Pomoc Wypadek serwera i brak widoczności dysków z RAID 0 (QNAP-431)

casanova07

Nowy użytkownik
Noobie
12 Listopad 2013
8
0
1
Witam, mam taki problem, ostatnio ktoś upadając uderzył w serwer stojący na podlodze, w wyniku czego dwie szufladki same wyskoczyły (serwer był włączony i chodził sobie, lecz żadne urządzenie nie korzystało z jego zawartości).
W chwili obecnej jest tak, że aplikacja qnap pro widzi jeden dysk a pozostałych 3 nie widzi... wcześniej było, że nie widzi dwóch, jeden jest ok, a jeden - błąd.

4 dyski po 3TB były scalone (bodaj raid 0) w sume czyli 12TB. Czy da się odzyskać dane z nich - połączyć je ze sobą, żeby był dostęp do ich zawartości? czy niestety musze je sformatować i konfigurować wszystko od nowa?

PS. Jest szybszy sposób na kopiowanie danych na serwer, niż po przez komputer-wifi z innego dysku zewn podłączonego do pc? bo ostatnim razem skopiowanie jakiś 5TB na QNAP zajeło ok. 2tyg czasu...

Pozdrawiam
qnap431.png


Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.1-20160201
Model serwera: QNAP TS-431
 
kłopoty jak kłopoty, takiej niefortunnej sytuacji nie przewidziałbym nawet w snach, żaden RAID pewnosci 100% Ci nie da, dlatego mam ręczną kopie wszystkiego na innych dyskach. Natomiast mi zależy, żeby mieć jak najwiekszą przestrzeń dyskową do wykorzystania z bezprzewodowym dostępem z różnych urządzeń.

Natomiast interesuje mnie techniczna strona sytuacji, czy te dyski można scalić z powrotem w całość aby były tj przed wypadkiem, czy po prostu w obecnej sytuacji jest już pozamiatane i trzeba raida postawić od nowa, i wrzucić od nowa pliki?