Pomoc Utrata połączenia do zmapowanych zasobów

Robert_Sad

Nowy użytkownik
Noobie
21 Maj 2020
6
1
3
43
Kraków
QNAP
HS-210
Ethernet
1 GbE
Cześć wszystkim.
Szukałem samodzielnie jakiegoś rozwiązania ale poległem.
Zwracam się zatem do Was jako do ekspertów w dziedzinie :Dumny:
Problem pojawił się niedawno po wymianie routera więc obstawiam na jakieś ustawienie routera.
Problem tylko, że nie wiem jakie. Router to D-LINK DWR-953 B1.
Jeden z komputerów oraz NAS wpięte są do routera po LAN. Inny komputer i telefony używają WiFi do połączenia z NAS.
Na komputerach z Win10 mam zmapowane foldery na NAS jako dyski sieciowe.
Miałem bezproblemowy dostęp do poszczególnych folderów w zależności od komputera który był używany.
Po kilku dniach użytkowania nowego routera okazało się, że po pewnym czasie tracę dostęp do zmapowanych zasobów.
Stwierdziłem również, że jak nie mam dostępu do zasobów router nie odpowiada na pingi w sieci lokalnej.
W tym samym czasie działa bezproblemowo dostęp do NAS z zewnątrz przez myqnapcloud.

Problem ustępuje na jakiś czas po wykonaniu restartu routera. hmmm
Wtedy NAS zaczyna odpowiadać na pingi z LAN i zasoby są dostępne.
Zastanawiam się czy NAS może wykonywać jakieś operacje które firewall w routerze może wykrywać jako wrogie i blokować do niego dostęp.:s
Przepinałem już kable w inne gniazda LAN i wymieniłem kable żeby wykluczyć uszkodzenie fizyczne.
Na routerze mam wyłączone UPnP. Ustawione mam przekierowanie portów, żeby się dostać do NAS z zewnątrz.

Ma ktoś pomysł jakie ustawienie NAS lub jakie ustawienie routera może prowadzić do blokowania dostępu do zmapowanych zasobów po LAN?:s

Z góry dziekuję za wskazanie miejsca gdzie i czego szukać lub materiałów, które mogły by mi pomóc.
Pozdrawiam Robert Sądowicz


Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3.1315 Build 20200611
Model serwera: QNAP HS-210
 
od paru lat tłukę na forum - urządzenia wpinamy do switcha - router ma dawać tylko dostęp do internetu!
To dlaczego w poprzednim routerze to działało prawidłowo przez co najmniej dwa lata i problem się pojawił dopiero po wymianie routera? I po co w takim razie w routerze 4 gniazda LAN?
 
To dlaczego w poprzednim routerze to działało prawidłowo przez co najmniej dwa lata i problem się pojawił dopiero po wymianie routera?
a) nie wiem co to za router
b) szklana kula się stłukła - ile danych przerzucasz dziennie ? jakie to dane (word/excel, mulitimedia?)
c) skoro tak sie dzieje po zmianie routera , tzn że tam raczej coś jest skiepszczone, wyłącz firewalla, oszczedzanie energii (TOP 2 problemów)
d) pożycz tester kabli i sprawdz czy są OKej

I po co w takim razie w routerze 4 gniazda LAN?
Zapytaj producenta ? ... to pytanie jest mocno z doopy - tak jak , a po co gniazdka elektryczne w pokoju (tak , to ironia).
 
od paru lat tłukę na forum - urządzenia wpinamy do switcha - router ma dawać tylko dostęp do internetu!
Co ma powiedziec 95% ludzi na swiecie ktorzy dostaja router od uslugodawcy i nic wiecej?
Po drugie z punktu widzenia sieciowego co to za roznica? Po za szybszym forwardowaniem pakietow na switchu to nie ma innej roznicy.
IMO to jest jakis wymysl z doopy.
 
To dlaczego w poprzednim routerze to działało prawidłowo przez co najmniej dwa lata i problem się pojawił dopiero po wymianie routera?
a) nie wiem co to za router
b) szklana kula się stłukła - ile danych przerzucasz dziennie ? jakie to dane (word/excel, mulitimedia?)
c) skoro tak sie dzieje po zmianie routera , tzn że tam raczej coś jest skiepszczone, wyłącz firewalla, oszczedzanie energii (TOP 2 problemów)
d) pożycz tester kabli i sprawdz czy są OKej

I po co w takim razie w routerze 4 gniazda LAN?
Zapytaj producenta ? ... to pytanie jest mocno z doopy - tak jak , a po co gniazdka elektryczne w pokoju (tak , to ironia).

Piszesz do mnie jak do idioty a sam nie przeczytałeś ze zrozumieniem tego co napisałem.
Są tutaj zapewne ludzie, którzy znają NASy od podszewki i może wiedzą co może być powodem problemów.
Zdaję sobie sprawę, że możesz nie znać tego routera ale nie jesteś jedyny na tym forum i nie oczekuję odpowiedzi akurat od Ciebie.
Nie zostawię routera z wyłączonym firewallem. Oszczędzanie energii zostało już wyłączone po wypakowaniu z pudełka.
Producent routera odesłał mnie do producenta NAS-a, ot i niespodzianka.
Co ma tutaj wspólnego ilość danych i rodzaj danych. Raz to jest nagranie ze szkolenia innym razem obraz iso a innym razem kilka word-ów i pdf-ów. A co innego się trzyma na NAS?
 
Zrob tak jak pigers mówi. Niech router bedzie tylko bramą a resztę przepnij przez switcha gigabitowego. To pierwsze co kazdemu zawsze polecamy.

