Wymiana dysków - jakie po RED-ach ?

killjoy

Systems Admin...
Q's Expert
9 Lipiec 2015
389
68
28
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Witam !
Mam szybkie pytanko - które dyski są cichsze: WD Gold czy IronWolf-y ?
Pojemność 6TB - jest fajna cena na Goldy-y 6TB, a szykuję sie na wymianą moich 5 letnich Redów :)
Wiele dobrego słyszę o Seagatach ale jak to jest z głośnością ?
Może to mało istotne w firmei ale mój mini stoli obok TV wiec ważny jest WAF :D.
 
Co prawda nie wiem, jak w przypadku wersji 6TB, ale ...
Mam Seagate IronWolf: 2 x 4TB (ST4000VN008) oraz 1 x 8TB (ST8000VN0022) w TS-453Bmini.
Wersja 4TB jest wyraźnie cichsza od 8TB. NAS stoi w salonie obok TV i tak naprawdę dopiero w nocy (w czasie backupu) słychać jak pracują dyski (głównie 8TB, dźwięk jest bardziej "metaliczny" od 4TB).
 
Jeśli sie nie myle to, wersja 8TB ma podobną konstrukcje do 10TB i 12TB. 10tki mają 14 głowic, 8TB chyba 12 głowic... A 4TB podejrzewam mają raptem 4-6 głowic. Wiec różnica w glosnosci musi byc.
Ale ogólnie... Seagate IronWolf stanowczo polecam!
 
@killjoy
Bierz pod uwagę że dyski IronWolf w wersji 4TB co kilka/kilknaście sekund parkują głowice. Słychać to dosyć mocno (klikanie dysku). O dziwo nie występuje to w wesjach 2,6,8... również w modelu Seagate NAS jest OK - tylko 4TB to mają. Jak będziesz miał 5 sztuk takich w RAID to usłyszysz je napewno.
Sprawdzałem to u kilku osób które te dyski mają i liczbę parkowań maja również szaloną - roczne po 100-120k.
Tu dysk 4TB o 12 dniowym przebiegu:

click1.png
click2.png

Tu na forum jest coś co wyświetla się Seagate ale nie wiem czy to BOT czy ktoś żywy, więc może się odniesie do tego.
Jest to o tyle dziwne ze funkcja parkowania głowic co chwile jest znana i stosowania w rozwiązaniach desktop a bardziej w przenośnych (typu laptop). Być może ironWolft 4TB to zwykły desktopowiec z inną naklejką :)
 
występuje to w wesjach 2,6,8... również w modelu Seagate NAS jest OK - tylko 4TB to mają.
Tak. Dyski 4TB z uwagi na ich powszechne użycie mają zmodyfikowany firmware. Nie pamiętam co konkretnie...

Anyway...
Bash:
hdparm -I /dev/sda

# hdparm -B 254 /dev/sda

W oprogramowaniu QTS 4.3.5 będzie dostępna z poziomu App Center appka Seagate Health Managment.
 
Hdparm w załączeniu. Spina nie będę zmieniał, mam serwer w garażu więc niech klepią. Może się wyklepią szybciej i zmienię na 6TB :p
Tylko informuję pytacza, bo chce spać przy tych dyskach że może go to drażnić.
 

Załączniki

  • ironwolf.txt
    5,9 KB · Wyświetleń: 55
  • Lubię to
Reakcje: killjoy
Nooo... to dołoże od siebie komentarz. Przy Seagate IronWolf 10TB i 12TB nie da się spać absolutnie - a mam ich 6, i zadania na serwerze zaplanowalem w taki sposob, aby max. odzywaly sie nie wiecej niz dwa dyski jednoczesnie. Ale to i tak było mało, bo jak Emby o 3:00 zaczal skanowac biblioteke, a po nim Logitech Media Server skanował MP3, to śmiało można było wstac, wymyć zęby i jechać na McDonalds. A później wrócić do łóżka. A to wszystko przez to, że TS-877 nie miesci mi się do starej szafy i "chwilowo" wylądował obok łóżka :) Tak czy siak dla komfortu postawilem dwa SSD po 480GB a na nich system, appki, virtualki itp. i rtorrent który na SSD leechuje/seeduje, a HDD zacząłem używać jako archiwum np. filmów i prywatnych plików.
No i przydaje się też harmonogram działania appek dostępny z Qboost'a, aby ograniczyć hałas pracy dysków twardych.
upload_2018-2-28_22-14-11.png upload_2018-2-28_22-14-34.png upload_2018-2-28_22-14-45.png
Jak ktoś mówi mi, że QNAP jest głośny to się smieje :) To nie QNAP jest głośny. To dyski są głośne.