Pomoc Wymiana dysków na większe

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.
M

mikhnal

Guest
Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.1 Build 20160419
Model serwera: QNAP TS-453 Pro

Teraz ja mam pytanie. Mam 4 dyski 1TB w RAID5. Chcę je podmienić na 4 dyski 2TB. Nie chcę konfigurować wszystkiego od nowa. Chodzi mi przede wszystkim o dysk systemowy. Podpowiedzcie proszę jak to zrobić, która strategia zadziała:
  1. na włączonym qnapku wyszarpać pierwszy dysk, wsadzić 2TB, poczekać na odbudowanie RAID'u, potem kolejne dyski, po czwartym powiększyć wolumen o dostępne miejsce - zadziała, czy się system wywali?
  2. może sklonować na kompie 1:1 pierwszy dysk 1TB na 2TB i ten wsadzić do Qnapa, a resztę dysków normalnie wymieniać i odbudowywać macierz?
Zna ktoś sprawdzone rozwiązanie?
 
Myślę, że to powinno ci wystarczyć za wskazówkę:

Online RAID Level Migration & RAID Capacity Expansion :: Storage、Virtualization ::NAS :: QNAP

Jeśli będziesz miał problem - pisz.

upload_2016-5-24_10-17-2.png


upload_2016-5-24_10-17-32.png
 
na włączonym qnapku wyszarpać pierwszy dysk, wsadzić 2TB, poczekać na odbudowanie RAID'u, potem kolejne dyski, po czwartym powiększyć wolumen o dostępne miejsce - zadziała, czy się system wywali?
Tak przy okazji w tym scenariuszu - będziesz miał, rozwalony "uszkodzony" raid oraz jeden dysk wolny :)

może sklonować na kompie 1:1 pierwszy dysk 1TB na 2TB i ten wsadzić do Qnapa, a resztę dysków normalnie wymieniać i odbudowywać macierz?
Nie wypali to również, nie wiem nawet czy kopia 1:1 dysku na dysk zostanie łyknięta w raid bez problemów. @Silas Mariusz pewnie takie machloje sprawdzał, więc może się dorzuci słowem.
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/wymiana-dysk%C3%B3w-na-wi%C4%99ksze.18063/