Wymiana TS-251B-4G na TS-453D?

Raiven

Nowy użytkownik
Noobie
15 Październik 2018
8
1
3
36
QNAP
null
Ethernet
null
Cześć Wam :).

Aktualnie posiadam QNAP TS-251B-4G z 2 x HDD Seagate IronWolf 4TB spięte w Raid 1 + 1 sztuka HDD 4TB jako zewnętrzny backup. Zaczyna brakować mi miejsca, więc szukam rozwiązania. Wymiana dysków na większe to już konkretne koszty dla mnie, zbliżające się do ceny 4ro zatokowych NASów. Może właśnie to byłoby dobre rozwiązanie + dokupienie kolejnych 4TB dysków.
NASa używam póki co przede wszystkim do trzymania kopii zapasowych większości plików z różnych urządzeń + dostęp do nich również z różnych urządzeń w razie potrzeby.
Po przeczytaniu XX tematów najczęściej zalecany upgrade to albo TS-453D albo przesiadka na S DS920/postawienie czegoś własnego... póki co zostanę przy QNAP. Póki co myślę o dokupieniu kolejnego IronWolfa dającego mi 4 x 4TB spięte w Raid 10, co mi da 8TB przestrzeni przy zachowaniu sensownej prędkości (tak przeczytałem w internetach). Nie korzystam z serwera na bazie dziennej, więc chyba nie ma sensu instalować dodatkowo SSD na system/cache (z tego co czytałem, nie odczuję różnicy/nie opłaca się). Czy powyższe rozwiązanie będzie ok? Jeżeli tak to zastanawiam się nad 2 sprawami:
1. Pytanie pewnie retoryczne, ale zapytam :p. Dodatkowy zapasowy dysk powinien być wielkości 8TB aby zrównać się z wielkością dostępnej przestrzeni w NAS i kopie zapasowe będą normalnie się tworzyły na nim?
2. Jak powinna wyglądać migracja? Zaczynając od bardzo bardzo początku, czyli wyjęcia nowego NASa z pudełka? Przełożenie dysków do niego i przy pierwszym uruchomieniu nowy NAS wszystko sobie poukłada/odtworzy system ze starego NASa, później dołożyć kolejne 2 dyski przy włączonym/wyłączonym serwerze i przekonwertować(?) Raid 1 na Raid 10 kilkoma kliknięciami?

Będę wdzięczny za pomoc ;).
 
i tak masz wąskie gardło w chipie sieciowym :p

Kalkulator QNAP RAID
czemu RAID10 a nie 5 ?
upload_2021-7-2_22-29-22.png

upload_2021-7-2_22-29-49.png


masz więcej miejsca w piątce.
ten dysk zewnętrzny musi mieć rozmiar tego raidu więc albo 8 albo 12 TB (auć ! cenowo) - kopie będą się robić tak jak je ustawisz (no przecież podobno je robisz ... a czy SPRAWDZIŁEŚ te kopie ??).

Primo ... czy chcesz mieć ten sam "burdel" czy jednak bys coś teraz zmienił ?
Jak nie .. to przekładasz stare dyski a potem sobie powoli migrujesz .. opisane z 5 razy na forum - generalnie bezbolesne, kreator (Online RAID Level Migration) prowadzi za rączkę.
Jak tak - wsadzasz nowe dyski i konfigurujesz tak jak powinno być. Dane sobie potem przekopiujesz za pomocą HBSa (będzie wolniej ale są obrazki i pasek postępu).
 
Wracam do tematu po wymuszonej życiem przerwie ;). Dzięki za powyższe. W międzyczasie wypatrywałem jakieś fajnej promki na 453D, ale nic nie było. Aktualnie można dostać za około 2300-2400, a czekać dłużej też już mogę. Tak więc po kolei.

12TB to zdecydowanie za dużo na moje potrzeby, i do tego zapasowy o takim rozmiarze faktycznie robi auć ;D. Użyłem wskazanego kalkulatora i w sumie wykorzystując RAID 5 wystarczą mi 3 dyski (które już posiadam) do uzyskania 8TB przestrzeni na dane, wystarczy dokupić 8TB dysk na backup.
Jeżeli byłby to również dobry wybór, to domyślam się, że najpierw wrzucam na nowy 8TB dysk świeżą kopię zapasową, a posiadane już 3 dyski 4TB wrzucam do nowego NASa i od zera konfiguruję system i RAIDa.