Problem ustępuje na jakiś czas po wykonaniu restartu routera. hmmm
Masz odpowiedz.
 
Zrob tak jak pigers mówi. Niech router bedzie tylko bramą a resztę przepnij przez switcha gigabitowego. To pierwsze co kazdemu zawsze polecamy.

Problem ustępuje na jakiś czas po wykonaniu restartu routera. hmmm
Masz odpowiedz.

To nie jest rozwiązanie. To się nazywa obejście :Dumny:
Problem po czasie wraca.

Wolał bym nie mnożyć urządzeń. Nie mam za bardzo na nie miejsca. Może uda mi się pożyczyć jakiś switch po urlopie i przetestować to rozwiązanie.

W sumie to masz rację @NoBloodyIdea . Kompletnie nie pomyślałem o wsparciu QNAP.
 
Co ma powiedziec 95% ludzi na swiecie ktorzy dostaja router od uslugodawcy i nic wiecej?
Ty nie rozumiesz nic. To że ludzie dostają tak i używają to tylko dlatego że w routerach dodaje się programowe często porty switche które mają ułatwić podłączenie dodatkowych urządzeń. Ale nikt nie powiedział że to będzie wyciskać maksymalna prędkość.
 
Co ma powiedziec 95% ludzi na swiecie ktorzy dostaja router od uslugodawcy i nic wiecej?
Ty nie rozumiesz nic. To że ludzie dostają tak i używają to tylko dlatego że w routerach dodaje się programowe często porty switche które mają ułatwić podłączenie dodatkowych urządzeń. Ale nikt nie powiedział że to będzie wyciskać maksymalna prędkość.
No ale wyciska... ;)
Jezeli router sie zawiesza bo podlaczony jest do niego bezposrednio komp i qnap to znaczy ze jest to router do wymiany bo jest wadliwy. Innej opcji nie ma.
 
Poprawna architektura routera z przełącznikiem powinna wyglądać tak.
700px-Switch_chip_block_diagram.png


Natomiast zawsze dla budżetowych routerów lub routerów słabych film będę polecał niezależny, szybki switch na który awaryjnosc routera nie będzie wpływała. To zapewni stabilność sieci.
Stosuje to w rozwiązaniach SOHO oraz większych firmach. To działa.
 
Co ma powiedziec 95% ludzi na swiecie ktorzy dostaja router od uslugodawcy i nic wiecej?
Ty nie rozumiesz nic. To że ludzie dostają tak i używają to tylko dlatego że w routerach dodaje się programowe często porty switche które mają ułatwić podłączenie dodatkowych urządzeń. Ale nikt nie powiedział że to będzie wyciskać maksymalna prędkość.
No ale wyciska... ;)
Jezeli router sie zawiesza bo podlaczony jest do niego bezposrednio komp i qnap to znaczy ze jest to router do wymiany bo jest wadliwy. Innej opcji nie ma.

Co ma powiedziec 95% ludzi na swiecie ktorzy dostaja router od uslugodawcy i nic wiecej?
Ty nie rozumiesz nic. To że ludzie dostają tak i używają to tylko dlatego że w routerach dodaje się programowe często porty switche które mają ułatwić podłączenie dodatkowych urządzeń. Ale nikt nie powiedział że to będzie wyciskać maksymalna prędkość.
No ale wyciska... ;)
Jezeli router sie zawiesza bo podlaczony jest do niego bezposrednio komp i qnap to znaczy ze jest to router do wymiany bo jest wadliwy. Innej opcji nie ma.

Po czym wnosisz że router się wiesza? Moim zdaniem on się nie wiesza, bo jeśli by się zawiesił to nie było żadnego dostępu do NAS-a. A dostęp jak pisałem na początku dalej jest. Za pomocą aplikacji na telefonie oraz przez myqnapcloud na tym samym komputerze dalej mam dostęp do NAS-a. Tylko nie działa ping z sieci lokalnej.
 
Ty nie rozumiesz nic. To że ludzie dostają tak i używają to tylko dlatego że w routerach dodaje się programowe często porty switche które mają ułatwić podłączenie dodatkowych urządzeń. Ale nikt nie powiedział że to będzie wyciskać maksymalna prędkość.
No ale wyciska... ;)
Jezeli router sie zawiesza bo podlaczony jest do niego bezposrednio komp i qnap to znaczy ze jest to router do wymiany bo jest wadliwy. Innej opcji nie ma.

Ty nie rozumiesz nic. To że ludzie dostają tak i używają to tylko dlatego że w routerach dodaje się programowe często porty switche które mają ułatwić podłączenie dodatkowych urządzeń. Ale nikt nie powiedział że to będzie wyciskać maksymalna prędkość.
No ale wyciska... ;)
Jezeli router sie zawiesza bo podlaczony jest do niego bezposrednio komp i qnap to znaczy ze jest to router do wymiany bo jest wadliwy. Innej opcji nie ma.

Po czym wnosisz że router się wiesza? Moim zdaniem on się nie wiesza, bo jeśli by się zawiesił to nie było żadnego dostępu do NAS-a. A dostęp jak pisałem na początku dalej jest. Za pomocą aplikacji na telefonie oraz przez myqnapcloud na tym samym komputerze dalej mam dostęp do NAS-a. Tylko nie działa ping z sieci lokalnej.

Na moje to wiesza ci się switch w routerze, nie masz komunikacji między hostami, ale działa podłączenie port -> router -> internet. Potem połączenie wraca internet -> router -> port. Brak bezpośredniej komunikacji pomiędzy portami.
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba