Pomoc Wolumin "gruby": migawki w jego pojemności czy w dodatkowym miejscu?

gjon

Passing Basics
Beginner
11 Maj 2018
11
3
3
QNAP
null
Ethernet
null
Model serwera: QNAP TS-128A

Cześć.

Banalna sprawa. Na dysku (2TB) chciałbym założyć jeden duży wolumin typu "gruby" o maksymalnej wielkości dysku. Pytanie czy dla migawek muszę na dysku przewidzieć dodatkowe WOLNE miejsce, które odejmę od pojemności utworzonego woluminu (np. wolumin 1500GB, migawki 500GB), czy będą one tworzone w niewykorzystanej części mojego jednego woluminu (wolumin ma 2TB)?

PS Pozdrawiam wszystkich forumowiczów przy okazji pierwszego posta.
 
na migawki rezerwujesz x% dysku/udziału

Volume & LUN Snapshots - QNAP

upload_2018-5-21_21-51-25.png
 
na migawki rezerwujesz x% dysku/udziału

Przepraszam, że męczę, ale padają odpowiedzi, które czytam w manualu i które są dla mnie niejasne. Czyli zgodnie z Twoją drugą odpowiedzią, mając 2TB dysk w NAS-ie by mieć jeden wolumin o maksymalnej pojemności i JEDNOCZENIE mieć możliwość robienia migawek muszę stworzyć wolumin o pojemności mniejszej, np. 1500 GB, a resztę powierzchni dysku zostawić pustą dla tworzenia tych migawek. TAK czy NIE? :)
 
robisz wolumen i w nim ustawiasz ze na migawki masz 10% - przecież kreator prowadzi :)
zawsze mozesz nasa postawić na dysku i potestować ;)

Z tym kreatorem tworzenia wolumenu to nie bardzo, bo niczego pomocnego w moim temacie w nim nie ma - nic nie wyjaśnia, ani nie pomaga w określeniu stosownych parametrów migawek. Oto główne jego okno:

q2.png



A całe zamieszanie jest on ten obrazek z pomocy:

q5.png


Z opisu wywnioskowałem, że - biorąc za przykład bezpośrednio mój przypadek - mają 2TB HDD (magazyn) muszę stworzyć w nim wolumen na 1,5 TB, a resztę 0,5 TB przeznaczyć na migawki. Jednak na górnym pasku tego obrazka wygląda jakby migawki były tworzone już w samym wolumenie (a nie tylko w wolnym miejscu magazynu), co przy braku pojęcia ile one miejsca tak naprawdę zajmują (teraz już wiem) spowodowało do założenia tego wątku, by to wyjaśnić.
 
Pierw to trzeba zrobić Pule pamieci, następnie rezerwacja miejsca na migawki a dopiero potem tworzenie woluminu, z tego co slyszalem dla migawek najlepszy jest wolumin Thin czyli dynamiczny.

Kreator wcale tu nie prowadzi za rączkę.