wybór NAS dom, biuro - porównanie w praktyce TS-453D vs TS-473A

kompan

Passing Basics
Beginner
6 Luty 2022
18
1
3
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
  • ·
  • TS-x53D
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.x TS-453D + karta rozszerzeń QM2-2S-224A + 2x M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB + ?x HDD
Witam,

Potrzebuję informacji pomocnej w wyborze pierwszego NAS.
Zapoznałem się z wieloma specyfikacjami sprzętowymi NAS różnych firm.
Podjąłem decyzję o zakupie NAS QNAP i wyborze pomiędzy dwoma modelami TS-453D lub TS-473A.
Przekopałem internet burza w głowie ale nadal nie jestem pewny, który wybrać.
Mam kopie danych z wielu lat na różnych dyskach HDD i SSD i chcę zrobić z nimi porządek.
W nowym NAS planuję na początek 3x HDD WD RED Plus TB4 (potem mogę dołożyć jeszcze starszy posiadany WD RED TB4).
Planuję zrobić RAID 5 z 3-ech nowych HDD a potem powiększyć o ten starszy (po uprzątnięciu) i dodać do RAID 5 aby zwiększyć dostępną przestrzeń na dane.
NAS głównie do backup danych (zgranie na krótko przez port USB bo dużo przez lata nazbierało się lub część zdalnie) i to priorytet potem z dostępem zdalnym (synchronizacja z komputerami, telefonami i zdalny dostęp - to główny plan w tej chwili) a w przyszłości zapewne do innych celów w domu / biurze.
HDMI nie jest priorytetem teraz, jak również dyski M2 cache aczkolwiek...

Bardzo proszę o praktyczne informacje pomocne w wyborze modelu pomiędzy TS-453D i TS-473A.
Znam specyfikację urządzeń wiem, że:
- pierwszy słabszy procesor Celeron J4125 drugi mocniejszy AMD V1500B
- planuję zakup jednego lub drugiego z RAM 8GB (oba mają DDR4)
- pierwszy ma wolniejsze porty 2x USB 3.1 5Gb/s + 3x USB2.0 - drugi ma 3x USB 3.2 10Gb/s i 1xUSB-C 5Gb/s
- pierwszy ma kartę graficzną z HDMI drugi nie ma
- pierwszy nie ma portów M2 NVME drugi ma i to szybkie PCIe Gen3 x4
- pierwszy ma jedno gniazdo rozszerzeń PCIe Gen 2 x2 (max 8Gb/s) drugi ma dodatkowo dwa gniazda rozszerzeń PCIe Gen 3 x4
do 453D raczej nie dokupowałbym karty rozszerzeń i dysków chyba, że warto ale gdybym miał to robić od razu myślałbym o zakupie 473A... a do 473A zapewne łatwiej byłoby dokupić same 2x dyski M2 do cache (ale to chciałbym kupić później bo na początek za duży wydatek) a potem zapewne też mógłbym dokupić kartę graficzną.

Jestem świadomy przewagi sprzętowej 473A nad 453D ale różnica w cenie jest spora (ponad połowę droższy drugi od pierwszego) a na początek zakup po raz pierwszy NAS +dyski HDD + UPS to spory wydatek to oczywiste.
Gdybym kupił 453D nie planuję dokupować teraz karty rozszerzeń i dysków M2 NVME do cache (bo kwota niemal sięgnęłaby modelu 473A) a tu kierowałbym się minimalnym budżetem i wydatkiem.
Gdybym kupił 473A też nie planowałem od razu dokupować 2x dysków M2 NVME do cache bo i tak przekroczyłbym budżet (choć wiadomo zainwestowałbym w lepszy NAS), chyba że przy zgrywaniu danych z dysków przez USB ma to ogromne znaczenie bo nie sądzę, że odczuję szaloną różnicę przy późniejszej synchronizacji lub zdalnym dostępie do plików (chyba że mylę się to proszę o wyjaśnienie).


W związku z powyższym waham się czy na początek aby uporządkować dane i mieć do nich zdalny dostęp i synchronizację wystarczy mi zakup TS-453D czy lepiej od razu kupić TS-473A (nawet jeśli nie od razu dokupię dyski M2, bo nie planuję teraz wirtualizacji, być może kiedyś).
Mam pytania, na które nie znam odpowiedzi a chodzi o kwestie (zaznaczam NASy bez dysków M2 NVME do cache):
1. Czy oba modele w praktyce bez dysków M2 do cache dla powyższych celów będą mieć zbliżoną wydajność w transferach przez USB, LAN, zdalnie?
2. Czy przy przenoszeniu danych z dysków HDD (4TB, 3TB, 1TB czy mniejsze) przez porty USB szybkość transferów kopiowania/zgrywania danych w obu modelach będą zbliżone?
3. Czy przy synchronizacji zdalnej (przez internet) będą mieć zbliżoną szybkość transferu? (aczkolwiek być może lepsze transfery bo u jednego operatora po światłowodach (mam otrzymać taką informację) choć spodziewam się że nie oszałamiające o ile to ma znaczenie przy zdalnej komunikacji).
4. Czy przy zdalnym dostępie i korzystaniu z plików oba modele będą mieć zbliżoną szybkość transferu?
5. Czy jeśli kupię 453D dla powyższego przeznaczenia NAS nie muszę dodatkowo inwestować 2x dyski M2 do cache i kartę rozszerzeń bo nie odczuję zbytnio na wydajności transferów (przez USB, lokalnie czy też zdalnie)?
6. Czy jeśli jednak kupię 473A bo tak wyjaśnicie nie muszę dla powyższego przeznaczenia dokupować od razu 2x dyski M2 do cache czy właśnie powinienem dokupić (bo od razu to odczuję przez USB, lokalnie czy też zdalnie)?

Jednym zdaniem, czy oba modele 453D i 473A (bez dysków M2 do cache) z RAID 5 na dyskach HDD i w tych samych warunkach infrastruktury sieci będą mieć zbliżoną szybkość transferów do synchronizacji i dostępu.

Jeśli trzeba coś wyjaśnić... dopiszę.
 
Czy będzie uruchamiał jakieś multimedia, wirtualizacje i kontenery? jeśli tak to x73A, jeśli nie, to x53D.
PS. SSD Cache i tak jest przereklamowany :p lepiej postawić system na SSD, wirtualki
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
TS-453D + dysk SATA SSD 500 GB + w/w dyski + UPS
wg Twojego opisu więcej Ci nie potrzeba

tylko pobaw się nasem zanim zaczniesz na niego wrzucać dane tak na prawde.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
  • ·
  • TS-x53D
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.x TS-453D + karta rozszerzeń QM2-2S-224A + 2x M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB + ?x HDD
jak pisałem - priorytet to archiwizacja, porządkowanie danych, synchronizacja i zdalny dostęp do danych
to dlatego, że ciągle odkładał się temat NAS... a na pilnie kupowałem kolejny dysk... bo poprzedni mniejszy zapchany - błędne koło

multimedia może kiedyś, wirtualizacja na razie nie wiem do czego wykorzystać... choć pewnie będę zainteresowany tym a o kontenerach nic jeszcze nie wiem

