Wybór NAS do domu, TS-230 vs TS-231K + Dyski

ekam

Nowy użytkownik
Noobie
4 Sierpień 2021
2
1
3
32
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam serdecznie,

W ostatnim czasie padły mi 2 dyski na których przechowywałem backup zdjęć i filmów rodzinnych. Na całe szczęście identyczne wersje danych przechowuje dodatkowo na 2 dysku mojego komputera stacjonarnego. Przeglądając fora i różne strony internetowe ludzie polecają modele z przedziału cenowego, który jest poza moim zasięgiem. Na dzień dzisiejszy jestem zainteresowany 2 modelami TS-230 i TS-231K. Generalnie wydaje mi się że TS-231K jest lepszym rozwiązaniem ale nie ma tam chyba możliwości wymiany RAM. Co bardziej skłania mnie do zakupu TS-230.

Z moich wymagań odnośnie NAS:
- Backup danych
- Pobieranie danych w nocy, rapidu, wetransfer ew. każdy inny hosting, mogę narzucić wymóg na klienta. Często dostaje sporo dokumentacji i chciałbym ja zbierać dodatkowo na NAS.
- Odtwarzanie materiałów wideo na TV. Obecnie udostępniam wideo z PC, teraz chciałbym by można by to robić z NAS.
- Analiza żywotności dysku.

W sumie to tyle jeżeli chodzi o wymagania do NAS. Odnośnie dysków sporo czytałem od WD RED ale podobno ostatnie partie są bardzo słabej jakości i pytanie z jakim innym produktem powinienem się zaznajomić??


Jeżeli na dzień dzisiejszy kupię 1 dysk, to mogę utworzyć RAID 1 i np. dodać 2 dysk za miesiąć?
 
2 ostatnie wymagania, praktycznie wymagają nasa z CPU Intela - a nie z Amazonu
dozbieraj do 1500 zł i weź TS-251D-4G, będzie spokój

bo doinstalujesz sobie co chcesz i możesz dodać ramu żeby było 8 GB
dodatkowo bez problemu dodasz sobie do QNAPa , aplikacje Emby/Plex
dzięki czemu na TV będziesz mógł odtwarzać media

upload_2021-8-4_10-42-19.png


upload_2021-8-4_10-43-24.png


upload_2021-8-4_10-43-57.png


Jeżeli na dzień dzisiejszy kupię 1 dysk, to mogę utworzyć RAID 1
RAID 1 do działania WYMAGA dwóch dysków.
i np. dodać 2 dysk za miesiąć?
Bez problemu zmigrujesz QNAPa z jednym dyskiem do RAID1 (Online RAID Level Migration) - pamiętaj żeby dyski były o tym samym rozmiarze.

PS: RAID1 na dyskach będzie słyszalny - więc nie trzymaj go w sypialni :p
 
Bardzo dziękuje za szybką odpowiedź. Wychodzi na to że na obecną chwile nie stać mnie na rozwiązanie "domowe". Wydawało mi się, że skoro producent na stronie podaje możliwość transmisji na TV, to jest możliwe. Niemniej, pewnie Twoja wiedza i doświadczenie jest cenniejszą informacją niż to co pisze producent jako reklamę produktu. Widziałem, że ludzie puszczają filmy z Raspberry, więc też uważałem to za oczywiste stosując prostego NASA. Udostępniam folder, telewizor widzi pliki i NAS udostępnia zasób. żadnych innych programów, bibliotek jak to ładnie przedstawiłeś w poście powyżej.

ostatnie wymagania, praktycznie wymagają nasa z CPU Intela - a nie z Amazonu
Kolejna dziwna sprawa, że NAS z racji swojego zastosowania już w najprostszych wykonaniach nie radzi sobie z analizą dysku. To powinien być priorytet....

Na chwilę obecna NAS za 1,5 tyś + 2 dyski to ponad 2300zł. Pozostanę zatem pewnie dalej z 2 zew. dyskami na backup. I udostępnianiem wideo z PC. Temat do zamknięcia bo raczej nic w cenie do 1400zł nie jest do ogarnięcia.
 
Polecam czaić się na pepper.pl na promki na qnapy - czasami są fajne ceny
analizą dysku.
SMART jest każdym QNAPie ...

Udostępniam folder, telewizor widzi pliki i NAS udostępnia zasób. żadnych innych programów, bibliotek jak to ładnie przedstawiłeś w poście powyżej.
Temat rzeka ...

Tia - coś wiem o możliwościach QNAPa do odtwarzania multimediów - uznaję je za żałosne.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. TS-231K vs TS-233
  2. jak dodać dysk TS-230