Pomoc Zagwozdki sieciowe (discards, VLAN, konfiguracja itp)

Harald

Nowy użytkownik
Noobie
28 Czerwiec 2013
2
0
1
QNAP
null
Ethernet
null
Witam
Mam pewne obawy, iz temat jest trochę za skomplikowany, ale spróbuję:

NAS to TS-879U-RP skonfigurowany z dwoma kartami sieciowymi (3+4) jako link aggregation (nie wiedzieć z jakiego powodu QNAP nazywa to port trunking, co jest blędne) do switcha Juniper

Na tym porcie mam bardzo wysoki poziom usunięć ramek (discards) - kilka tysięcy dziennie, a ruch jeszcze nie jest duzy.
Zazwyczaj takie coś się pojawia jak urządzenie jest skonfigurowane w innym VLAN niz port switcha, ale tu nie mam za bardzo pola manewru. Porty switcha są skonfigurowane na domyślny VLAN 0, QNAP ma na tym porcie obsluge VLAN wylączoną - po wlączeniu VLAN (802.1Q) natychmiast przestaje dzialać.

W ogóle terminologia QNAPa sprawia trochę problemów, np. protokól agregacji. Rozsądek podpowiada, ze powinny być identyczne dla obydwu urządzeń. Tymczasem Juniper ma LACP mode none/active/passive natomiast QNAP kilka róznych protokolów.
Na razie dziala z LACP-none na switchu i round robin (balance-rr) na QNAPie. Być moze to jest przyczyną.

Ma ktoś pomysl co z tym zrobić?
 
Witam

Sieci komputerowe to bardzo trudne zagadnienie technik przesyłu informacji a bezbłędne ich zrozumienie wymaga lat praktyki często poprzedzonych odpowiednimi kursami np. od CISCO. Wszystkie rozwiązania implementowane jako standardy przechodzą przez Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników powstały już w 1963 roku. Organizacja IEEE jest odpowiedzialna za nomenklaturę oraz terminologię z którą się spotykamy w m.in. rozwiązaniach sieciowych.

Niestety organizacja ta jest non-profit, a żaden z producentów sprzętu elektronicznego nie ma obowiązku stosowania się do opisywanych specyfikacji standardów. Najlepszym tego przykładem jest specyfikacja zasilania po ethernet'ie opisana w dokumencie IEEE 802.3af. Producenci sprzętu sieciowego Intel, CISCO, Apple, Orinoco, ... - każdy z nich ma własną wersje tego standardu. ( Link referencyjny: http://www.altair.org/labnotes_POE.html )

A więc gdybyś napisał, ze oferowana funkcja łączenia portów jest niepoprawnie nazwana, ponieważ powinna nazywać się Bonding - to nie miałbyś racji, pomimo tego, ze dopuszczalne jest również takie określenie. Port trunking i Bonding różnią się sposobem realizacji usługi - niestety jednak neo-inżynierowie sprzętu sieciowego w większości przypadków stosują te określenia po omacku.

nie wiedzieć z jakiego powodu QNAP nazywa to port trunking, co jest blędne
QNAP nazywa tą funkcję poprawnie - nawet bardzo.

W ogóle terminologia QNAPa sprawia trochę problemów, np. protokól agregacji. Rozsądek podpowiada, ze powinny być identyczne dla obydwu urządzeń. Tymczasem Juniper ma LACP mode none/active/passive natomiast QNAP kilka róznych protokolów.
Jednak analogia leksykalna podpowiada, że agregacja oznacza coś znacznie większego niż łączenie, a protokół to dowolny protokół, który nie został określony.
Protokołem agregacji może być protokół kontroli agregacji łącza (LACP) - o którym wspominasz, który jest niezbędny dla dynamicznego agregowania łącza, ale również protokołem agregacji mogą być tryby balansu czy redundancji łącza.
Reasumując takim protokołem może być każdy protokół w różnych dziedzinach służący do agregacji czegokolwiek.

Aby wytłumaczyć różnice pomiędzy agregacją łącza a łączeniem portów posłużę się analogicznym przykładem.
Łączenie portów (Port trunking) konfiguruje porty jako jeden wspólny i przypisuje do niego wszystkie lub określone wirtualne sieci lokalne (VLAN). ( Ref: http://www.linuxhorizon.ro/bonding.html )
Natomiast agregacja linku opiera się na fizycznym połączeniu poszczególnych portów przełączników.

Na razie dziala z LACP-none na switchu i round robin (balance-rr) na QNAPie. Być moze to jest przyczyną.
Reasumując to co napisałem: To są dwie niekompatybilne ze sobą metody wymiany informacji w sieci a każda z nich ma inne zastosowanie.

Ma ktoś pomysl co z tym zrobić?
Wyłączyć i nigdy do tego nie wracać.

Opis i tryb łączenia portów: https://forum.qnap.net.pl/threads/port-trunking.3469/
 
Ostatnio edytowane:
To nie całkiem tak, bo IEEE 802.3ad które jest do wyboru w QNAPie, jest właśnie trybem LACP. Tyle, że po wybraniu w QNAP połączenie leci w kosmos, niezależnie od rodzaju LACP na switchu, więc najwyraźniej nie umieją się dogadać ze sobą.

Odnośnie wspomnianego w linku "poprawnego skonfigurowania LACP" to też jest to na wyrost, bo QNAP na żadną konfigurację nie pozwala, a Juniper z tej konfiguracji ma do wyboru tryby aktywny i pasywny. I żaden z Qnapem nie działa.


Edit: a prawdopodobnie - jak podejrzewałem - wina jest po stronie Qnapa.
Wskazówki znalazłem tutaj:
https://forum.qnap.com/viewtopic.php?f=11&t=26734
sprawdzę w poniedziałek rano.


EDIT:
Sprawdziłem i faktycznie tak jest jak w linku - QNAP ma wciąż błąd w sterowniku seciowym od port aggregaton i nie potrafi przejść w tryb LACP/802.3ad z więcej niż jednym kablem podpiętym.
Szczęście w nieszczęściu, że to łatwe do ominięcia.
Szkoda tylko, że:
a. Qnap nie pisze o tym problemie wyraźnie (a powinien)
b. tak łatwo uznajecie problem za rozwiązany (gdy nie jest)

W dodatku nawet po uruchomieniu protokołu LACP wciąż występuje problem z discards. Na razie QNAP jest ustawiony na protokół LACP a Juniper na LACP/passive, sprawdzę jeszcze z LACP/passive na switchu, niestety nie mogę robić takich testów w godzinach pracy firmy
 
Ostatnio edytowane: