Pomoc Wybór i konfiguracja serwera pocztowego na QNAP

frangi

Passing Basics
Beginner
1 Wrzesień 2016
14
1
3
30
QNAP
TS-x51
Ethernet
100 Mbps
Witam wszystkich forumowiczów.
Potrzebuję w firmie zainstalować serwer pocztowy na NAS'ie QNAP TS-251.
Początkowo pomyślałem o pakiecie XDove, niestety jest on już przestarzały i nie zanosi się na to, żeby wyszły jakiekolwiek aktualizacje.
Chcę, aby bez większych problemów w konfiguracji postawić serwer pocztowy z obsługą POP3, STMP i koniecznie IMAP, z jakimś prostym w miarę świeżym interfejsem dla użytkownika. Jakie rozwiązanie polecacie? Będę wdzięczny za jakiekolwiek naprowadzenie mnie na dobrą drogę w celu postawienia bezpiecznego serwera. Dodam, że dopiero niedawno zacząłem moją przygodę z Qnapem. Pozdrawiam

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.2 Build 20160823
Model serwera: QNAP TS-251
 
Witaj ponownie. Jak pisałem wcześniej na dzień dzisiejszy nie ma paczki serwera pocztowego na QNAP.
Chcę, aby bez większych problemów w konfiguracji postawić serwer pocztowy z obsługą POP3, STMP i koniecznie IMAP
z tego powodu twoje życzenie napotyka na pewne schody. Jedyną jakąś w miarę świeżą paczkę z takim rozwiązaniem widziałem chyba w repo. http://store.qnapclub.eu/store.php . niestety nie przyglądałem się temu, nie instalowałem, więc nic na jego temat nie powiem.
Sam sprzęt nie jest specjalnie mocny więc wprowadza dodatkowe ograniczenia. Jeśli jednak musi to stać na tym qnapie (co moim zdaniem nie jest dobrym rozwiązaniem) to mam dwie propozycje, które może jakoś zadziałają.
1. Odpalić VirtualStation i postawić S DSM. Są tam firmowe paczki S serwera poczty. Sam sprzęt powinien to jakoś uciągnąć (4GB RAM). Konfiguracja i obsługa banalna.
2. Odpalić CointanerStation i zainstalować paczkę jakiegoś serwera, choć by XEmas. Ale do wyboru jak poczytasz jest kilka ciekawych propozycji.

Dla użytkownika obsługa począwszy od QMail na roundtube, poprzez wszelkie inne programy pocztowe (outlook, tunderbird, gmail etc...) co tam sobie wymyślisz.
Oczywiście pamiętaj o ustawieniu Rev. DNS u prowaidera i stosownych wpisach w deklaracji domeny.
Powodzenia.
 
niestety postawienie S DSM opdada, jak i również jakichkolwiek wirtualnych maszyn ze względu na to, że NAS posiada tylko 1GB RAMu, a nie 4GB RAM. Wolnej pamięci jest lekko ponad 100MB, więc szału nie ma. Czy jest jeszcze jakiś pakiet na Qnapa do poczty? Znalazłem jeszcze Xeams, ale ostatnia jego aktualizacja była pod koniec 2011 roku, z tego względu też odpada.
 
Xemas w tej wersji jaka jest dostępna w tej paczce to też pieśń przeszłości, poza tym ta wersja miała duży kłopot z kodowaniem polskich znaków (przynajmniej u mnie jak kiedyś się nią bawiłem). Jak pisałem wcześniej możesz podpiąć to dodatkowe repo i zobaczyć co tam jest.

Poważnie podchodząc do tematu trzeba pamiętać, że odpalenie jakiegoś serwera to jedno a działanie na nim to co innego. Przy tym 1GB RAMu nie wróżę temu jakiegokolwiek sukcesu. Moim zdaniem kompletnie mija się to z celem. Wymień ten ram na min 4GB a najlepiej jak się da to na 8GB i można coś zacząć działać.
 
W takim razie trzeba będzie dołożyć RAMu, bo innej opcji niestety nie widzę. 4GB niestety nie włożę, ale myślę, że 2GB gdzieś znajdę i zainstaluję pod koniec dnia, gdyż w tej chwili nie mogę odłączyć go od sieci, bo cała firma na nim funkcjonuje. Najlepszym wyjściem wydaję mi się postawić VM S DSM, zainstalowanie i skonfigurowanie pakietów od serwera poczty.
 
Sprawdź to bo obawiam się że VM na 2GB nie będzie chciała działać. Wymagane jest (o ile dobrze pamiętam) 4GB.
Jeśli to ma być serwer plików, chmura, pocztowy i pewnie jeszcze kilka innych pakiecików jest odpalonych to moim zdaniem te 2GB to mało.
 
unr3al2 dlaczego nie da się odpalić VDSM na Qnapie? pawurb1978 napisał co innego... już sam nie wiem komu mam wierzyć
Napisałem żeby na VM Qnapa odpalić DSM S, czyli właśnie *********. Postaraj się to zrobić w najnowszej możliwej wersji dla takiego układu. Czyli XPEnoboot_DS3615xs_5.2-5644.5 i do tego o ile dobrze pamiętam DSM_DS3615xs_7393.pat z DSM 6. Jesli co do tego masz wątpliwości to zerknij na forum *********. Jest tam obszerny wątek na ten temat.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Wersji 6 niech nie instaluje niech zrobi serwer na stabilnej wersji 5.2
Nie śmiem dyskutować z tym twierdzeniem, jednakże mówimy konkretnie o serwerze pocztowym a tam (gdzieś wpadłem na takie poczytadło) zostały ujęte dość istotne poprawki zabezpieczeń i parę dupereli zmienionych. Stąd taka moja sugestia.
Oczywiście DSM5 na razie w tej roli również się sprawdzi. Pytanie w jakim kierunku to pójdzie w przyszłości?
PS. @frangi to nie do Ciebie tylko tak dla potomności, jak by ktoś jeszcze to czytał ;)
- Zaznaczam że to rozwiązanie ani nie jest piękne ani polecane!
 
zdaję sobie sprawę, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale na chwilę obecną nie ma zbyt wielu możliwości jeśli chodzi o serwer pocztowy na Qnapie. Mam tylko nadzieję, że w niedalekiej przyszłości się to zmieni. Znalazłem na forum instrukcję dotyczącą instalacji DSM S na Qnapie w tym wątku https://forum.qnap.net.pl/temat/dsm-S-na-qnapie-vm-d.6402/ Oby wszystko jutro się powiodło, bo jak na razie cały czas pod górkę. Mam tylko jeszcze jedno pytanie, co znajduje się w pliku z rozszerzeniem .pat ? Czy jest to jakaś aktualizacja do wersji 6 DSM?
 
pierwszy plik jest loaderem który jak podmontujesz jako CD odpali Ci jak by fabryczny interface DSM gdzie przeprowadzisz instalacje samego systemu na wirtualnym dysku. Plik pat to nic innego jak paczka z samym systemem.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. xdove