Pomoc wymiana dysków na większe mam raid 1 - wymiana na ssd

patryczekkqq

Passing Basics
Beginner
18 Sierpień 2018
26
0
1
36
QNAP
TS-210
Ethernet
100 Mbps
Cześć potrzebuję zmienić dyski ze starych hdd, które włożyłem po zakupie aby wdrożyć się w obsługę NAS, na obecnie większe SSD.
Kwestia teraz czy jeśli mam wsadzone 2xHDD i jest zrobiony raid1, to czy mogę wyjąć jeden dysk hdd i podmienić go ssd, aby zrobił się klon?
I który powinienem wyjąc pierwszy czy drugi? Qnap to: TS-231P - pierwszy dysk to ten przy diodach? Ponadto jak powinienem zwiększyć pulę dysku? I kiedy ją zwiększać po włożeniu dwóch dysków, czy po włożeniu pierwszego nowego?
Schemat:
1) Wymiana jednego dysku (pierwszego od diod, czy drugiego od diod?)
2) odbudowuje się raid
3) zwiększa się pulę pamięci - ale nie wiem gdzie?
4) wymiana drugiego dysku
5) odbudowanie raid
6) zwiększenie puli pamięci drugiego dysku, czy tu już nie ma takiej potrzeby?

Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuje, przejrzałem wpisy, jednakże chciałbym dopytać, ponieważ
nie mogę stracić dane.
 
SSD to dalej HDD dla raidu.

dysk #1 jest zwykle skrajne lewy (patrząc od przodu nasa).

zresztą masz raid 1 - możesz wypiąć spokojnie jeden dysk i w jego miesce wstawić drugi (hot-swap) i raid powinien się odbudować (urządzenie piśnie pare razy).
 
Witam udało mi się wymienić dyski i odbudować RAID1.
Pierwszy wymieniany dysk odbudował się sam po prostu wyjąłem ze slotu 2. dysk i podmieniłem go.
Następnie wyłączyłem nasa i wyjąłem stary dysk ze slotu 1 i podmieniłem go nowym dyskiem, który wcześniej wymieniłem
w slot 2, który odbudował się. Włączyłem NAS i włożyłem nowy dysk do slotu 2. No i niestety tutaj już odbudowa nie zadziałała
z automatu. Ale w zarządzanie raid było cos takiego jak skonfiguruj dysk typu SPARE i to odbudowało mi RAID1.
Być może zrobiłem coś źle, może ktoś zrobiłby to inaczej optymalnie i szybciej. Mi wyszło jak wyszło, grunt, że raid działa, a dyski palą się
na zielono.
Mam jednak problem, że QNAP widzi dyski po 476 GB, ale w Puli Pamięci Zarządzanie jest 223 GB, czyli tyle ile było na starych dyskach.
1) Chciałem wziąć polecenie rozszerz Pulę, ale jest utwórz i dodaj nową grupę raid, oraz dodawanie jednego lub więcej dysków do grupy RAID.
Więc chyba to nie to.
2) Bo chcę większyć pulę, wykorzystując niezdefiniowana pamięć dysków.

Czy ktoś może wie jak to zrobić? Dziękuje.
 

Załączniki

  • pula.png
    pula.png
    296 KB · Wyświetleń: 92

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. wymiana raid1
  2. wymiana dysków na większe RAID1
  3. Wymiana dysków na większe