Pomoc Wymiana dysków TS-251 RAID 1

BestiaPL

Passing Basics
Beginner
25 Listopad 2016
21
3
3
QNAP
TS-x51
Ethernet
100 Mbps
Witajcie.

Mam u klienta TS-251 z dwoma dyskami WD RED 3 TB (WD30EFRX z cache 256MB lub WD30EFZX z cache 128MB) - RAID 1 (mirror).
Pada drugi dysk - pokazał się jeden błąd w parametrze SMART 197, parametr 198 stan zerowy.
QNAP służy tylko jako napęd do archiwizacji danych, działa już 6 lat.

Obecnie także dostępne są dyski WD RED, ale modele WD30EFAX.
1) Czy można podmienić dysk na nowszy model (zmiana CMR na SMR).
2) Czy wymienić tylko drugi dysk, czy oba - czy kupić dwa dyski wymienić uszkodzony a drugą sztukę pozostawić na zapas (ten sam firmware).
3) A jeżeli wymienić oba - to pozostać przy WD RED czy zmienić np. na Seagate IronWolf 3TB ST3000VN006 lub coś innego?

Andrzej
 
Cześć

Najbezpieczniej byłoby wyjąć jeden dysk zrobić synchronizację i potem drugi dysk włożyć. Jak to RAID 1 to nie powinno się nic wysypać
co do dysków to wydaje mi się że WD RED jest ok, mam w firmie WD20EFRX-68EUZN0 i nic na tą chwilę się nie dzieje, a ironwolfa mam w domu i też jest ok :)
 
1) Czy można podmienić dysk na nowszy model (zmiana CMR na SMR).
Można.

2) Czy wymienić tylko drugi dysk, czy oba - czy kupić dwa dyski wymienić uszkodzony a drugą sztukę pozostawić na zapas (ten sam firmware).
Raczej druga opcja, firmware dysku nie ma znaczenia. Po nowym roku ceny i tak pójda do góry.

3) A jeżeli wymienić oba - to pozostać przy WD RED czy zmienić np. na Seagate IronWolf 3TB ST3000VN006 lub coś innego?
Mam seagate w jednej części raidu a w drugiej WDka , dalej to działa jak powinno.
Tylko rozmiar się zgadza ;P
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. wymiana dysków
  2. ironwolf
  3. wymiana dysków raid
  4. Jak wymienic dysk
  5. smart usb hdd
  6. zmiana dysku
  7. wymiana smr na cmr
  8. cache wymiana ssd
  9. zmiana dysków
  10. uszkodzony dysk
  11. wymiana raid 1
  12. raid 1 wymiana dysków