Mając 1 slot wolny oraz leżący w szufladzie dysk 2,5 SSD , zastanawiam się czy jest możliwość wykorzystania go w jakiś sposób, aby system QTS oraz zainstalowane aplikacje działały sprawniej? Jeżeli wymagałoby to dłubania jak przy operacji na sercu to nie było pytania :p.

Co do kopii zapasowej (1 kopia na oddzielnym dysku, co jakiś czas uzupełniana o nowe dane na NAS) to sprawdziłem po najmniejszej linii oporu. Zainstalowałem QuDedup Extract Tool i wydobyłem kilka plików - działały. Chyba na podstawie tego można w miarę bezpiecznie założyć, że backup działa? :p Co prawda nie próbowałem go przywracać, bo nie było okazji/potrzeby. Klikałem też sprawdzenie integralności danych, niby bez błędów.

Dzięki :)
 
jak QTS zainstalujesz na SSD - to na nim też domyślnie zainstalują się apki ;P

reszta jak najbardziej spoko
 
Już klikałem przycisk zamów, ale naszły mnie wątpliwości :p.

Stówka różnicy i z 4GB pamięci robi się 8GB - sklep wymienia kość na większą. Ktoś wie czy nie wrzucają pamięci gorszej jakości co przekłada się na mniejszą opłacalność niedopłacania do fabrycznego 8GB? Do którego i tak póki co bym nie dopłacał w takim wypadku.
Serwer plików QNAP TS-453D-4G rozbudowany do 8G 4-bay, Celeron J4125 quad-core 2.0 GHz, 8G RAM DDR4, 2x 2,5 GbE LAN, 2xUSB 2.0, 2xUSB 3.2, 1xHDMI, 1

Myślałem nad poniższym UPSem, chociaż nie ma go na liście wspieranych modeli. Oprócz NASa będzie pewnie jeszcze tylko jakiś switch podłączony, może coś jeszcze małego. Żadnego PC/laptopa/monitora. Głównie chodzi o podtrzymanie działania na czas auto-wyłączenia się NASa w przypadku zaniku prądu.
CyberPower UPS VP700ELCD-FR 700VA 390W
Ale może wystarczy tańszy?
CyberPower UPS UT850EGFR 850VA 425W
 
Stówka różnicy i z 4GB pamięci robi się 8GB - sklep wymienia kość na większą. Ktoś wie czy nie wrzucają pamięci gorszej jakości co przekłada się na mniejszą opłacalność niedopłacania do fabrycznego 8GB?
Nie - bo inaczej nas się nie włączy.

popatrz na power walker'a z UPSów
 
Myślałem nad poniższym UPSem, chociaż nie ma go na liście wspieranych modeli. Oprócz NASa będzie pewnie jeszcze tylko jakiś switch podłączony, może coś jeszcze małego. Żadnego PC/laptopa/monitora. Głównie chodzi o podtrzymanie działania na czas auto-wyłączenia się NASa w przypadku zaniku prądu.
CyberPower UPS VP700ELCD-FR 700VA 390W
Ale może wystarczy tańszy?
CyberPower UPS UT850EGFR 850VA 425W
Im większa pojemność tym dłużej będzie trzymał. Zależy jakie masz potrzeby.
 
raczej
Power Walker LINE-INTERACTIVE (850VA/480W, 2x FR, AVR)
bo nie ma wkurzającego wyświetlacza LED

tylko jak patrze na x-koma.. to nie mają ich na stanie
 
Link do sklepu przykładowy, kupię gdzie taniej. W proline akurat tego modelu nie ma, a chciałem jednym rzutem zamówić razem z NASem i zapasowym HDD.
NAS oraz UPS są już u mnie :). Niestety nie mogę skorzystać z posiadanego dysku SSD i muszę kupić nowy. Wystarczy jakikolwiek najtańszy czy poniżej pewnych parametrów nie powinienem schodzić? Może konkretny model polecicie? Jak wspomniałem wcześniej, dysk tylko na system i aplikacje.
 
popularne są szajsungi: Samsung 500GB 2,5" SATA SSD 870 EVO - ustaw SSD overprovisioning na 15%
250 GB nie opłaca się brać .. za mała różnica w cenie
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. power walker
  2. VP700ELCD-FR
  3. wymiana 2 hdd na 4 hdd
  4. przełożenie dysków do nowego QNAP
  5. nowy dysk migracja
  6. dysk na system i aplikacje
  7. przełożenie dysków