Pomoc Wyłączać czy nie wyłączać NAS - bezczynność

gaijin_GB

Nowy użytkownik
Noobie
30 Październik 2017
2
0
1
44
QNAP
null
Ethernet
100 Mbps
Cześć
Kupiłem DiskStation DS115j S plus dysk Dysk Western Digital Red, 3.5'', 1TB (WD10EFRX)
Ten prosty NAS ma służyć wyłącznie do odtwarzania na telewizorach filmów, muzyki i zdjęć. W minimalnych zakresie jako kopia danych z dysków i komórek poprzez Cloud Station.
Zastanawiam się czy wyłączać sprzęt gdy nie jest używany. Nie chodzi mi o zużycie prądu które w tym urządzeniu jest bardzo niskie ale o żywotność dysku. Oczywiście gdyby podzielić /10 wartości podane przez producenta to dysk ma działać przed 10 lat ciągłej pracy. Ja urządzenie "potrzebuje" 8-10 h dziennie.
Szkoda mi tez by było danych które z różnych dysków, płyt, pendrive-ów wrzuciłem, wiem jednak że bez przynajmniej raid 1 nie ma co marzyc o bezpieczeństwie (zdaję sobie sprawę, że raid to nie kopia zapasowa). Mogę oczywiście zrobić kopię danych - 300GB ale raz na jakiś długi czas.
Wiem, że nikt nie napisze mi czy dysk się nie zepsuje i kiedy ale do czego byście się skłaniali? 24h/dobę czy po 23:00 cron poweroff i załączać gdy to potrzebne.
Dzięki


Wersja oprogramowania Firmware: DSM 6.1.3-15152 Update 8
Model serwera: DiskStation DS115j
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. kopia danych NAS na dysku usb