Pomoc Utrata DNS po instalacji Virtual Switch

jacdym

Passing Basics
Beginner
5 Maj 2021
13
2
3
54
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Cześć,
Witam na forum. Od tygodnia jestem posiadaczem TS-253D (na razie nieszczęśliwym).

Próbuję ustawić połączenie sieciowe i wszystko jest ok do momentu aktywacji Virtual Switch.
Przy pierwszym uruchomieniu ustawiam stałe IP oraz DNS, konfiguruję dyski, volumeny, kontenery
Do tego momentu wszystko działa ok. Zasoby internetowe są widoczne. Po restarcie działanie jest poprawne.

Problem pojawia się przy instalacji virtualization station. Wymusza to instalację virtual switch na którym również ustawiam stałe ip i dns.
Konfiguruję i uruchamiam maszynę wirtualną. I do tego momentu działa ok.

Problem pojawia się po restarcie. DNSy nie są rozpoznawane przez system. Sklep z aplikacjami jest pusty.
Kontenery i virtualki widzą sieć, ale tylko poprzez adresy ip. Ustawienia dns w virtual switch są poprawne.
Pomaga ponowne wprowadzenie dns. Wymusza to restart ustawień sieciowych i uaktywnia dns.
Ale działa to tylko do momentu restartu. I tak co jakiś czas zmieniam 8.8.8.8 na 8.8.4.4 i z powrotem
Czy jest jakiś pomysł na obejście, abym za każdym razem nie musiał wpisywać dns?

Pozdrawiam

Jacek


Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.3.1652
Model serwera: QNAP TS-253D
 
jak primo zainstalujesz stacje wirtualizacji a potem container station to działa poprawnie ?
Tego nie sprawdzałem. Na razie robiłem reset ustawień sieciowych (reset 3 sek) i nie pomogło, a skoro nie miałem danych, to reset ustawień fabrycznych (reset 10sek) po których znowu robiłem całą procedurę instalacji. I dalej to samo. Więc może problem jest w procedurze, którą robię.
 
Niestety, nie działa.
Odinstalowałem wirtualki, kontenery. Usunąłem aplikacje do nich. Usunąłem virtual switch. Ustawienia sieciowe były tylko na karcie. Znowu dns'y chodziły jak powinny - również po restarcie.
Natomiast utworzenie dowolnego virtual switch na początku działa poprawnie. Po restarcie jest komunikat:

"System wykrył że twój serwer DNS nie może rozwiązać hostów, niektóre aplikacje mogą nie działać prawidłowo..."
I w tym momencie wszystkie apki mają problem z nazwami. Pingi do bramy chodzą.
dnsy w ustawieniach wyświetlane poprawnie.
 
Jest rozwiązanie!
Na adapterze i virtual switch należy ustawić ipv6 na disable. Podobno tak działa na od najnowszej wersji (4.5.3).
W moim przypadku to była pierwsza wersja z którą miałem do czynienia.
Teraz po restarcie nie ma problemów z DNS.
 
Mam identyczny problem, lecz rozwiązanie które podał kolega nie pomaga. Chciałbym zauważyć że sporo funkcji nie działa z tym błędem, nie widzi aktualizacji systemu oraz w appcenter, helpdesk nie działa, aktualizacja bazy wirusów nie działa, nie wypuszcza powiadomień na maila, messangera itp..
 
Chciałbym zauważyć że sporo funkcji nie działa z tym błędem, nie widzi aktualizacji systemu oraz w appcenter, helpdesk nie działa, aktualizacja bazy wirusów nie działa, nie wypuszcza powiadomień na maila, messangera itp..
oh - WoW .. przecież nas nie potrafi zmienić nazwy w adres IP ...

asd.keepcalms.com_i_w600_keep_calm_and_ask_helpdesk.png
 
Ze zgłoszonego mojego ticketa miałem umówioną sesję przez teamviewer. Jak znalazłem obejście to była odpowiedź:
"Zatem sesję możemy anulować i proszę oczekiwać kolejnej wersji FW która naprawia zgłoszony problem"

Sprawdź może jeszcze raz ustawienia. Ja usuwałem virtual switch, resetowałem ustawienia i wprowadzałem od początku. Tym razem z wyłączonym ipv6.
Poszukaj "qnap dns problem" w googlu z ostatniego miesiąca. Ja znalazłem to:
Kod:
https://www.reddit.com/r/qnap/comments/n3jkzk/bizarre_dns_server_cannot_resolve_error_after/
 
Nie chcę mówić, że problem nie istnieje, bo widocznie coś jest nie tak - ale u mnie i 2 znajomych nic się nie dzieje. Czy na pewno dobrze ustawiełeś vs?
 
Nawet nie musiałem ustawiać virtual switch. Przy instalacji virtual station system sam inicjuje instalację i konfigurację virtual switch z domyślnymi ustawieniami. Po restarcie pojawiał się problem z dns. W moim przypadku wyłączenie ipv6 pomogło. Może problem dotyczy określonych modeli - w linku powyżej ts-x53d, który jest tez u mnie.
Właśnie pojawiła się aktualizacja QTS 4.5.3.1670 Build 20210515
fixed:
"QTS could not resolve domain names when users connected the NAS to a computer via an Ethernet cable and manually configured DNS settings."
:)
 
Zmieniałem ale u mnie jest tak rozproszony problem ze dałem sobie spokój. Zainstalowałem adguard home. Na Routerze zmieniłem DNS by szedł na NAS. Ponieważ NAS już w sobie ma problem jak na Routerze zmieniam DNS to zaczyna wariować wszystko. Router bo nie ma do czego się odnieść, bo SortMyQPK najwidoczniej odpala AdGuard gdzieś po wszystkim a sam NAS wywala błąd i tyle, przestaje na nim wszystko działać. Ciekaw jestem osób które mają Pihole i restartu NAS.

Wysłane z mojego XQ-AT51 przy użyciu Tapatalka
 
Witam jako nowy,

Problem związany jest bez wątpliwości z błędem firmware. Kilka tygodni pojawiła się pierwsza wersja (wówczas beta) QTS 5.xxx. Pochopnie zaktualizowałem i ..... problem, jak wszyscy (aktualizacje firmaware, aplikacji, komunikaty mail - ręczna instalacja pakietów działała, nie wiem w jaki sposób system widział chociaż, że są dostępne aktualizacje aplikacji, ale już ich nie pobierał). Downgrade do ostatniej z wersji 4.xxxx (pobranej z oficjalnej strony) i oczywiście wszystko znów działało. Postanowiłem poczekać do wersji oficjalnej, w przekonaniu, że błąd jest usunięty. Niestety, dokładnie to samo. Znalazłem w innych miejscach różne pomysły (np. wyłączenie IPv6, jak tutaj, jednym pomagało, innym nie, innym na krótko). Znalazłem też wzmiankę o ręcznej konfiguracji
/etc/resolve.conf
Kilka osób potwierdziło skuteczność metody. Niestety nikt nie napisał, jakiej modyfikacji.

Czy ktoś ma jakieś pomysły?
 
za pomocą SSH/WinSCP edytuj ten plik:
Bash:
nameserver 1.1.1.1
nameserver 8.8.8.8

gdzie w/w numerki to adresy IP serwerów DNS - zwykle masz takie same na komputerze

upload_2021-10-25_13-46-4.png


dla zasady powinny być wpisane DWA adresy serwerów DNS
upewnij się że jak zrestartujesz nasa to te zmiany tam są

nie mam tylko teraz możliwości sprawdzenia, czy tego nie da rady ustawić w Wirtualnym switchu
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. serwer DNS nie może rozwiązać hostów