wynika z tego że opisana konfiguracja jest bezpieczna. Zatem wchodzę w to :)
Dzięki wielkie za odpowiedź
Teraz doczytałem PSa. Czyli raczej dwa osobne wolumeny? Szkoda, ale trudno. Zrobię zatem dwa...
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. tr004