uzupełnię jeszcze, że:
1. mam dwa nowe dyski HDD WD RED Plus 4TB i do RAID5 planuję dokupić 1x taki sam (bo starą choc mało używaną parę 2x WD RED 4TB mam zapchane niby jeden mógłbym zwonlnić bo to kopia ale boję się ryzykować z nim tworzyć RAID5 (te 3x wymagane) stawiać ze starym HDD albo jeśli przeniosę dane i będę mieć wolny ten drugi stary - wykorzystać też ten drugi stary do RAID5 4x4TB (N-1) bo miałbym 4xHDD ale już wtedy dwa były stare WD RED)
2. mam też dwa dyski SSD WD RED TB1 kupione w zeszłym roku - i tak pomyślałem, że mógłbym je też wykorzystać w NAS na dane i potem wewnętrznie przenosić na te HDD w RAID5 - ale czy ma sens taka kombinacja? - tyle, że tutaj albo wykorzystałbym ten 1x SSD w czwartej kieszeni albo muszę myśleć o 653D i mieć możliwość włożyć 2xSSD czy nawet dokupić i mieć drugie RAID5 na SSD WD RED TB1 x3 czyli 2TB na przeniesienie danych i potem na większe HDD w RAID5

może ktoś lepiej doradziłby jak wykorzystać powyższe dyski, które mam (2xHDD WD REDPlus 4TB - wolne, 2x stare mało używane zajęte HDD WD RED 4TB i teraz też zajęte 2x SSD WDRED TB1)
mam też kilka innych starszych i zajętych HDD ale WD black, blue i WD green i też 2 zewn HDD 2,5' - więc do wykorzystania na później tylko do czasowego użytkowania nie do NAS - spory arsenał do sprzątania w wolnych chwilach bo dane częściowo zdublowane kilkukrotnie z braku czasu
Połączono posty:

TS-453D + dysk SATA SSD 500 GB + w/w dyski + UPS
wg Twojego opisu więcej Ci nie potrzeba

tylko pobaw się nasem zanim zaczniesz na niego wrzucać dane tak na prawde.
a co z tym SATA SSD 500, jaki pomysł?
wsadzić do czwartej kieszeni i wrzucać na niego i przenosić potem na te 3x HDD w RAID5?
Połączono posty:

czy to sensowna myśl i praktyka, żeby zamiast inwestować w te M2 niby żeby przyspieszyć przenoszenie danych z obecnych HDD
to mieć w jednej z kieszeni jakiś SSD i wrzucać teraz na niego dane partiami a potem "zlecić" przeniesienie danych z tego SSD wewnętrznie na macierz RAID5 3xHDD 4TB - co wykonywałoby się oczywiście beze mnie i tak etapami porządkować swoje archiwum danych
Połączono posty:

TS-453D + dysk SATA SSD 500 GB + w/w dyski + UPS
wg Twojego opisu więcej Ci nie potrzeba

tylko pobaw się nasem zanim zaczniesz na niego wrzucać dane tak na prawde.
proszę rozwiń myśl "pobaw się nasem" - czy chodzi o obawę utracenia danych przy przenoszeniu lub po nim?
zakładałem... że najpierw skonfiguruję QTS i macierz, będę mieć przekonanie, że macierz RAID5 zrobiona poprawnie
a potem zacząłbym przenosić dane i po sprawdzeniu, że mam zdalny dostęp do danych mógłbym później zacząć kasować kopie na starych HDD choć część starych HDD i tak zostawie na jakieś kopie najważniejszych plików (dokumenty, własne media - foto, nagrania) bo nie włożę już więcej do NAS i z resztą chyba nie nadają się do takich urządzeń
 
na SSDku zainstaluj system, powygrywaj programu , przetestuj ustawienia
lektura na noc :p

Link: https://www.youtube.com/playlist?list=PLJMsEvVyq719mSIjWG0pr26R19BF3ZF6a

500 GB to takie dość rozsądne do startu .. jak masz 1 TB to prosze bardzo.

a potem zacząłbym przenosić dane
jak się pobawisz, porób screeny ustawień , format nasa do zero, ustawianie i dopiero wgrywaj dane.

pamietaj że RAID to nie backup , jest na tym forum masa wątków jak raid się rozsypał ( a raid 5 jest bardzooo problematyczny w odzyskiwaniu).

Zaznaczam ze do nasa wkładamy dyski bez danych.
 
jak się pobawisz, porób screeny ustawień , format nasa do zero, ustawianie i dopiero wgrywaj dane.
tu się absolutnie zgadzam, jeśli to Twoje pierwsze podejście do serwera NAS to będziesz nieco zdziwiony (zaskoczony) ile funkcji oferuje. Więc zakładamy z góry na 1000%, że po tygodniu czy dwóch jednak dojdzie do Ciebie, że można trochę więcej z tego wycisnąć i jednak inaczej skonfigurować.
 
Zaznaczę że do 453D moim zdaniem nie ma sensu kupować dysków SSD NVME i karty rozszerzeń pod NVME. Wystarczy karta QM2-2S-220A i dyski m2 SATA. A co do szybkości kopiowania po USB to chyba prędkość kopiowania i tak będą ograniczały same dyski HDD poza tym jak skopiujesz to tylko raz i już będziesz trzymał dane na NAS. Zresztą takie kopiowanie to i tak nie leci ze stała maksymalną prędkością tylko w zależności od pliku.
 
  • ·
  • TS-x53D
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.x TS-453D + karta rozszerzeń QM2-2S-224A + 2x M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB + ?x HDD
1. Właśnie chodzi mi o informacje, czy konieczne jest kupowanie 2x dyski M2 (przy 453D jeszcze karty rozszerzeń) żeby przyspieszyć zgrywanie plików przez USB czy późniejsze synchronizowanie czy dostęp zdalny do danych
(nie wiem czemu M2 SATA skoro nvme są dużo szybsze)... tylko nie wiem jak działa to cache bo przy przenoszeniu danych liczyłbym na przyspieszenie kopiowania do NAS a potem on może sobie na spokojnie kopiować/przenosić na macierz HDD 3x TB4 WD RED Plus

na SSDku zainstaluj system, powygrywaj programu , przetestuj ustawienia
lektura na noc :p

Link: https://www.youtube.com/playlist?list=PLJMsEvVyq719mSIjWG0pr26R19BF3ZF6a

500 GB to takie dość rozsądne do startu .. jak masz 1 TB to prosze bardzo.


jak się pobawisz, porób screeny ustawień , format nasa do zero, ustawianie i dopiero wgrywaj dane.

pamietaj że RAID to nie backup , jest na tym forum masa wątków jak raid się rozsypał ( a raid 5 jest bardzooo problematyczny w odzyskiwaniu).

Zaznaczam ze do nasa wkładamy dyski bez danych.

