Pomoc Utrata IP

jacdym

Passing Basics
Beginner
5 Maj 2021
13
2
3
53
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Mam TS-253D. Sporadycznie zdarza mu się utracić dostęp do sieci - co miesiąc lub dwa.
Ledy przy gniazdku świecą. Status i dyski też na zielono.
Nie pomaga wyciągnięcie i włączenie wtyczki ponownie. Ustawione stałe IP. Jedyne wyjście, to ręczny restart.
Ostatnio zauważyłem, że sytuacja pojawiła się po zaniku prądu (mam trzeci świat - raz w tygodniu zanik zasilania na 5-10 minut).
Nas siedzi w szafce rack razem z modemem inei i switchem cisco sg250 z POE połączone do access point'ów M4 tp-linka.
Całość zasilana UPS - wystarcza na 40minut. Zwykle zanik prądu nie ma wpływu na działanie. Tylko raz na jakiś czas qnap nie jest dostępny.
W logach tylko informacja o przełączeniu na UPS.
Jakieś pomysły jak temu zaradzić?
 
1. Kiedy NAS utraci dostęp do sieci, sprawdzić czy to przypadkiem nie powód switcha. Zrestartować switch, podłączyć NAS do innego switcha.
Zobacz czy diody się świecą.

2. Jeśli nadal nic, podłącz HDMI i klawiaturę do serwera NAS. Zaloguj się do terminala na usera: admin
Podaj polecenia:
Bash:
ifconfig | more
Odszukaj czy któryś z interfejsów ma w ogóle przypisany Twój adres IP serwera.
Jeśli wiesz jaki powinien być adres IP serwera to zrób:
Bash:
ifconfig | grep 192.168.1.10
- gdzie 192.168.1.10 to adres IP, którego szukasz.

3. Zresetuj przełącznik sieciowy just in case...
FAQ - Jak zresetować ustawienia wirtualnego przełącznika sieciowego (Sieć i przełącznik wirtualny) | QNAP Polska - Oficjalne forum wsparcia technicznego QNAP Club

4. Najlepiej wygrzebać, załatwić jakiś testowy dysk. Wyciągnąć obecne dyski i na czystym testowym dysku postawić system od zera i zobaczyć czy problem się powtarza.

5. Generowałeś logi w aplikacji helpdesk? Sprawdzałeś czy coś tam jest w Kernel LOGU? Jakieś Call trace? Jakiś fault?
Co mówią logi zdarzeń? Czy jesteś w stanie precyzyjnie określić datę i godzinę kiedy NAS traci połączenie z LANem?
Co się dzieje w tym okresie w logach zdarzeń i kernelu?
Przejrzyj plik .html znajdujący się w pliku .zip z wygenerowanymi logami.
 
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
ad. 1 Switcha nie podejrzewam, ponieważ wszystkie inne urządzenia działają poprawnie - modem, AP, teamsy i vpn'y nie zrywały po wyłączeniu prądu. Ale jak problem się pojawi to sprawdzę, czy widzi MAC adres qnapa.
ad. 2 z HDMI sprawdzę
ad. 4 Ostatnio wymieniałem Seagate na WD, reinstalowałem od 0 i problem znowu się pojawił
ad. 5 HelpDesk uśpiłem. Nie wiem, czy tylko u mnie, ale po jednej z ostatnich aktualizacji zżerał zasoby procesora - obciążenie powyżej 80% i wentylatory na najwyższych obrotach.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. trace adres ip
  2. przełącznik wirtualny
  3. ts-264 traci połączenie lan
  4. ts-253d
  5. nas adres sieciowy