Przy piwie Zabezpieczenie sieci przed przepięciem

krissos

Kierowca szefa
Q's Excellence
24 Grudzień 2012
208
50
28
malkoni.co.pl
QNAP
TVS-x71
Ethernet
1 GbE
Jak i czym zabezpieczyć sieć przed przepięciami związanymi z burzą? Tego dziadostwa coraz więcej i mocniejsze. Mam już dość awarii sprzętu. :'(
 
Ups? :)

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 
W warunkach domowych najbezpieczniej to odłączyć wszystko. Ale nie zawsze jest taka możliwość. ups to podstawa, choć nie zabezpiecza podobno w 100%.
 
O to chodzi że nie zawsze jest możliwość wyłączyć podczas burzy. UPS po części tak, ale nie mam możliwości do niego wszystkiego podłączyć, a chodzi mi głównie o kabel od internetu, bo do prądu kupiłem listwy.
 
To jeden taki ok, ale jeszcze potrzebuję na sam internet zabezpieczenie, bo dwóch UPS nie mam gdzie postawić
 
Na ten temat to zielony może by się wypowiedział które odpowiednie będą do domu
 
ale dajcie spokój
przeca to tak nie działa
po pierwsze - jaki kabel wchodzi, po drugie jaka instalacja elektryczna

generalnie - ograniczniki przepięć B+C w tablicy (A powinno być w trafo), prawidłowo podłączona szyna wyrównania potencjałów, podłączona do sprawnego i pomierzonego uziomu, podłączone uziemienie patchpanelu do GSW, jeśli przewód wchodzący do budynku jest ekranowany - ekran podłączony odpowiednią opaską (lub z pach panela/gniazda ekranowanego) do GSW, ogranicznik przepięć dla skrętki.

a jak to zrobicie to możecie sobie instalować ups-y z hiperduper ochroną

edyta
jak ktoś nie wierzy to niech zobaczy byle budynek w germanii - wszystko jest połączone do GSW - łącznie z rurami kanalizacyjnymi z PVC

edyta2

@badziewiak zalinkował świetne opracowanie Sowy - tylko trudno je ogarnąć bo jest mocno skomplikowane.
 
  • Lubię to
Reakcje: badziewiak
Ja potrzebuje nie do RACKów. Tylko zwykłe zabezpieczenie na kable które wchodzą z dworu do domu.
 
Ja potrzebuje nie do RACKów. Tylko zwykłe zabezpieczenie na kable które wchodzą z dworu do domu.
Wiem, to tylko przy okazji gdyby ktoś szukał. Do domu to oczywiście APC PNET1GB lub chiński odpowiednik 3x tańszy.
 
A ten kabelek z boku APC PNET1GB co jest to do czego mam przykręcić w domu??
 
A proszę:
acdn_reichelt.de_bilder_web_xxl_ws_E200_PNET1GB_02.png
 
No i tu może być problem. Musze zabezpieczyć 3 skrętki co wchodzą do domu (od kamer) i muszę to zrobić przed switch-em. Wtedy jak je zabezpieczę to reszta sprzętu też powinna być bezpieczna.
 
Pociągnij kabelek do rozdzielnicy elektrycznej, do szyny/bloku rozdzielczego PE (o ile coś takiego posiadasz). Im grubszy kabelek uziemiający i im krótszy, tym lepiej.
Ja w projektach daję przy kamerze i przy switchu. Podczas uderzenia pioruna, przy kamerze ochronnik poleci w cholerę razem z kamerą, ale pochłonie część ładunku i reszta zostanie absorbowana przez zabezpieczenie przy switchu (optymistyczny wariant). Może tak się stać, bo skrętka ma swoją rezystancję, na której powinna się wytracić część energii przepięcia i zamienić na ciepło.
 
A ten kabelek z boku APC PNET1GB co jest to do czego mam przykręcić w domu??
do uziomu/ GSW
W domu. Obecnie trudno o taki luksus w warunkach domowych, zwłaszcza jeśli to bloki z wielkiej płyty. Chyba że ktoś ma nowy dom z instalacjami elektrycznymi zaprojektowanymi przez profesjonalistów.

w budynkach wielorodzinnych uziom powinien być opomiarowany raz w roku jak mnie nie myli i z tego co mi wiadomo spółdzielnie bardzo o to dbają. instalacja nie musi być 3 żyłowa, żeby było poprawne zerowanie.

No i tu może być problem. Musze zabezpieczyć 3 skrętki co wchodzą do domu (od kamer) i muszę to zrobić przed switch-em. Wtedy jak je zabezpieczę to reszta sprzętu też powinna być bezpieczna.

musisz naprawdę nieco lepiej opisać układ

ja bym to wpuścił przez pachpanel, na którym bym zdjął potencjał z ekranów i to uziemił a następnie bym podłączył do POE z netprotektorem. między panelem a PoE użyłbym skrętki bez ekranu.