2. Chyba znów przeczuwam problem... sądziłem że system QTS jest instalowany w pamięci flash chyba w 453D 4GB (w 473A 5GB) z tego co zrozumiałem i już gdzieś czytałem proponowane jest postawienie systemu na SSD (nie zbywa mi SSD 1TB a myślałem raczej, że mogę wykorzystać og do szybszego przeniesienia danych z obecnych HDD do NAS a potem z niego niech nas przenosi na macierz - powtarzam się)
dlaczego proponujecie stawianie systemu QTS na odrębnym SSD - rozumiem że miałby być wpięty w jedną z kieszeni i być tylko na system - wtedy wypada mi jedna kieszeń z macierzy a...
3. Planowałem, że po przeniesieniu większości danych jeden obecny HDD TB4 WD RED włożę jako czwarty (pisałem) i zwiększę pojemność RAID 5 z 8TB do 12 TB.... ja myślę, że jak przeniosę większość danych niewiele z tych 8TB zostanie mi na dalszą archiwizację - i tutaj już zasiała się myśl, czy nie decydować się na 653D i mieć 6kieszeni.... wtedy bez jednej na SSD i system zostałoby 5x na HDD - ale czy to konieczne z tym SSD i systemem QTS na nim.
4. Dopytam, jeśli konieczne jest dodanie SSD w jednej z kieszeni na system QTS i dodatki (tak rozumiem) to wystarczy 500GB czy jak włożyłbym taki 1TB to reszta nie będzie wykorzystana (zbędna) bo nie wiem czy lepiej kupić taki SSD 500GB z przeznaczeniem na system. Chyba, że mogę ten 1TB z systemem wykorzystać też na szybkie wrzucanie danych <500GB i potem wewnątrz NAS przenosić spokojnie na macierz z HDD

5. czytałem gdzieś różne opinie - że do domu (biura) RAID1 a nie RAID5 - choć wszędzie są informacje o przewadze RAID5 nad RAID1, jeśli piszesz że bardzo problematyczny w odzyskaniu (o czym nigdzie wcześniej nie czytałem) to proponujesz też RAID1? - no wtedy do zasypię się dyskami bo w tej chwili mam tak pokompletowane dyski parami od 640GB, przez 1TB, 3TB po 4TB (większe za drogie) - tak jak zwiększały się pojemności i przestępność cen dokupowałem... ale nie pracowały w komputerze cały czas i z braku czasu na kolejnym nowym HDD większym część danych dublowało się i też część mam na kilku przenośnych 2,5'', które miałem przy sobie do pracy i przy okazji kilka kopii jest ale i bałagan bo przyrastały dane w skopiowanych wcześniej katalogach - jednym słowem kilka kopii i czuję, że bałagan

czemu RAID to nie backup?? - przecież to też jedna kopia ale rozumiem, że obarczone ryzykiem utraty tak jak każda kopia czy backup na jakimś dodatkowym dysku bo może mieć awarie itp. ale to jednak jedna z kopii danych ale rozumiem, że NAS i RAID nie powinien być jedyny (czyli nadal zachować sobie dane na starych HDD i ich nie kasować tylko po zgraniu danych na NAS uprzątnąć też na HDD bo tak pomyślałem, że po odblokowaniu się dzięki NAS, pogrupowałbym dane i odpowiednio uporządkował na starych dyskach HDD jako dodatkowe kopie)

Powiem szczerze, znów im dalej w las tym więcej pytań...
Szacuję, że danych mam około 8-9TB (~połowa foto, media), być może część postanowię zarchiwizować oddzielnie bo nie chcę zapchać się na NAS lub musiałbym myśleć o większym NAS, jeśli jedną kieszeń trzeba przeznaczyć na SSD i na nim system QTS (rozumiem, że po to ten SSD, żeby system chodził szybko bo inaczej musiałby być zainstalowany na jednym z HDD w macierzy?? bo mi to jakoś nie pasuje
chyba, że ten SSD ma być wpięty inaczej ale nie zauważyłem w specyfikacji aby była taka możliwość - więc dostrzegam w tym problem (ograniczenie)
Połączono posty:

Jeszcze dodam... że w planie miałem zakup mniejszego poręcznego urządzenia jak 453D nie od razu większego jak 653D - planowałem, że kiedyś albo dokupię kieszeń rozszerzającą lub wymienię NAS na większy czy po prostu kupię drugi nawet większy mając w ten sposób dwa oddzielne urządzenia
 
1. Właśnie chodzi mi o informacje, czy konieczne jest kupowanie 2x dyski M2 (przy 453D jeszcze karty rozszerzeń) żeby przyspieszyć zgrywanie plików przez USB czy późniejsze synchronizowanie czy dostęp zdalny do danych
(nie wiem czemu M2 SATA skoro nvme są dużo szybsze)... tylko nie wiem jak działa to cache bo przy przenoszeniu danych liczyłbym na przyspieszenie kopiowania do NAS a potem on może sobie na spokojnie kopiować/przenosić na macierz HDD 3x TB4 WD RED Plus

2. Chyba znów przeczuwam problem... sądziłem że system QTS jest instalowany w pamięci flash chyba w 453D 4GB (w 473A 5GB) z tego co zrozumiałem i już gdzieś czytałem proponowane jest postawienie systemu na SSD (nie zbywa mi SSD 1TB a myślałem raczej, że mogę wykorzystać og do szybszego przeniesienia danych z obecnych HDD do NAS a potem z niego niech nas przenosi na macierz - powtarzam się)
dlaczego proponujecie stawianie systemu QTS na odrębnym SSD - rozumiem że miałby być wpięty w jedną z kieszeni i być tylko na system - wtedy wypada mi jedna kieszeń z macierzy a...
3. Planowałem, że po przeniesieniu większości danych jeden obecny HDD TB4 WD RED włożę jako czwarty (pisałem) i zwiększę pojemność RAID 5 z 8TB do 12 TB.... ja myślę, że jak przeniosę większość danych niewiele z tych 8TB zostanie mi na dalszą archiwizację - i tutaj już zasiała się myśl, czy nie decydować się na 653D i mieć 6kieszeni.... wtedy bez jednej na SSD i system zostałoby 5x na HDD - ale czy to konieczne z tym SSD i systemem QTS na nim.
4. Dopytam, jeśli konieczne jest dodanie SSD w jednej z kieszeni na system QTS i dodatki (tak rozumiem) to wystarczy 500GB czy jak włożyłbym taki 1TB to reszta nie będzie wykorzystana (zbędna) bo nie wiem czy lepiej kupić taki SSD 500GB z przeznaczeniem na system. Chyba, że mogę ten 1TB z systemem wykorzystać też na szybkie wrzucanie danych <500GB i potem wewnątrz NAS przenosić spokojnie na macierz z HD

1.
W 453D złącze PCI od karty jest tylko generacji drugiej i ma ograniczoną przepustowość więc dyski NVME i tak nie rozwiną swojej pełnej prędkości dlatego jakbys kupował 453D to lepiej zaoszczędzić i kupić dyski SATA. Dysków M2 nie musisz kupować i system można instalowac na HDD ale tak jak w kompie SSD vs HDD widać że szybciej to działa. Może nie przy uruchamianiu samego NAS ale już przy uruchamianiu aplikacji tak. Przy dostępie zdalnym ograniczany będziesz i tak łączem internetowym. Co do zgrywania danych przez usb to ograniczeniem będą prędkości dysków które już posiadasz.
2.
Instalka jest w pamięci flash. Z niej system instaluje się na dysku. Reszta miejsca na dysku na którym zainstalujesz system jest normalnie dostępna do użytkowania. Tutaj proponuje ci przy 453D zakupienie karty rozszerzającej plus conajmniej jednego dysku M2 SSD SATA na którym zainstalujesz system. Zostaną ci wtedy wolne 4 kieszenie na dyski HDD/SATA.

