Wybór dysków

mab83

Entry Technician
Q Associate
2 Marzec 2014
50
17
8
40
QNAP
TVS-x82
Ethernet
1 GbE
Udało mi się zakupić TVS-882 w okazyjnej cenie i noszę się teraz z wyborem dysków do niego, w związku z dość sporym wydatkiem zamierzam dyski kupować stopniowo zaczynając od 1 a następnie dokupywać kolejne takie same i przechodzić kolejno w konfiguracje 1 dysk single, 2 dyski RAID 1, 3 i 4 dyski RAID 5, 5 i 6 dysków RAID 6, czy takie przechodzenie w konfiguracjach jest możliwe? Na dyskach będzie postawiony pool, chciałbym snapshoty najważniejszych danych wysyłać na stary NAS. Celuję w dyski 10-12 TB i tutaj pojawia się moje pytanie - jakie dyski wybrać, zastanawiam się nad dyskami Ironwolf PRO i WD Red PRO, a może pójść w klasę enterprise WD Gold lub Seagate EXOS. NAS stoi na moim biurku, więc poziom hałasu jest dość istotny. Dodatkowo docelowo mają się pojawić 4 dyski SSD SATA (jeden m.2 Samsung EVO 860 już jest na początek pod system, aplikacje i VS) w RAID 5 także stopniowo rozbudowywane (czy mieszanie 2 dyski 2,5" i 2 dyski m.2 jest możliwe, wg. mnie nie powinno być problemów, ale może jest inaczej)?

Wcześniej miałem TS-251 z 2 dyskami WD Red 3TB jako single disk z kopią na dysk zewnętrzny, przez cały czas nie narzekałem na tą konfigurację, 0 problemów. NAS stał w tym samym miejscu i był praktycznie niesłyszalny.
 
Ja wiem czy jest sens placic za dyski PRO? Czemu nie chcesz zwyklych ironwolfow?
Po drugie z ta cichościa to tez jest troche loteria, bo np moj nas jest cichy, ale jak postawie go na jednej komodzie to wpada w taki rezonans ze slychac go jak odpalony wibrator.
 
Wydaje mi się, że dyski PRO będą lepsze jakościowo, dodatkowo dłuższa gwarancja, no i odzyskiwanie danych w cenie w Ironwolf PRO.
 
Słuszna uwaga, zostaje jednak 5 lat gwarancji ;)
 
To juz decyzja nalezy do ciebie. Warto tylko powiedziec ze w cenie 6 dyskow pro, masz 7 dyskow bez pro. (Mowie o dyskach 10tb)
 
No prawie, różnica w cenie około 1000zł na chwilę obecną, z perspektywy czasu rozbudowy do docelowej konfiguracji różnica pewnie będzie jeszcze mniejsza, pytanie czy jest różnica w jakości, czy tylko 3 litery - PRO, może to te same dyski, tylko marketing lepszy?
 
do celów biznesowych seria PRO jak najbardziej
do prywaty nie pchałbym się w takie koszta ...

brakuje mi informacji jakie dyski, co chcesz robić etc
 
Zastosowanie niekomercyjne (domowo/osiedlowo), użytkowanie 4-5 maszyn wirtualnych, głównie udostępnianie plików dla około 20 użytkowników również pod backup z komputerów. Dodatkowo Surveilance station dla 4 (może później więcej) kamer i dysk(i) dla 4 dekoderów sat.

różnica w cenie jest dla mnie do zaakceptowania jeśli naprawdę są to lepsze dyski, a co z enterprise, warto?

brakuje mi informacji jakie dyski
jakie dyski?
 
Zastosowanie niekomercyjne (domowo/osiedlowo), użytkowanie 4-5 maszyn wirtualnych

hmm - to właśnie jest granica między PRO a zwykłymi (jak dla mnie)
wsadź PRO , w razie wpadki dyski , śpisz spokojniej

co do raidów - jasne - raid w górę zawsze
 
Zastosowanie niekomercyjne (domowo/osiedlowo), użytkowanie 4-5 maszyn wirtualnych

hmm - to właśnie jest granica między PRO a zwykłymi (jak dla mnie)
wsadź PRO , w razie wpadki dyski , śpisz spokojniej

co do raidów - jasne - raid w górę zawsze

W razie wpadki 2 dyskow dalesz spisz spokojnie tylko musisz kupic nowy dysk...
Moim zdaniem nie warto doplacac za cos co i tak jest ci nie potrzebne. Odzyskiwanie danych i tak nic ci nie da jak posypie ci sie raid, wiec po ciul za to placic?
Moim zdaniem doplacanie 250zl za dodatkowe 2 lata GW to nieporozumienie, szczegolnie ze mowimy o dyskach ironwolf, ktore sa trwałe.
A na dysk bez pro i tak masz 3 lata gw.

Ofc to moze luzne przemyslenia.
 
A może tak:

1. Seagate/WD
2. Standard/PRO/Enterprise

Np. dyski EXOS potrafią być tańsze niż standardowe Ironwolf.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. exos
  2. Seagate exos