Pomoc Wymiana dysku, RAID 1, TS-231

foreplay

Passing Basics
Beginner
19 Luty 2015
12
3
3
42
QNAP
Ethernet
1 GbE
Witam.
Qnap TS-231, firmware 4.1.4 Build 20150820, zainstalowane dwa dyski WD RED 4TB (te same modele i ten sam firmware).
Od zakupu urządzeń minęło około 3 tygodni. Praktycznie od początku Qnap (S.M.A.R.T) wyrzucał błąd drugiego dysku: "OSTRZEŻENIE. Twój dysk nie jest w najlepszym stanie, ale nadal powinien działać poprawnie".
Wykonywałem skanowanie dysków, ale komunikat utrzymuje się cały czas.
W "Informacje S.M.A.R.T" mam informację: "ID: 197, Opis: Current Pending Sector, Status: OSTRZEŻENIE"

Ostatnio zakupiłem jeszcze jeden dysk (identyczny jak dwa, które zainstalowane są w QNAPie).

Po zapoznaniu się z materiałami w internecie wykonałem czynności:
1. Wyłączyłem QNAP
2. Wyjąłem dysk z kieszeni nr 2
3. Zamontowałem nowy dysk w kiszeniu nr 2
4. Uruchomiłem QNAP

W tym momencie teoretycznie powinien zacząć się proces odbudowy RAID1. Niestety tak się nie stało. Nie miałem dostępu do dysków. W File Station widziałem swoją strukturę katalogów, ale po kliknięciu dowolnego otrzymywałem komunikat, że katalog nie istnieje.

W związku z tym wykonałem ponownie wszystkie kroki wymienione powyżej z tą różnicą, że do kieszeni nr 2 włożyłem swój "stary" dysk. Po uruchomieniu QNAPa miałem dostęp do wszystkich swoich danych. Wszystko działa tak jak przed nieudaną wymianą dysku w kieszeni nr 2, jednak w dalszym ciągu mam ostrzeżenia S.M.A.R.T dot. sprawności dysku.

Proszę o podpowiedź, co zrobiłem żle, lub czego nie zrobiłem. Chciałbym wymienić dysk na drugi ponownie, najlepiej bez utraty danych.
 
pigers, napisałeś abym przywrócił QNAP do stanu początkowego. Czy jest to konieczne, skoro teraz wszystko wróciło do normy?
Czy wystarczy, gdy podczas pracy wyjmę dysk z kieszeni i włożę drugi (nowy) - jak to napisałeś "automat zaskoczy" i odbuduje mi RAID1?
 
do wymiany dysku wystarcza wyjecie starego i wlozenie nowego

ALE jeśli masz RAID1 czyli, lustro na obu dyskach masz te same dane! NIe powienieś mieć komunikatu że coś jest niedostępne.
Wrzuć screena z RAID managment i Disk managment (Zarzadzanie RAID oraz dyskami).
 
W tej chwili jest tak jak było przed nieudaną wymianą dysku:
qnap 1.jpg
qnap 2.jpg
 
Mam podobny problem, wywalił mi się dysk1, który następnie zamieniłem na taki sam, ale działający (wywala ostrzeżenie, ale jest ok). Sformatowałem go, wszedłem na RAID zaznaczyłem dysk2 i wybrałem Akcja - migracja (zaznaczyłem dysk1) i w sumie nic się nie dzieje, po restarcie również cisza... co robię źle ?
pozdrawiam
 
Nic mi się nie włącza cały czas wywala komunikat że nie znaleziono folderów multimedia, music etc. W zakładce RAID mam tylko lustrzany wolumin 2 + dysk 1
cały czas mam po wejściu w exploratora plików:
upload_2015-9-12_19-53-34.png


po wejściu w dyski widzę:
upload_2015-9-12_19-56-15.png


a po wejściu w RAID mam:
upload_2015-9-12_19-56-46.png


i to w zasadzie wszystko... :(
no i najciekawsze to - surveilance station wywala błąd, że nie ma folderu do zapisu :
upload_2015-9-12_20-3-42.png


ale nie bardzo mogę wyłączyć - bo nie mam zainstalowanej tej apki :(
upload_2015-9-12_20-4-36.png
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/wymiana-dysku-raid-1-ts-231.7717/
  2. migracja
  3. wymiana raid1