Myślę że w cenie 473A to dasz radę kupić TS 453D+karta rozszerzająca+1TB SSD SATA.
Ja ostatnio kupiłem właśnie 453D+kartę QM2-2S-220A+ 2x1TB WD RED SATA+ 16GB RAM za nieco ponad 3400zł łacznie. Dokupiłem do tego jeszcze WD My Book 12TB za niecały tysiąc na backup. Łącznie wydałem coś koło 4,5k.
 
  • ·
  • TS-x53D
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.x TS-453D + karta rozszerzeń QM2-2S-224A + 2x M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB + ?x HDD
TS-453D + dysk SATA SSD 500 GB + w/w dyski + UPS
wg Twojego opisu więcej Ci nie potrzeba

tylko pobaw się nasem zanim zaczniesz na niego wrzucać dane tak na prawde.
drugi wątek - UPS

ze względu na trudności w dostępności bo planowałem UPS za ~400-500zł nie duży aby NAS mógł podtrzymać i wyłączyć się
chciałem CyberPower VP1000ELCD-FR - ale niestety problem z dostępnością - większe dużo droższe np. CP900
więc zdecydowałbym się nawet na mniejszy UPS bo chyba wystarczy jw. CyberPower VP700ELCD-FR lub BR700ELCD-FR

pierwszy 390W lepszy design choć wyższy i nie koniecznie poręczny do szafki a drugi nieco większy 420W (pierwszy port szeregowy a drugi port USB do ładowania - ale te różnice wydają mi się nieistotne)
drugi ma 8 gniazd w tym: wszystkie 8x Zabezpieczenie przed przepięciami a w tym 4x też zabezpieczenie przed bateriami (czy dobrze rozumiem, że tylko na 4 jest podtrzymanie?) choć w stosunku do modelu VP tam też jest w sumie 4 gniazda więc w modelu BR jakby i tak o 4 gniazda więcej
w drugim samemu można wymienić akumulator, pierwszy sprawdzam - bo producent oficjalnie nie podaje choć przypuszczam, że też można wymieniać akumulator RBP0007
aha w pierwszym podano, że obsługuje zabezpieczenie linii Ethernet z szybkością do 1Gbs a w drugim brak danych więc zapewne niższa prędkość bo inne gniazda

czy znacie te modele i możecie wskazać technicznie lepszy czy są zbliżone i nie ma większego znaczenia, który wybiorę
Połączono posty:

1.
W 453D złącze PCI od karty jest tylko generacji drugiej i ma ograniczoną przepustowość więc dyski NVME i tak nie rozwiną swojej pełnej prędkości dlatego jakbys kupował 453D to lepiej zaoszczędzić i kupić dyski SATA. Dysków M2 nie musisz kupować i system można instalowac na HDD ale tak jak w kompie SSD vs HDD widać że szybciej to działa. Może nie przy uruchamianiu samego NAS ale już przy uruchamianiu aplikacji tak. Przy dostępie zdalnym ograniczany będziesz i tak łączem internetowym. Co do zgrywania danych przez usb to ograniczeniem będą prędkości dysków które już posiadasz.
2.
Instalka jest w pamięci flash. Z niej system instaluje się na dysku. Reszta miejsca na dysku na którym zainstalujesz system jest normalnie dostępna do użytkowania. Tutaj proponuje ci przy 453D zakupienie karty rozszerzającej plus conajmniej jednego dysku SSD SATA na którym zainstalujesz system. Zostaną ci wtedy wolne 4 kieszenie na dyski HDD/SATA.

Myślę że w cenie 473A to dasz radę kupić TS 453D+karta rozszerzająca+1TB SSD SATA.
Ja ostatnio kupiłem właśnie 453D+kartę QM2-2S-220A+ 2x1TB WD RED SATA+ 16GB RAM za nieco ponad 3400zł łacznie. Dokupiłem do tego jeszcze WD My Book 12TB za niecały tysiąc na backup. Łącznie wydałem coś koło 4,5k.
1. no tak rzeczywiście, rozumiem - choć nie planowałem dalszych wydatków przy 453D... bo tych dysków mam aż nadto a rzeczywiście zależy mi na możliwości skorzystania z wszystkich kieszeni na pulę pamięci
szczerze mówiąc to w przypadku 453D masz racje jeśli chodzi o SSD SATA bo rzeczywiście PCIe słabsze (pisałem) ale na marginesie 220A = 399zł a 244A = 430zł a dyski NVME i SATA w zbliżonych cena
i potem tę kartę z SSD można włożyć do innego NAS z szybszym PCIe bez konieczności kupowania nowych szybszych
jeszcze jeden szczegół - mam dysk SSD SATA a przy zakupie karty rozszerzeń i tak musiałbym dokupić jeszcze dysk M2 (czy to SATA czy NVME) - dalsze wydatki

2. no właśnie - zapewne nawet jeśli postawie system na SSD SATA w kieszeni - to potem nie mogę go przenieść do karty rozszerzeń jeśli będę potrzebować kieszeń bo ani nie ma miejsca a i chyba karty rozszerzeń są tylko na dyski M2 i trzeba byłoby przenosić system na SSD M2

3. jeszcze nie wiem czy taki SSD w kieszni oprócz systemu można wykorzystać na przeniesienie danych z obecnych HDD do NAS bo szybszy dysk SSD od HDD wewnątrz - i potem z niego na macierz z HDD, czy to nie ma sensu?

4. gdybym miał dokupować dodatkowo kartę rozszerzeń i SSD M2 do 453D to chyba lepiej byłoby kupić TS-653D z 8G za około 3300-3400 i dalej mieć 5kieszeni dostępne, a już posiadany SSD SATA może być w 6-kieszeni na system bez dodatkowych wydatków (a za to 5 kieszeni na macierz)
Połączono posty:

1. robi się mętlik w głowie - już myślałem, że 453D bez dodatkowych wydatków może być na razie dobry - i budżetowo minimalny wydatek a teraz mam wątpliwości, że na tym się nie skończy i albo będzie mi brakować kieszeni na HDD albo powinienem dokupić kartę rozszerzeń i 1x SSD M2 na system (potwierdźcie jeszcze czy można na QTS i RAID 5 dołożyć do kieszeni kolejny 1x czy więcej HDD i poszerzyć tak pulę pamięci RAID5 o kolejny dysk (wiem tej samej wielkości lub większej co poprzednie) bo nie jestem pewien czy dobrze doczytałem, że tak można a to też ważna kwestia lub problem - a doczytałem, że na QuTS Hero to już niemożliwe (na razie) aby dodać pojedynczy kolejny dysk HDD/SSD do istniejącego RAID5)

2. aha jeśli pojemności są takie same (czy nawet różne) do macierze RAID5 można robić mieszane z HDD i SSD czy trzeba się zdecydować na tylko HDD lub SSD

