Pomoc Wirtualizacja/docker pod Comarch Optima

cavek

Passing Basics
Beginner
30 Czerwiec 2020
27
3
3
32
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
1 GbE
Witam,

Posiadam TS-453BT3
NAS.PNG

Aktualnie obsługuje około 10 stanowisk jako dysk sieciowy (zwykłe działanie na plikach, bez konwersji wideo itp.) oraz połączenie VPN (Qbelt) około 4-6 klientów i qfile jako odczyt zapis z terenu.
Firma chce przejść na program księgowości Comarch Optima.
Pytanie czy Qnap pociągnie wirtualkę z win 7/win 10/win serwer i serwerem sql pod obsługę 3-4 stanowisk OPTIMY odpalanej w sieci lokalnej + do 2 połączeń zdalnych przez RDP lub VPN(nie wiem która opcja będzie możliwa, jeszcze się nie wczytywałem co będzie optymalniejsze pod względem wydajności i dostępności zwłaszcza że jeden z zdalnych dostępów ma działać na macOS...)
Druga kwestia czy komuś udało się uruchomić serwer sql na dockerze i uruchomić optime by to działało.

Dołożenie RAMu nie jest problemem jeśli to upłynni działanie QNAPa.

Jeśli coś nie ma prawa poprawnie działać na QNAP to po prostu będę wyperswadowywał "górze" taki pomysł i próbował robić to na kompie lokalnym.
 
Qnap pociągnie wirtualkę z win 7/win 10/win serwer i serwerem sql pod obsługę 3-4 stanowisk OPTIMY
Raczej dyski w SSD2/NVME.

Nie wiem po co chcesz rozbijać to na wirtualkę i dockera, wrzuć wszystko do wirtualki.

do 2 połączeń zdalnych przez RDP
W Windows server , tak. Win 7/10 nope.
Końcówki kasowe spokojnie możesz odpalić na terminalu RDP, pozostaje przetestowanie połączeń kas fiskalnych (?), drukarek biurowych.

Możesz to sobie teraz sam sprawdzić , w końcu Windows daje Ci demo na 180 dni ? Bezpłatna wersja próbna Windows Server | Microsoft
Połączono posty:

wrzuć wszystko do wirtualki.
i wsparcie programu nie bedzie Ci pieprzyć głupot że jak to xDD
 
Raczej dyski w SSD2/NVME.
Są dyski SSD więc to nie jest problemem

Nie wiem po co chcesz rozbijać to na wirtualkę i dockera, wrzuć wszystko do wirtualki.
Chodziło mi o wirtualke albo dockera nie jedno i drugie :p

Końcówki kasowe spokojnie możesz odpalić na terminalu RDP, pozostaje przetestowanie połączeń kas fiskalnych (?), drukarek biurowych.
Potrzebna praca tylko programów księgowych, nie ma żadnych kas fiskalnych.


i wsparcie programu nie bedzie Ci pieprzyć głupot że jak to xDD
To będę próbował na wersji demo czy to wszystko śmignie. Jeśli QNAP to pociągnie to będzie git.
 
Są dyski SSD więc to nie jest problemem
Git!

Chodziło mi o wirtualke albo dockera nie jedno i drugie
Twój dostawca "ułatwi" ci decyzje, tylko wirtualka.

Potrzebna praca tylko programów księgowych
łeee - to easy, jak masz drukarki sieciowe to jesteś w domu.

Windows 2019 i jedziesz z tematem.

Dla VMki polecam - 3 Core, 6 GB RAM.
Nie zapomnij o licencji dla rdp (Windows Server 2019 RDS CAL 5 User), bo masz dwie sesje tylko dla admina.

Zastanów się jak będziesz robił backup tej VMki.
mając SQLa , twój program do backupu musi być świadom SQLa.

No i zakładam ze masz UPSa dla QNAPa.
 
łeee - to easy, jak masz drukarki sieciowe to jesteś w domu.
jest

No i zakładam ze masz UPSa dla QNAPa.
jest

Windows 2019 i jedziesz z tematem.

Dla VMki polecam - 3 Core, 6 GB RAM.
Nie zapomnij o licencji dla rdp (Windows Server 2019 RDS CAL 5 User), bo masz dwie sesje tylko dla admina.

Zastanów się jak będziesz robił backup tej VMki.
mając SQLa , twój program do backupu musi być świadom SQLa.
W takim razie będę siadał do tego by to wypróbować na wesjach demo przed oficjalnym wdrożeniem, napotkałeś jakieś tutki co do konfiguracji SQL? Czy nie jest to skomplikowane jakoś bardzo?
 
Comarch Optima działa na bazie MSSQL (nie wiem jakie masz moduły) ale u klienta mamy pod sam SQL 16GB RAM i 4 core z Xeona Gold dla 8-10 klientów.
Kiedyś zainstalowałem w VM na QNAPIE Win 10 - nie dało się tego używać do testów o pracy nie wspominając.
Ja bym poszedł w normalny serwer ale kombinuj może coś z tego będzie.
Na forum jest opis jak zrobić MSSQL w dockerze, jak zdecydujesz na WinServer (wal 2022 bo ma dłuższe wsparcie a nie ma dużych różnić vs 2019) to instalujesz jak zawsze w Windowsie (serwer + aplikacja).
 
Wiesz, że jest Optima w wersji chmurowej ? Wtedy wszystko śmiga po stronie dostawcy.
W wersji z własnym "serwerem" budżetowo - kup kompa, postaw wszystko lokalnie, wystaw serwer SQL po VPN - nie potrzebujesz RDP
Na bogato - kup serwer + Windows Server + Clale na urządzenia + Cale RDP :)
 
Wiesz, że jest Optima w wersji chmurowej ?
Optima w wersji chmurowej to RDP do serwera comarchu (Windows Server) gdzie jest postawiona Optima z bazą XD - zawsze mam beke z tej "chmury" bo takie coś można samemu postawić u siebie.

wystaw serwer SQL po VPN - nie potrzebujesz RDP
Z tego co mówił serwisant Comarcha - to bardzo zły i głupi pomysł jeśli nie masz bardzo stabilnego łącza po obu stronach (najlepiej dual wan + gwarancja SLA) inaczej ryzykujesz wydupcenie bazy.
 
Witam,

Posiadam TS-453BT3
Pokaż załącznik 40333

Aktualnie obsługuje około 10 stanowisk jako dysk sieciowy (zwykłe działanie na plikach, bez konwersji wideo itp.) oraz połączenie VPN (Qbelt) około 4-6 klientów i qfile jako odczyt zapis z terenu.
Firma chce przejść na program księgowości Comarch Optima.
Pytanie czy Qnap pociągnie wirtualkę z win 7/win 10/win serwer i serwerem sql pod obsługę 3-4 stanowisk OPTIMY odpalanej w sieci lokalnej + do 2 połączeń zdalnych przez RDP lub VPN(nie wiem która opcja będzie możliwa, jeszcze się nie wczytywałem co będzie optymalniejsze pod względem wydajności i dostępności zwłaszcza że jeden z zdalnych dostępów ma działać na macOS...)
Druga kwestia czy komuś udało się uruchomić serwer sql na dockerze i uruchomić optime by to działało.

Dołożenie RAMu nie jest problemem jeśli to upłynni działanie QNAPa.

Jeśli coś nie ma prawa poprawnie działać na QNAP to po prostu będę wyperswadowywał "górze" taki pomysł i próbował robić to na kompie lokalnym.
QNAP dla Optimy to nie jest dobre rozwiązanie. Jeśli optima tylko do księgowości dla tylko 4 użytkowników to tak naprawdę wystarczy komp na windows 10 który będzie robił za serwer SQL daj tylko co najmniej 16GB RAM i będzie chodzić bez problemu i bez awaryjnie oczywiście z backupem co najmniej codziennym bazy (SQL Backup Master, szkoda kasy na rozwiązania backupu Comarchu IBARD) :) QNAP wykorzystaj raczej jako backup dodatkowy kompa by go szybko postawić w razie awarii. Wyjdzie najtaniej i najoptymalniej. Nie wiem po co komplikować tak proste rzeczy?
 
To chyba nie będę kombinował jeśli ma mi to sypać QNAPa. Postawie baze OPTIMY na którymś z komputerów księgowych (zresztą aktualny program księgowy też tak stoi), tylko musze zrobić upgrade windowsa do wersji PRO żeby móc uruchomić RDP.


Chmura Comarchu odpada, szefostwo nie lubi takich rozwiązań...
 
To chyba nie będę kombinował jeśli ma mi to sypać QNAPa. Postawie baze OPTIMY na którymś z komputerów księgowych (zresztą aktualny program księgowy też tak stoi), tylko musze zrobić upgrade windowsa do wersji PRO żeby móc uruchomić RDP.


Chmura Comarchu odpada, szefostwo nie lubi takich rozwiązań...
Chmura Comarchu IBARD to nic innego jak ograniczony Onedrive do archiwizacji tylko Optimy lub innego software Comarchu bardziej się opłaca kupić po prostu takiego onedriva niż ten wynalazek kosztuje podobnie jak nie więcej.
Jeśli ma być dobrze i bez problemów to najlepiej wydzielić kompa osobnego na tego SQL'a tak by nie miał nikt do niego dostępu z pracowników. Podłączyć do niego UPS'a, zainstalować jakiegoś firewalla z antywirusem na tym kompie, udostępnić porty w sieci lokalnej dla portów SQL najlepiej zmienić z defaultowych na inne i ustawić plany archiwizacji. Nie musi być to serwer sprzętowy od razu z prawdziwego zdarzenia na systemie Microsoft serwer. Jeśli komp będzie tylko do SQL'a to w zupełności konfiguracja na i5 wystarczy z dużą ilością RAM minimum 8 ale lepiej co najmniej 16GB na Windows 10 PRO, najlepiej tak byś mógł się łączyć do niego przez zdalny pulpit, oczywiście tylko w sieci lokalnej broń boże nie udostępniaj tego na zewnątrz bo to pewne kłopoty. Do łączenia wystarczy potem VPN jak ktoś będzie chciał się połączyć z zewnątrz.
Serwer SQL na komputerze jakiegoś księgowego jeszcze z uprawnieniami administratora to duże ryzyko straty danych tak się nie praktykuje w poważnych firmach.

A tak z ciekawości zapytam z jakiego oprogramowania zmieniacie? Optima jest super jak pracuje w całym pakiecie z handlem itd. ale to drogie dosyć oprogramowanie w utrzymaniu i rozbudowie.
 
Witam,

Posiadam TS-453BT3
Pokaż załącznik 40333

Aktualnie obsługuje około 10 stanowisk jako dysk sieciowy (zwykłe działanie na plikach, bez konwersji wideo itp.) oraz połączenie VPN (Qbelt) około 4-6 klientów i qfile jako odczyt zapis z terenu.
Firma chce przejść na program księgowości Comarch Optima.
Pytanie czy Qnap pociągnie wirtualkę z win 7/win 10/win serwer i serwerem sql pod obsługę 3-4 stanowisk OPTIMY odpalanej w sieci lokalnej + do 2 połączeń zdalnych przez RDP lub VPN(nie wiem która opcja będzie możliwa, jeszcze się nie wczytywałem co będzie optymalniejsze pod względem wydajności i dostępności zwłaszcza że jeden z zdalnych dostępów ma działać na macOS...)
Druga kwestia czy komuś udało się uruchomić serwer sql na dockerze i uruchomić optime by to działało.

Dołożenie RAMu nie jest problemem jeśli to upłynni działanie QNAPa.

Jeśli coś nie ma prawa poprawnie działać na QNAP to po prostu będę wyperswadowywał "górze" taki pomysł i próbował robić to na kompie lokalnym.
od 2 lat mam postawioną tak OPTIME w biurze rachunkowym (6 osób pracuje) - działa bardzo dobrze, zero problemów, jedynie logowanie do virtualki i instalowanie/dodawnie nowych kluczy czasochłonne (powolne odświeżanie - qnap nie jest za mocny, zwykłe dyski, pamięć 8gb tylko), ale od strony programu wszystko płynnie działa i bezproblemowo
 
  • Lubię to
Reakcje: cavek
Wiesz, że jest Optima w wersji chmurowej ? Wtedy wszystko śmiga po stronie dostawcy.
W wersji z własnym "serwerem" budżetowo - kup kompa, postaw wszystko lokalnie, wystaw serwer SQL po VPN - nie potrzebujesz RDP
Na bogato - kup serwer + Windows Server + Clale na urządzenia + Cale RDP :)
Witaj, sam jakiś czas temu miałem takie myślenie ze sql po vpn i temat załatwiony - lecz te programy które teraz robią to jest jedne wielki muł....
Jak korzystasz z Subiekt GT - Elisoft, enova 365(to juz ERP ) to działa ale gdy chcesz insetnexo czy comarch Altim czy XL to już ten numer z SQL po VPN nie przejdzie - tyle meta danych w tle leci ze nie da się z programu korzystac.
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. subiekt gt
  2. chmura
  3. pulpit zdalny