Pomoc Widocznos qnap w sieci

Tom47-1

Nowy użytkownik
Noobie
3 Styczeń 2020
4
2
3
52
QNAP
TS-219P
Ethernet
100 Mbps
Witam wszystkich , na forum jestem nowy, potrzebuję pomocy w rozwiązaniu problemu z widocznością qnap. Mam sieć złożona z kilku PC win 10 jednego komputera Mac, dwóch serwerów qnap. Adresy w sieci przydziela router. Problem polega na tym że z chwilą wyłączenia komputera Mac lub odłączenia od niego przewodu LAN jeden z qnap znika z sieci na pozostałych komputerach z win 10. Niedostępne są udziały sieciowe. Nie wykrywa go Qfinder nie można znaleźć go też po adresie IP. Z góry dziękuję za pomoc.

Wysłane z mojego SM-A202F przy użyciu Tapatalka
 
Jak włączone jest odnajdowanie sieci na komputerach z windows10 to może Panel sterowania -> Programy i Funkcje -> Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows
i tam "Obsługa udostępniania plików SMB 1.0/CIFS"
z pozycjami podrzędnymi:
"Klient SMB 1.0/CIFS"
"Serwer SMB 1.0/CIFS"
"SMB 1.0/CIFS Automatic Removal"
Wszystkie te funkcje należy włączyć.
Jeśli funkcje te były włączone, należy je wyłączyć, a następnie włączyć ponownie.
Potem restart systemu. Miałem podobnie i to pomogło na dwóch komputerach z windows11.
 
Dziekuje za wszystkie wskazówki, opiszę sieć: Router przydziela adresy w sieci wszystkim urządzeniom i jest połączony z całą resztą poprzez niezarzadzalny switch. Wlaczony jest DHCP z rezerwacja adresów. Po wypieciu kabelka LAN z komputera MACBook po chwili qnap znika z sieci , po ponownym podłączeniu kabelka LAN do komputera MACBook wszystko wraca do normy. Z drugim qnap nic takiego się nie dzieje jest dostępny cały czas. Wygląda to tak jakby qnap był połączony przez MAC. Czy jest możliwe aby MAC udostępniał zasoboby qnap w sieci?

Wysłane z mojego SM-A202F przy użyciu Tapatalka
 
Dziękuję za wszystkie przesłane sugestie i wskazówki które ostatecznie doprowadziły do rozwiązania. Choć nie rozumiem dlaczego ale sprawę rozwiązało wyłączenie w opcjach Apple Networking i restart routera.

Wysłane z mojego SM-A202F przy użyciu Tapatalka
 
Mam podobny problem od wczorajszej aktualizacji Qnapa do wersji 5.0.0.1891, choć może to być akurat zbieg okoliczności. Konfigurowałem połączenia VPN i w pewnym momencie program Qfinder Pro przestał widzieć Qnapa. Zmapowane dyski sieciowe także nie są dostępne. Na innym komputerze ten sam problem. Na smartfonie apka Qfile działa poprawnie i widzi wszystkie udostępnione foldery. Czy ktoś mógłby mi cos doradzić lub miał podobny problem?
 
Włączyłem QuFirewalla na moment i wyłączyłem ponownie i jest już OK. Nie mam pojęcia dlaczego coś blokowało, skoro nie włączałem go wcześniej. W każdym razie dzięki za pomoc.
 
Ten sam problem występuje po każdym upgrade softu. Za każdym razem trzeba włączyć i wyłączyć QFirewall. Pigers ma całkowitą rację, że skoro się go nie używa to trzeba odinstalować. Tylko pytanie dlaczego taki problem się zdarza? Zrozumiałbym, że taki problem powoduje automatyczne włączenie QFirewalla po aktualizacji, ale on jest nieaktywny a niby działa. W taki razie usuwam "ruskiego" dziada.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. jak znalezc qnap w sieci