3. Teraz mam wątpliwość czy za chwilę nie przytkam się z tym 453D jak tylko przeniosę dane jeśli muszę przeznaczyć jedną kieszeń na SSD i system (żeby nie wydawać kolejnych stówek >500zł na kartę rozsz. i dysk M2) albo będę dalej gimnastykować się co trzymać na NAS a co dalej na zewn. dyskach HDD bez swobodnego dostępu do danych
czy powinienem jednak kupić 473A choć to dalej 4kieszenie tyle, że tylko dokupuje dysk M2 - ale 473A 8G (~3700) około 1400zł droższy od 453D 8G (~2300) więc ponad połowę wartości droższy
czy może powinienem jednak kupić 653D 8G (~3400) analizjąc za i przeciw jak opisałem powyżej

4. jedno mam na uwadze, chciałem zminimalizować wydatek na początku ale doradźcie jak to najlepiej rozwiązać jeśli mam sporo danych zgromadzonych przez lata i chciałem zrobić jakiś porządek i uwolnić się od kupowania kolejnych dysków i dublowania danych na kolejnych dyskach - chyba, że doradzicie aby część danych trzymać poza NAS (offline, czasem podpinając do NAS czy kompa żeby mieć dostęp do plików)
a na razie 453D wystarczy na bieżącą kopie z urządzeń i jakby sporą część starych danych choć byłby niedosyt i oczywisty brak wygody (wiem coś za coś ale... jw. budżet, czy odżałować na coś droższego ale nadal ekonomicznie analizując) - jak to traktować, jak do tego podejść z waszego doświadczenia?
 
Moim zdaniem jak robić to raz a porządnie, może i teraz wydasz trochę więcej kasy na start ale później będziesz miał spokój. Te twoje dyski co masz aktualnie to trochę małe a poza tym zaraz znów się na nich miejsce skończy i znów będzie trzeba coś kupić i włożyć do NAS. Jeśli chcesz aby twoje dane były w miarę bezpieczne to i tak nie ominie cię trzymanie kopii na zewnętrznym dysku. Ja bym zainwestował w ten M2 SSD i na nim postawił system aby mieć 4 wolne kieszenie na dyski HDD. Na początek bym wsadził to co masz ale szukałbym większych dysków bo i tak ciągle będziesz produkował dane i kiedyś znów go zabraknie.
 
  • ·
  • TS-x53D
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.x TS-453D + karta rozszerzeń QM2-2S-224A + 2x M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB + ?x HDD
rozumiem... czekam jakie jest zdanie innych.. co doradzą

tu znów taka myśl - mam dyski TB4 bo większe znacznie droższe (nawet przeliczając cenę za 1GB)
muszę do RAID5 i tak dokupić jeszcze jeden HDD REDPlus 4TB (bo mam od niedawna tylko dwa nowe miały być jako para na backup)
czy potem warto dokupować kolejne 4TB i powiększać istniejącą macierz RAID5 do max. ilu dysków?
czy np. za jakiś czas myśleć o wymianie tych 3szt. (czy 4szt.) 4TB na większe - bo w końcu te większe kiedyś stanieją... i tworzyć z kolejnych 3-4szt. nową macierz RAID5 zamiast powiększać pierwszą o kolejne
z ile HDD jest rozsądna macierz RAID5? żeby nie zapędzić się bez sensu w zbyt dużą ilość takich 4TB
a kiedy jest sens myśleć o kupnie nowego kompletu większych dysków bo to też duży jednorazowy wydatek - (pomijam wykorzystanie miejsca) ale :
wiek tych używanych? czy coś innego? max. sensowna ilość dysków w macierzy? - bo wiadomo, że w RAID5 paść może tylko jeden więc gdzieś ryzyko zwiększa się przy dodawaniu kolejnych dysków

czy w takim 653D zakłada się jedną macierz do 5-6szt. czy tego w praktyce nie robi się np. ze względu na większe ryzyko awarii i raczej dzieli się na dwie macierze lub jakieś dyski 1-2 szt. są luźne do innych celów

liczę też, że przyjdzie ten czas kiedy SSD z ...TB duże pojemności będą tańsze w przystępnych cenach i będzie warto kupować zamiast HDD żeby zyskać szybsze prędkości
 
Piszesz, że głównie archiwizacja danych, to po co się pchać w najdroższy sprzęt. 653d starczy na długo, a wydatki to będą głównie dyski. 653d można kupić za 2700zl, do tego 16gb ram za 300zl i działasz na tym długo.

Męczy cię, czy to jest wydajniejsze od qnap na ryzenie, ale pamiętaj, że wąskim gardłem jest prędkość zapisu/odczytu na HDD i też przepustowość sieci, która w większości przez najbliższe lata będzie 1Gbit. No jeżeli zainwestujesz w odpowiedni router to możesz to przyspieszyć do 2.5Gbit, ale to jest użytek domowy, więc ile maszyn jednocześnie będzie korzystać z tego NASa na pełnej prędkości?
Maszyny wirtualne będą też działać na intelu, nie trzeba do tego ryzena.

Wysłane z mojego EVR-L29 przy użyciu Tapatalka
 
Jakby to były nasze pieniądze, to x72n/x/xt i wyżej. Turbo Nasy.
 
  • ·
  • TS-x53D
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.x TS-453D + karta rozszerzeń QM2-2S-224A + 2x M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB + ?x HDD
Witam,

Na wstępie, po długim przemyśleniu zdecydowałem spróbować z TS-453D i karta rozszerzeń M2 NVMe i 1x WD RED SN700 SSD NVMe - pomimo uwag nie do końca uważam, że nie ma sensu NVMe gdyż dyski SSD SATA wyciągną ~500-550MB/s a port rozszerzeń ma 8Gb/s więc sporo więcej przepustowości można z niego wyciągnąć więc ponad 1GB/s.
Uruchomiłem NAS tylko z kartą rozszerzeń i zainicjowałem, poniżej o coś dopytam bo nie jestem pewien, potem dodałem 3x HDD WDREDPlus TB4 i tutaj wgryzam się w Akademia QNAP ale jest tam pomijane szereg szczegółów.
Pisałem, że wiem, że wąskim gardłem operacji będą dyski HDD ale pytałem co można zrobić aby przyspieszyć zgrywanie danych na NAS, jednak ktoś odpisując pomijał podane informacje.

W związku z powyższym mam kilka pytań, które z pewnością pomogą też innym, na które nie otrzymałem odpowiedzi... idąc od góry:
1. jak wyposażyć NAS aby jak najsprawniej zgrywać do niego dane z zewnętrznych podpiętych dysków (na których mam dane) HDD czy SSD - czy instalować w nim dysk SSD i dodać do puli jako odrębna grupa/wolumin a po zgraniu przenieść na macierz RAID5 3x HDD? czy proszę o inne pomysły - od góry podałem dużo informacji i szczegółów
2. zainicjowałem NAS z dyskiem SSD NVMe po uruchomieniu QTS nie wiem gdzie on znajduje się na tym SSD?? żadnych pytań ani informacji przy inicjowaniu nie było, po zainicjowaniu ten dysk jest widoczny jako wolny i dostępny, można go włączyć do puli pamięci i wykorzystać chyba też jako pamięć podręczna cache SSD
3. nie do końca rozumiem kwestie - czy funkcje przyspieszenia zgrywania danych można uzyskać przez zgrywanie z zewnętrznych dysków na dysk SSD w kieszeni (poza RAID5 - drugi wolumin w puli) czy tą funkcję spełni SSD M.2 zainstalowany na karcie rozszerzeń i uruchomiony w trybie pamięci podręcznej cache (czy może być na nim QTS i aplikacje, 2. czy w ogóle jest już na nim QTS - jak to zweryfikować).
4. Tworzenie puli pamięci tworzy się z RAID (przy 3x HDD RAID5) i przy tworzeniu woluminu też tworzy się z opcją RAID5 (dubluje się ustawienie RAID5) bo tak zrozumiałem z Akademia QNAP
5. Rzeczywiście tworzenie woluminu uproszczonego (przyrostowego jest wygodne dla użytkownika, elastyczne?), nie jest wyjaśnione jak to jest z migawkami - podano informację, że w woluminie pełnym migawki będą zapisywane w tym woluminie - jak lepiej? suche fakty nie wiele wyjaśniają jakie decyzje podejmować przy konfigurowaniu puli pamięci, woluminów
6. Czy pierwszy wolumin - tworzony jako systemowy (również na aplikacje) ma być utworzony na SSD M.2? czy na dyskach 3x HDD bo nie ma o tym mowy - dla mnie Akademia powinna podawać rozwiązanie, jak najlepiej skonfigurować NAS do celów archiwum danych i wskazywać scenariusz oraz alternatywne scenariusze wyjaśniając w jakim celu można ustawić inne opcje - bo bez wyjaśnienia konsekwencji ustawień ciągle są pytania
jaki wybór opcji dokonać, a co jak ustawie inny wariant opcji? Oczywiście część odpowiedzi jest podanych ale jest więcej niejasności a powyżej kolega napisał, że po kilku tygodniach używania można zdecydować się na konkretny wariant ustawień - ale przecież musiałbym przywracać wiele razy NAS do ustawień fabrycznych aby przekonać się co daje ustawienie innych opcji - bo wariantów może być wiele
7. Podłączyłem UPS - aby NAS go widział, trzeba podłączyć go do NAS również kablem USB i został wykryty jako urządzenie zewnętrzne (nieco mnie zaskoczyło) - i teraz na karcie zasilanie -> Przywracanie zasilania są opcje:
A. Przywróć poprzedni stan zasilania serwera NAS, B. Automatycznie włącz serwer NAS, C. pozostaw serwer NAS wyłączony - wybrać opcję A czy B?? (nie rozumiem opcji A bo wybrałbym po prostu opcję B) - bo w pomocy zaplecza jest tylko krótka informacja: "Ta opcja pozwala na wybór akcji, jaką serwer powinien podjąć, gdy przywrócone zostanie zasilanie." niestety ktoś nie był wylewny aby choć jednym zdaniem opisać co autor miał na myśli.
7. Czy do dostępu z zewnątrz niezbędny jest stały adres IP czy jak wiele innych urządzeń to umożliwia można połączyć się z NAS niezależnie od adresu IP (choć wątpię mając na uwadze kwestie określenia i ustawienia portu do połączeń zewnętrznych) ale w innych urządzeniach typu monitoring można połączyć się z nagrywarką przez zeskanowanie kodu QR /podanie MAC (chyba logują się na serwerach producenta), może jestem w błędzie co do szczegółów ale łączyć się tak można.


Powyżej określiłem cel, chcę osiągnąć najlepszą wydajność na określonym sprzęcie, proszę was o odpowiedzi na pytania na podstawie waszej dużo większej wiedzy i doświadczenia.
W obecnej chwili chodzi mi o konkretny, podstawowy, jeden cel używania QNAP NAS a później mogę poznawać inne możliwości NAS, aplikacje itd. mając poprawnie skonfigurowany sprzęt do funkcji magazynu RAID5 (no właśnie pisałem i pytałem też o RAID1 czy warto ale bez odpowiedzi).
Myślę, że dla powyższej funkcji nie ma aż tak wiele ustawień i można je określić w punktach.
Z pewnością nie tylko ja skorzystam z tych informacji ale ta wiedza pomoże wielu osobom na poprawną konfigurację ustawień QNAP do powyższej funkcji zamiast robić to metodą prób i błędów bo zawsze mogę uważać, że wg mojego małego doświadczenia z tymi urządzeniami ustawiłem coś dobrze a okaże się, że powinienem jedank ustawić inaczej.
Chciałbym uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania co zdecydowanie pomoże zrozumieć nową dla mnie materię.
 
jak wyposażyć NAS aby jak najsprawniej zgrywać do niego dane z zewnętrznych podpiętych dysków (na których mam dane) HDD czy SSD - czy instalować w nim dysk SSD i dodać do puli jako odrębna grupa/wolumin a po zgraniu przenieść na macierz RAID5 3x HDD? czy proszę o inne pomysły - od góry podałem dużo informacji i szczegółów
W sieci 1Gbit maks to ~100MB/s więc dołożenie SSD nic nie zmieni - tak samo skopiujesz dane na SSD co na HDD.
W sieci 2.5GBit maks to ~250MB/s więc SSD da przewagę ~50%? Zależy ile wyciągniesz na HDD. No i trzeba pamiętać o zużyciu dysku SSD (bo będzie przez niego przewalana masa danych) i jego rozmiarze (bo co jak będziesz potrzebował przerzucić więcej niż pojemność SSD).
Czy pierwszy wolumin - tworzony jako systemowy (również na aplikacje) ma być utworzony na SSD M.2? czy na dyskach 3x HDD bo nie ma o tym mowy - dla mnie Akademia powinna podawać rozwiązanie, jak najlepiej skonfigurować NAS do celów archiwum danych i wskazywać scenariusz oraz alternatywne scenariusze wyjaśniając w jakim celu można ustawić inne opcje - bo bez wyjaśnienia konsekwencji ustawień ciągle są pytania
Ilu ludzi tyle najlepszych rozwiązań.
Ja wykorzystałem dysk m.2 na dysk systemowy. Nie korzystam z cache.
A. Przywróć poprzedni stan zasilania serwera NAS, B. Automatycznie włącz serwer NAS, C. pozostaw serwer NAS wyłączony - wybrać opcję A czy B?? (nie rozumiem opcji A bo wybrałbym po prostu opcję B)
Czego tu nie rozumieć?
A Przywróć poprzedni stan zasilania - jeśli NAS był wyłączony pozostaw wyłączony, jeśli NAS był włączony włącz.
B Automatycznie włącz serwer NAS - zawsze włącz nas po awarii zasilania.
C Pozostaw serwer NAS wyłączony - nigdy nie uruchamiaj serwera po awarii zasilania.
Czy do dostępu z zewnątrz niezbędny jest stały adres IP
Nie, potrzebny jest PUBLICZNY adres IP (może być stały lub zmienny).
Powyżej określiłem cel, chcę osiągnąć najlepszą wydajność na określonym sprzęcie, proszę was o odpowiedzi na pytania na podstawie waszej dużo większej wiedzy i doświadczenia.
W obecnej chwili chodzi mi o konkretny, podstawowy, jeden cel używania QNAP NAS a później mogę poznawać inne możliwości NAS, aplikacje itd. mając poprawnie skonfigurowany sprzęt do funkcji magazynu RAID5 (no właśnie pisałem i pytałem też o RAID1 czy warto ale bez odpowiedzi).
Już wiele wiele wiele razy powtarzamy na forum: uruchom serwer, skonfiguruj tak jak wiesz najlepiej, przetestuj to rozwiązanie, wprowadzaj poprawki, rób resety do zera i ustawiaj na nowo aż znajdziesz konfigurację która spełni twoje oczekiwania - wtedy robisz już wg. tej konfiguracji sprzęt na produkcję - nikt za darmo nie zrobi tego za ciebie.
 
  • ·
  • TS-x53D
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.x TS-453D + karta rozszerzeń QM2-2S-224A + 2x M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB + ?x HDD
W sieci 1Gbit maks to ~100MB/s więc dołożenie SSD nic nie zmieni - tak samo skopiujesz dane na SSD co na HDD.
W sieci 2.5GBit maks to ~250MB/s więc SSD da przewagę ~50%? Zależy ile wyciągniesz na HDD. No i trzeba pamiętać o zużyciu dysku SSD (bo będzie przez niego przewalana masa danych) i jego rozmiarze (bo co jak będziesz potrzebował przerzucić więcej niż pojemność SSD).
Dziękuję za wyjaśnienie jednak pytałem o coś innego i nie pomyślałem aby zalewać wypowiedź wszystkimi szczegółami.
Wiem jakie prędkości są w LAN i WAN.... i przeliczanie....
to że później będę chcieć korzystać zdalnie oczywistym jest, że ograniczać mnie będzie prędkość po kablu LAN - możnaby jeszcze pisać to zależy od tego jaki będzie switch czy router.... itd
pytałem jak usprawnić zgrywanie danych do NAS z dysków przez port USB.... czyli na krótko

Czy pierwszy wolumin - tworzony jako systemowy (również na aplikacje) ma być utworzony na SSD M.2? czy na dyskach 3x HDD bo nie ma o tym mowy - dla mnie Akademia powinna podawać rozwiązanie, jak najlepiej skonfigurować NAS do celów archiwum danych i wskazywać scenariusz oraz alternatywne scenariusze wyjaśniając w jakim celu można ustawić inne opcje - bo bez wyjaśnienia konsekwencji ustawień ciągle są pytania
jaki wybór opcji dokonać, a co jak ustawie inny wariant opcji? Oczywiście część odpowiedzi jest podanych ale jest więcej niejasności a powyżej kolega napisał, że po kilku tygodniach używania można zdecydować się na konkretny wariant ustawień - ale przecież musiałbym przywracać wiele razy NAS do ustawień fabrycznych aby przekonać się co daje ustawienie innych opcji - bo wariantów może być wiele
przepraszam, nie dopisałem.... chodziło mi o to czy w puli pamięci 3xHDD trzeba tworzyć kilka woluminów a przynajmniej dwa bo pierwszy jest jako systemowy (również wykorzystywany do instalowania aplikacji)
czy ten wolumin tworzyć na dysku SSD M.2 i potem na nim wskazywać miejsce do instalacji aplikacji, bo nie rozumiem jak to powinno być skonfigurowane i jak to potem działa w praktyce?
czytałem, że system QTS instalować na SSD M.2 - pytałem czy po zainicjowaniu QTS na nim został automatycznie zainstalowany? bo ten dysk wygląda jakby był nie sformatowany i wolny do wykorzystania - to gdzie jest QTS po inicjalizacji, gdzie zainstalował się?... jeśli nie na SSD M.2 to jak go tam zainstalować?
a następnie... jak postępować z aplikacjami przy instalowaniu mam wskazywać ten dysk SSD M.2
proszę o wyjaśnienie jak to w praktyce robi się?

Czego tu nie rozumieć?
A Przywróć poprzedni stan zasilania - jeśli NAS był wyłączony pozostaw wyłączony, jeśli NAS był włączony włącz.
jak napisałem, właśnie tej opcji nie rozumiem, bo taki zapis nie jest dla mnie jednoznaczny - a wcześniej nie spotkałem się z taką opcją aby wiedzieć o co chodzi
Nie, potrzebny jest PUBLICZNY adres IP (może być stały lub zmienny).
przy publicznym adresie IP np. u operatorów Orange itd bez problemu można połączyć się zdalnie z NAS tak?
bo myślałem, że trzeba mieć operatora i posiadać stały publiczny/zewnętrzny adres IP

Już wiele wiele wiele razy powtarzamy na forum: uruchom serwer, skonfiguruj tak jak wiesz najlepiej, przetestuj to rozwiązanie, wprowadzaj poprawki, rób resety do zera i ustawiaj na nowo aż znajdziesz konfigurację która spełni twoje oczekiwania - wtedy robisz już wg. tej konfiguracji sprzęt na produkcję - nikt za darmo nie zrobi tego za ciebie.
rozumiem, jednak nawet na tym forum każdy ma inne zdanie - sądziłem, że można opisać w punktach co powinno być ustawione, żeby serwer danych mógł działać poprawnie i bezpiecznie...
zabawa ustawieniami i zmiany, zerowanie/resetowanie, ponowna konfiguracja... do tego oczywiście trzeba czasu... a mnie zależy aby zacząć archiwizować dane na NAS i porządkować i mieć zdalny dostęp...
oczywistym jest, że nie każdy zna się na tej materii a ćwiczenie na danych i sprzęcie - wymaga wiele czasu a mnie zależy żeby z tego sprzętu korzystać a nie testować ustawienia...
jestem w stanie na podstawie opinii innych wyrobić sobie własne zdanie i tak ustawić NAS jak wyda mi się dobrą dla mnie opcją - samemu testować można sprzęt, który nie miałby wpływu na jego użytkowanie i nie trzeba byłoby się cofać wiele razy do początku aby stwierdzić, który wariant jest najlepszy - bo dane czekają na zgranie, telefon zapycha się itd. i musiałbym znów gdzieś zgrać a potem przenosić na NAS
nie chcę powielać dalej zgrywania i powielania danych tylko zacząć robić z nimi porządek na NAS
myślałem, że będzie sprawniej... ale okazuje się, że do tego potrzeba wiele czasu i nabycia własnego doświadczenia żeby z tym ruszyć - nie tak to planowałem
 
  • ·
  • TS-x53D
  • ·
  • 1 GbE
  • ·
  • QTS 5.0.x TS-453D + karta rozszerzeń QM2-2S-224A + 2x M2 WD RED SN700 SSD NVMe 500GB + ?x HDD
chciałbym także ustalić dlaczego, jak czytałem już na forum, ktoś napisał, że RAID5 w domu nie ma zastosowania i proponował RAID1 bez uzasadnienia?
czy podzielacie takie zdanie i dlaczego?

dla mnie w przypadku kiedy danych mam dużo ponad 5TB... to RAID5 jest jakby ekonomicznym rozwiązaniem względem przestrzeni na dane a ilości potrzebnych dysków...
dotychczas nie miałem RAID1 ale w pewnym sensie bo miałem dyski parami i robione kopie z jednego na drugi... ale ilość dysków jak wspomniałem już zbyt duża a zakup dużej pojemności dysków w warunkach prywatnych to duży koszt, pewnie kiedyś mogłem podejść do tego inaczej ale jest jak jest...
dlatego chciałbym dociec czemu są podzielone opinie na temat RAID5 i RAID1 (chodzi o skomplikowanie odzysku danych w przypadku awarii jakiegoś dysku?)
Połączono posty:

