Pomoc VM a Windows Server 2019

Tomek0

Entry Technician
Q Associate
15 Styczeń 2019
43
2
8
36
QNAP
TS-x70U-RP
Ethernet
100 Mbps
Dzień dobry,
Mam duży problem, a może i nie. Otóż posiadam QNAP TS-877XU-RP i zakupiłem Windows Server 2019, który chcę zainstalować na VM. Ku mojemu zdziwieniu w polu wyboru wersji systemu jest Windows 2016, 2012 itd. a nie ma 2019. Czy w tej sytuacji jak zaznaczę Windows Server 2016, a instalacja odbywa się z pliku ISO to powinno być wszystko okay?
 
Nie powinno być problemu. Nie wiem dokładnie jakie znaczenie ma wybór wersji systemu, ale np. dla Linuxa (Ubuntu Server) wydaje się, że nie ma większego.
 
Dziękuję ślicznie :) Mam od razu jeszcze jedno pytanie. Posiadam Jedną VM z Windows 7 PRO. Niestety wybierając ilość miejsca podałem zbyt mało. Obecnie powoli zapełniam dysk. Czy mogę we właściwościach przydzielić więcej miejsca bez szkody dla systemu i programu z bazą sql?
 
Can I increase the VM’s Hard disk size?

Zawsze warto sprawdzić/przetestować zmianę na klonie maszyny. Nie praktykowałem, ale w teorii, z poziomu VS, zwiększasz rozmiar wirtualnego dysku i potem w systemie rozszerzasz partycję. Alternatywnie możesz dodać nowy dysk wirtualny i na niego przerzucić część danych.