Pomoc Witam! pomóżcie proszę!

tomektomek

Passing Basics
Beginner
30 Listopad 2022
11
1
3
48
QNAP
TS-453 Pro
Ethernet
1 GbE
Mam w firmie TS-453A z dwoma dyskami 8TB. użytkownicy skarżą się na wolny dostęp do plików. Zwieksze RAM i dodatkowo chciłbym dołozyć dysk SSD jako pamięć. Czy to bezpolesny zabieg? wkładam i konfiguruję czy wszytko muszę robić od nowa. Nie chce nic namieszć żeby nie stracić danych.
 
użytkownicy skarżą się na wolny dostęp do plików.
Moje auto jeździ wolno, czemu ?
Co to znaczy wolno ? Opis do ku..wy nędzy ? :p

Jeśli obecnie nie zużywasz więcej niż 80%, marnujesz pieniądze.

dodatkowo chciłbym dołozyć dysk SSD jako pamięć
fajnie, ale jako co ? cache czy kolejny dysk na przestrzeń w QNAPie.

Czy to bezpolesny zabieg?
Dodanie RAMu (zakładając że działa) jest bezbolesne. Wciskasz i działa. (zakładając że robisz przy wyłączonym nasie).
SSD - zależy co chcesz robić.
Połączono posty:

Żadna operacja z w/w nie powoduje normalnie utraty danych .. no ale mieliśmy wielu różnych wariatów :D
 
Mam w firmie TS-453A z dwoma dyskami 8TB. użytkownicy skarżą się na wolny dostęp do plików. Zwieksze RAM i dodatkowo chciłbym dołozyć dysk SSD jako pamięć. Czy to bezpolesny zabieg? wkładam i konfiguruję czy wszytko muszę robić od nowa. Nie chce nic namieszć żeby nie stracić danych.
Ale co znaczy wolno?
Może to kwestia sieci?
Sprawdzałeś prędkości odczytu/zapisu?
 
Chcę podołyć SSD jako cache, Pytanie czy tylko go podłaczę i skonfiguruje bez utrady struktury i danych ???
Połączono posty:

Moje auto jeździ wolno, czemu ?
Co to znaczy wolno ? Opis do ku..wy nędzy ? :p


Jeśli obecnie nie zużywasz więcej niż 80%, marnujesz pieniądze.


fajnie, ale jako co ? cache czy kolejny dysk na przestrzeń w QNAPie.


Dodanie RAMu (zakładając że działa) jest bezbolesne. Wciskasz i działa. (zakładając że robisz przy wyłączonym nasie).
SSD - zależy co chcesz robić.
Połączono posty:

Żadna operacja z w/w nie powoduje normalnie utraty danych .. no ale mieliśmy wielu różnych wariatów :D
Chcę podołyć SSD jako cache, Pytanie czy tylko go podłaczę i skonfiguruje bez utrady struktury i danych ???
 
problem jest z wolnym dostepem do plików. kiedyś się klikało i było a teraz sie klika i dłuuuugo czeka. Pliki to rysunki i programy do maszyn. mam dwa wolne gniazga mogę zainstalować dwa SSD... i tak mam te dyski nie ma problemu zeby przetestować. pytanie jest tylko czy włoże dyski i nic się nie stanie????
 
Firma ma budżet do spalenia? Że na siłę RAM i SSD propsujesz?

* ilu użytkowników?
* jakie pliki? (rozmiar, nie przesadzacie z ilością plików w katalogu?)
* jakie dyski są aktualnie?
* testy sieci wykonane przy użyciu: ipref3

Tu mnie koledzy poprawią ale jednak bym wolał zainteresować się tym: port trunking
Zanim cokolwiek bym zrobił/kupił, testy sieci! Bo bez tego raczej sensownej pomocy nie uzyskasz. I nie pisz kiedyś to było teraz nie ma ;)
 
dobrze oczywiscie sprawdze siec, poproszę tylko odpowiedz na moje pytanie: mogę dołazyc w tym modelu SSD aby działał jako Cach? czy dyski ma załozyc 2? czy moge to zrobić nie tracac struktury i danych?
 
Nie chcę wyjść na pojeba ale Tobie nie chodzi o znalezienie przyczyny tylko o ten dysk co znajomemu pomógł? Tak można podpiąć ba można to zrobić nie wyłączać nas'a (wyciągasz kieszeń przykręcasz dysk wkładasz resztę wyklikujesz). Czy pomoże? znajomemu pomogło może i Tobie pomoże.
Nie masz żadnej gwarancji że tak będzie. Coś się zmieniło czegoś nie zarejestrowałeś, wszyscy mają dostęp do nas'a czy Ty jesteś jedynym użytkownikiem (administratorem) a reszta jest jedynie klientami zasobów sieciowych?
 
Zobacz ile zasobów RAM i pożera, czy masz dużo w śmietniku itd. Przy tak małej ilości danych wszystko powinno śmigać, moim zdaniem SSD nie będzie uzasadnionym złotym środkiem bez sprawdzenia innych podstawowych spraw.
 
  • Lubię to
Reakcje: 3Qn
Ja tam dalej nie wiem o co chodzi ?

Tak jak pisałem, jeden dysk SSD - cache do odczytu, przyspieszy odczyt często używanych plików.
Chcesz mieć też cache do zapisu, to MUSISZ:
1. mieć DWA dyski SSD
2. mieć UPS
Jeśli nie będziesz miał UPS i coś się posypie, jesteś SAM SOBIE WINIEN! Czemu ? Przeczytaj dokumentację.

chcesz dodać ten dysk ? to go włóż, nic to nie zepsuje (mam tylko nadzieje że jest to wspierany dysk), potem idziesz do managiera dysków, masz tam po lewej akceleracja/cache SSD i dalej kreator prowadzi za rączkę
Połączono posty:

i tak wiem że mało to zmieni , bo pewnie nas został wdrożony na szybko i zaczeły wychodzić problemy.
Połączono posty:

No i tylko mimochodem wspomnę - masz kopię danych z nasa poza nasem , dysk USB/chmura ?
 
dobra wracam do tematu! Dotarłem na miejsce mogę odpowiedzieć na wszytkie pytania: problemy z bardzo wolnym dostepem do danych. danych używanych jest 1,4TB wolnych 4,21 TB. 10 użytkowników. konstruktorzy mają na nim rysynki w SOLID EDGE. duże złożenie otwierało się 10 minut teraz ponad godzinę. dodatkowo programiści maja programy na maszyny CNC kiedys otwierali w locie teraz wszytko trwa... wg waszych zaleceń zrobiłem port trunking - nic nie dało, zainstalowałem iperf3 wygląda ok 932 Mbit/sec. Ktoś pomoże?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qudedup
  2. 453a
  3. kontakt
  4. iperf
  5. diskfill
  6. *
  7. raid
  8. repozytorium
  9. chmura
  10. raid5
  11. dysk m2
  12. problem z dostępem do plików qnap
  13. jaki router do ont
  14. ssd cache