W sieci 1Gbit maks to ~100MB/s więc dołożenie SSD nic nie zmieni - tak samo skopiujesz dane na SSD co na HDD.
W sieci 2.5GBit maks to ~250MB/s więc SSD da przewagę ~50%? Zależy ile wyciągniesz na HDD. No i trzeba pamiętać o zużyciu dysku SSD (bo będzie przez niego przewalana masa danych) i jego rozmiarze (bo co jak będziesz potrzebował przerzucić więcej niż pojemność SSD).
jeszcze dopiszę... dysk SSD WDRED TB1 - pisałem, że chcę wykorzystać do szybszego zgrania danych z obecnych dysków HDD przez USB (na krótko) choć jest przeznaczony do NAS to myślałem o wykorzystaniu go raczej tylko jako odrębnego woluminu właśnie żeby przyspieszyć sobie zgrywanie danych z starych HDD na NAS i potem przeniesieniu wewnątrz NAS bez nadzorowania - co może trwać dłużej i nie przeszkadza mi
chciałem uzyskać opinie innych czy to dobra myśl - czy raczej dysk na karcie rozszerzeń SSD M.2 WDRED SN700 500GB można do tego wykorzystać i może to lepsze rozwiązanie
nie planowałem dysku SSD WDRED TB1 używać do ciągłej pracy - kilka TB danych przerzuciłbym przez niego - czy to miałoby znacząco skrócić jego żywotność
2. nie rozumiem przestrogi, żeby pamiętać o zużyciu dysku SSD - inni stawiają macierze RAID na SSD czy używają do Qtier (ciągła praca), czy takie przenoszenie przez niego danych miałoby go mocno nadużyć?
miałem myśl aby może potem użyć go lub innego SSD RED jako magazyn lub do funkcji Qtier skoro inni używają dysków SSD do NAS i ta seria jest do tego przeznaczona
 
chciałbym także ustalić dlaczego, jak czytałem już na forum, ktoś napisał, że RAID5 w domu nie ma zastosowania i proponował RAID1 bez uzasadnienia?
czy podzielacie takie zdanie i dlaczego?
Z moich doświadczeń z raidami wygląda to tak:
Warunki domowe:
  • RAID5 jak potrzebujesz miejsca i podstawowego zabezpieczenia przed awarią jednego dysku - zalecane dyski z różnych partii produkcyjnych lub wymieniane pojedynczo aby w razie awarii nie padały wszystkie razem.
  • RAID1 dla danych ważnych (dokumenty, zdjęcia itd.) - wszystko czego utrata jest dużym problemem + kopia 3-2-1. Dlaczego R1 na takie dane? Wystarczy jeden sprawny dysk aby odzyskać wszystkie dane (w R5 minimum 2).
  • RAID0/JBOD dla śmieci których utraty nawet nie zauważysz.

W domu stosuję:
  • RAID5 z 3 dysków 10TB na filmy, seriale itd. bo potrzebuje miejsca a jednocześnie zabezpieczam się w razie nagłego padnięcia jednego z dysków (nie mam problemu aby wyłączyć NAS na czas zakupu nowego dysku / odzyskiwania tych danych lub pobierania na nowo) no i mam jedną dużą przestrzeń na dane. Mógłbym zrobić RAID0 z 3 dysków albo 3xRAID0 z pojedynczych dysków ale dla mnie topcja R5 jest wygodniejsza bo dyski kupiłem w dobrej cenie przed boomem na chia.
  • RAID1 + kopie 3-2-1 (gdrive, onedrive + dysk zewnętrzny i dysk w kompie (który już chyba lepiej wymienię bo ma 70k godzin pracy :O ) na dokumenty, zdjęcia itp.
  • RAID0 na katalog Rdownload itp - jak zdechnie to trudno.

Określ ile danych chcesz przechowywać, ile danych przyrasta w trakcie roku, ile danych możesz stracić albo sprzed ilu dni kopia danych będzie wystarczająca do normalnej pracy - dzięki temu można określić rozmiar dysków, rodzaj raid i politykę bezpieczeństwa (politykę kopii zapasowych).
to RAID5 jest jakby ekonomicznym rozwiązaniem względem przestrzeni na dane a ilości potrzebnych dysków...
Pamiętaj tylko że odzyskiwanie danych z R5 jest czasochłonne w najlepszym wypadku.
co powinno być ustawione, żeby serwer danych mógł działać poprawnie i bezpiecznie...
Z tego co wiem domyślne ustawienia są poprawne i bezpieczne (o ile nie uruchomisz myqnapcloud).

pytałem jak usprawnić zgrywanie danych do NAS z dysków przez port USB.... czyli na krótko
Kupić dysk USB SSD i kopiować dane na SSD (wtedy ogranicza cię USB 3.2 Gen1 ~625MB/s)
ale okazuje się, że do tego potrzeba wiele czasu i nabycia własnego doświadczenia żeby z tym ruszyć - nie tak to planowałem
Nikt Ci nie zabroni krzyknąć YOLO i robić to od razu bez przemyślenia ;)


przy publicznym adresie IP np. u operatorów Orange itd bez problemu można połączyć się zdalnie z NAS tak?
U mnie na neostradzie nie ma problemu.

system QTS instalować na SSD M.2 - pytałem czy po zainicjowaniu QTS na nim został automatycznie zainstalowany? bo ten dysk wygląda jakby był nie sformatowany i wolny do wykorzystania - to gdzie jest QTS po inicjalizacji, gdzie zainstalował się
System instaluje się na dyskach które są w urządzeniu, jak zostawisz tylko dyski m.2 to tam się zainstaluje. Z tego co kojarzę to na dysku musisz potem ręcznie zrobić pulę / wolumin statyczny aby wykorzystać resztę przestrzeni na dane (dopiero po tym system kończy konfigurację tworząc domyślne udziały itd.) - mogę się mylić bo robiłem to dość dawno.
jak postępować z aplikacjami przy instalowaniu mam wskazywać ten dysk SSD M.2
Domyślnie podpowiada dysk systemowy, można zmienić na inny jeśli aplikacja to obsługuje.
 
  • Love
Reakcje: Silas Mariusz

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ts-453D
  2. qtier
  3. raid z nowym systemem
  4. TS-453D SSD M.2 NVMe
  5. kompan
  6. Karta rozszerzeń
  7. karta
  8. Monitoring
  9. backup
  10. vp1000elcd
  11. system od zera
  12. QM2-2S-220A
  13. ts-251 przeniesienie systemu
  14. RAID
  15. cena quts hero
  16. ts-473a
  17. qm2-p2-244a
  18. backup komputera
  19. ts-473a opinie
  20. 453d dysk m.2
  21. instalacja NVMe SSD
  22. QM2-2S-220A dyski
  23. nvme jako cache
  24. WOLUMINY
  25. Jak instalować system na dyskach m2
  26. QM-2P-244A dysk
  27. Quts
  28. jaki wolumin
  29. 473a
  30. QNAP TS-453D karta rozszerzeń