Pomoc Wybór nasa Serie TS-25XXX - torrenty + odtwarzanie na tv

lukiluk

Nowy użytkownik
Noobie
14 Luty 2017
3
1
3
39
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Cześć wszystkim,

po ostatnich analizach zużycia prądu zapadła decyzja, aby odciążyć comiesięczne rachunki i przesiąść się z komputera włączonego 24/7 na NASa.

NAS miałby służyć do obsługi torrentów - w dużej ilości, dodatkowo jako magazyn z filmami do odtwarzania na TV i tutaj zaczynają się pytania - czy to już jest transkodowanie czy coś innego :D. Dodatkowo sporadyczne udostępnienie czegoś przez net pojedynczym osobom do pobrania (parę GB).

Najpierw o warunkach:
*cała sieć Gigabit
*Internet ~250 Down 20 Up
*TV: 2 telewizory FULL HD - raczej już bez wsparcia technicznego od producentów (appki)
1 TV: Panasonic TX-P46ST30 + amplituner podpięty pod TV /wszystko po HDMI/
2 TV: Samsung LCD LE37B550

NAS miałby stanąć przy pierwszym TV podpiętym pod HDMI i służyć jako odtwarzacz filmów, youtube, przeglądarka?! - czy w związku z tym potrzeba jeszcze jakieś dodatki (appki na TV?!) czy wystarczy zew. klaw/mysz?
Co do jakości to póki co FULL HD na pewno wystarczy przy 4k bym się nie upierał.
Przy drugim TV najczęściej jest podpięty laptop przez który miałby być odtwarzaczem.

*torrenty
Co do torrentów już doczytałem, że trzeba doinstalować rtorrent albo transmission, aby nie było problemów na trackerach, ale z tym nie powinno być problemów.

*dyski
Pytanie co do samych magazynów, chciałbym przenieść do NAS tylko 3TB dysk (ST3000VM002) i dokupić jeszcze jeden 3TB lub 4TB. Tylko czy nie będzie problemu z parowaniem dwóch różnych pojemności zakładając, że nie zależy mi na RAID.

*ram
Na koniec kwestia RAM, w zależności od wyboru urządzenia zastanawiam się jaką wersję wziąć, docelowo chciałbym zaczepić 8GB, ale wiadomo że taniej wyjdzie samemu zrobić upgrade.
Doczytałem, że zwykle urządzenia wstają jak mają po 2 takie same kości wrzucone, nie ma kombinacji 2GB + 4GB więc jeżeli jest wersja 2G - to wówczas są zamontowane kości 1GB+1GB czy jedna kość 2GB? Wyjęty ram zagospodaruje w lapku.

*meritum
zastanawiam się pomiędzy urządzeniami z serii TS-25XX, zdecydowanie bardziej zależy mi na mocnym procesorze, niż na 4k z kaszlem.
Moim zdaniem wychodzi, że TS-251+ jest najlepszym wyborem, ale chciałbym potwierdzenia w ww. kwestiach.

Dodatkowo, w którymś z wątków ktoś wspominał o urządzeniach z wymiennym procesorem?! czy któryś z ww. ma taką możliwość?

Będę wdzięczny za podpowiedzi i relacje z pola walki :)
Z góry dziękuję za wskazówki!
 
NAS miałby stanąć przy pierwszym TV podpiętym pod HDMI i służyć jako odtwarzacz filmów, youtube, przeglądarka?! - czy w związku z tym potrzeba jeszcze jakieś dodatki (appki na TV?!) czy wystarczy zew. klaw/mysz?

Wystarczy. Oczywiście jeśli chodzi o TV. Na samym NAS potrzebujesz albo Linux Station albo HD Station i odpowiednich aplikacji

*dyski
Pytanie co do samych magazynów, chciałbym przenieść do NAS tylko 3TB dysk (ST3000VM002) i dokupić jeszcze jeden 3TB lub 4TB. Tylko czy nie będzie problemu z parowaniem dwóch różnych pojemności zakładając, że nie zależy mi na RAID.

Jeśli bez RAID to nie ma to znaczenia

Doczytałem, że zwykle urządzenia wstają jak mają po 2 takie same kości wrzucone, nie ma kombinacji 2GB + 4GB więc jeżeli jest wersja 2G - to wówczas są zamontowane kości 1GB+1GB czy jedna kość 2GB? Wyjęty ram zagospodaruje w lapku.

2x1GB

zastanawiam się pomiędzy urządzeniami z serii TS-25XX, zdecydowanie bardziej zależy mi na mocnym procesorze, niż na 4k z kaszlem.
Moim zdaniem wychodzi, że TS-251+ jest najlepszym wyborem, ale chciałbym potwierdzenia w ww. kwestiach.

Myślę, że spełni twoje oczekiwania

Dodatkowo, w którymś z wątków ktoś wspominał o urządzeniach z wymiennym procesorem?! czy któryś z ww. ma taką możliwość?

Nie
 
chciałbym przenieść do NAS tylko 3TB dysk (ST3000VM002)
do nasa wstawiasz czyste dyski - dyski z danymi są bezczelnie kasowane

Tylko czy nie będzie problemu z parowaniem dwóch różnych pojemności zakładając, że nie zależy mi na RAID.
czyli 3 różne dyski - luz blues

Doczytałem, że zwykle urządzenia wstają jak mają po 2 takie same kości wrzucone, nie ma kombinacji 2GB + 4GB więc jeżeli jest wersja 2G - to wówczas są zamontowane kości 1GB+1GB czy jedna kość 2GB? Wyjęty ram zagospodaruje w lapku.
kupić model z minimalna iloscia RAM i wsadzic samemu kości.