Pomoc VPN PPTP działa ale brak dostępu do NASa

tomal

Passing Basics
Beginner
12 Grudzień 2017
13
1
3
43
QNAP
null
Ethernet
null
Witam,

Na wstępie napiszę, że kiedyś uruchomiłem na swoim NASie TS-251+ serwer VPN (QVPN Service - na protokole PPTP). Wszystko działało ładnie dopóki nie zmieniłem operatora.... z UPS na Orange.
Operator Orange dostarczył nowy router, zmieniłem więc w nim adresację sieci lokalnej jaką używałem wcześniej (192.168....), aby nie zmieniać ustawień na swoich urządzeniach... zrobiłem przekierowanie portów na routerze na NASa (NAT, port 1723 na IP NASa)...

i tutaj zaczął się mały problem. VPN nie działa jak należy. Mam połączenie VPN, łączę się z siecią, ping na serwer działa (192.168...), widzę swoją drukarkę sieciową, mogę przez przeglądarkę na nią wejść, ale nie mogę dostać się do swojego NASa...
Jak zaloguję się w domu do NASa, a notebookiem po GSMie połączę VPN do swojego domu to na NASie widzę, że jest zestawione połączenie. Czyli VPN działa, ale VPN nie umożliwia mi wejście na dysk NASa.... żadnych uprawnień nie zmieniałem...

Czy o czymś jeszcze zapomniałem... czy miał ktoś podobny problem?

obecny router operatora to ZyXEL VMG8924-AC
Systemy operacyjne to Windows 10
 
nie...
powracam do tematu...

dziś postanowiłem jeszcze raz połączyć się i .... okazało się, że jak mam w lapku DNS googlowskie to nie łączy mnie po VPNie, ale jak ustawię DNS na Orange to połączenie mam... to wina jakiś moich ustawień, czy operator wycina?
Pozostaje problem z dostępem do samego NASa, ale tu jeszcze nie zajrzałem.... raz udało mi się połączyć adresem 10....