Pomoc Windows 2003 server - Qnap jako dysk w zakładce zarządzanie dyskami

Pynio

Nowy użytkownik
Noobie
10 Październik 2014
1
0
1
46
QNAP
TS-419P
Ethernet
1 GbE
Hej

Mam taki oto problem.

Qnap (na 90% TS419P, nie wiem gdzie w interfejsie poprzez WWW znajdę tą informację) z 4 dyskami w RAID 6 dysponuje łączną pojemnością 3,8 TB. Format został wykonany w NTFS (ważne jest pytanie nr 1!!!), przez co mam partycję 2TB i reszta nieprzydzielona, muszę utworzyć partycję GPT.

Mam dwa zasadnicze pytania:
1. W windowsie 2003 server SBS w zakładce zarządzanie dyskami widzę QNAP jako dysk. Jak tego dokonać? Nie jest on mapowany w żaden sposób (np poleceniem net use). Jak dokonać tego, by występował on w systemie jako (w teorii) dysk podłączony interfejsem sata itp, a nie przez sieć?

2. W zakładce administracyjnej na QNAP - zarządzanie dyskami - zarządzanie woluminem, mam informację, że obecny system plików to EXT4 i dostępny rozmiar to 2 TB (zgodnie z błędnym formatowaniem NTFS w win), przy całkowitym rozmiarze 3,6 TB. Dlaczego w zakładce na QNAP widnieje EXT4, skoro system plików to NTFS?

Pozdrawiam!
 
W windowsie 2003 server SBS w zakładce zarządzanie dyskami widzę QNAP jako dysk. Jak tego dokonać? Nie jest on mapowany w żaden sposób (np poleceniem net use)
Pewnie jest częścią domeny, albo udostępnia LUNa .

Jak dokonać tego, by występował on w systemie jako (w teorii) dysk podłączony interfejsem sata itp, a nie przez sieć?
Nie ma takiej opcji, bo jak odłączysz sieć to jak skorzystasz z zasobów NAS (Network Attached Storage, sieciowa przestrzen dyskowa)?

Dlaczego w zakładce na QNAP widnieje EXT4, skoro system plików to NTFS?
Dyski w QNAP są sformatowane jako EXT4. Co to ma wspólnego z Windows ?
Poczytaj sobie o iSCSI i LUN w Windows to dowiesz się czemu tak wygląda.
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko