Wybór nowego NASa - głównie jako magazyn

byeung

Nowy użytkownik
Noobie
22 Październik 2018
6
0
1
46
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam,

przymierzam się do zakupu nowego NASa.

Mój poprzedni NAS - Seagate BlackArmor 400 przestał mi wystarczać głównie z powodu prędkości kopiowania.
NASa potrzebuję głównie do bezpiecznego przechowywania zdjęć.
Docelowy plan jest taki, aby były to 2 NASy w 2 miejscach z kopią po VPN.
Prawdopodobnie nie będę wykorzystywał większości funkcjonalności QNAPa - głównie magazyn i robienie kopii (rsync) na drugiego NASa (jako drugi posłuży prawdopodobnie mój stary NAS).
Zależy mi natomiast na prędkości kopiowania na nowego NASa - tak aby przy RAID5 i plikach wielkości kilka-kilkadziesiąt Mb transfer 100-300Gb nie trwał całego dnia (idealnie byłoby przy wykorzystaniu 2x1Gbps uzyskanie prędkości około 150-230 mb/s. Kopiować zamierzam poprzez sieć - obecnie PC mam podpięte poprzez WIFI AC 1300 mbps, awaryjnie (jeśli wniesie do pozytywny skutek dla prędkości) mogę podłączać go za pomocą USB.

Zastanawiam się nad:
TS-421p2 jako opcja tańsza
lub
TS-653b jako opcja 'wypas'

pytanie czy i co zyskam dla moich potrzeb kupując NASa dużo droższego? Będzie dużo szybciej ?
Dyski planuję:
dla 421 : 4x10Tb WD RED w RAID 5 lub 3x10Tb + 256SSD (jeśli to ma sens)
dla 653 : 3x10Tb RAID 5 + 3 zatoki wolne na przyszłą rozbudowę

Przyszłościowo : zakup karty 10Gbps - o ile to w ogóle będzie miało sens dla uzyskiwanych prędkości ? (oczywiście przy upgrade całości, tj. switch'a i karty w PC :)
Czy w przypadku dołożenia karty QM możliwa jest późniejsza migracja systemu na dysk SSD znajdujący się na tej karcie ?

Ew jakaś inna propozycja także mile widziana.

Przeglądając testy obu jestem przerażony - raz widzę deklaracje ponad 200 mb/s a raz testy 30-50 mb/s.

Alternatywnie myślałem nad zakupem HP MicroServera ale .... nie za bardzo chce mi się dbać o pełny system... chyba, że to jedyny wybór aby faktycznie osiągnąć dobrą wydajność przy rozsądnej cenie ?
 
jak chcesz prędkości - bierz HPka - sam się zastanawiam nad tym od pewnego czasu - ale na razie brak czasu na rozpoznanie tematu :-(

Jeśli nie masz na to czasu/chęci/możliwości to polecam :
QNAP TS-451+