Zakup odpowniedniego serwera NAS

kazek76

Nowy użytkownik
Noobie
30 Maj 2020
4
0
1
64
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam,
planuję zakup NAS i po selekcji wybór padł na TS-453B, [URL='https://www.qnap.com/pl-pl/product/ts-453be']TS-453Be, lub [URL='https://www.qnap.com/pl-pl/product/ts-453bmini']TS-453Bmini, a kupiony serwer wyposażyć w 8GB pamięci RAM.[/URL][/URL]

Jak widać jednym z wyznaczników to cztery kieszenie na dyski, ale interesuje mnie także wirtualizacja (w tym Linuxa w trybie graficznym), możliwość zapisu z czterech kamer IP, być może w przyszłości użyję KODI (wystarczy 1080p) ale chciałbym mieć możliwość sygnału 4k, choćby dla zdjęć.

Cenowo dobrze tu się prezentuje model TS-453Bmini, ale mam dylemat do czego potrzebna jest ta pamięć flash w tych serwerach i jaka jest różnica pomiędzy 4GB, a 512MB w modelu mini? Oczywiście w kontekście pracy i wydajności urządzenia.
Dlatego pozwolę sobie zapytać o następujące rzeczy i byłbym wdzięczny za pomoc:
- jaka jest różnica w wielkości pamięci flash, mając na uwadze pracę urządzenia?
- czy będzie mi brakować możliwości podpięcia dysku M.2 i w ogóle do czego się przyda?
- czy te wytypowane serwery spełnią moje oczekiwania i może powinienem skupić się na innym? Granica wydatków to jakieś 3000zł
 
@kazek76 - Granica wydatków 3000, to wybór masz okrojony do serii TS-453b i TS-453d - których premiera jest planowana na początek czerwca i ja bym się chwilę wstrzymał z zakupem. W nowszej serii masz szybszy procesor j4125, 2x2.5gbe - co długofalowo bardzo się przyda, wsparcie 8gb ram (zapewne 16 też) a na PCIe możesz dołożyć M.2 NVMe jako cache czy qtier (chyba, jestem nowy w świecie qnap, więc może mnie ktoś poprawić jak się mylę). Wirtualizacja pójdzie, ale nie oczekuj demona szybkości. Transkodowanie 2k czy 4k też - to idzie na aktualnym sprzęcie, a nowe j4125 mają lepszą grafikę - Intel 600 (dla porównania aktualne 500).
 
- jaka jest różnica w wielkości pamięci flash, mając na uwadze pracę urządzenia?
dla Ciebie , jako zjadacza chleba, nie wazne. To tylko wewnętrzna pamieć QNAPa , do której nie masz dostępu.

- czy będzie mi brakować możliwości podpięcia dysku M.2 i w ogóle do czego się przyda?
Bardzoo generalnie mówiąc - M.2 to po prostu kolejne złącze jak SATA czy PATA. Ceny pamięci półprzewodnikowych lecą w dół , moim zdaniem warto mieć na uwadze.

- czy te wytypowane serwery spełnią moje oczekiwania i może powinienem skupić się na innym? Granica wydatków to jakieś 3000zł
popieram @daniel_t - poczekaj do czerwca i zobacz nowe modele, które mają nowsze podzespoły , które są ważne dla Twoich potrzeb.

Co do kamer, wolałbym kupić rejestrator i mieć święty spokój.
 
Dziękuję za odpowiedzi. Zakup i tak planuję dopiero pod koniec roku, więc oczywiście poczekam na nowszy model, co mnie bardzo cieszy, że będzie "więcej" za te same pieniądze :)

Co do tych kamer, to mam obecnie tylko dwie i skoro jest taka możliwość, to podłącze je do serwera. Nie jest to jakiś priorytet... ot, mam możliwość to wykorzystam.

dla Ciebie , jako zjadacza chleba, nie wazne. To tylko wewnętrzna pamieć QNAPa , do której nie masz dostępu.
Chodziło mi raczej o informację, czy ta wewnętrzna pamięć ma jakieś duże plusy w działaniu urządzenia, by brać pod uwagę urządzenia z np. 4GB pamięci Flash, a nie z 512MB.
 
Chodziło mi raczej o informację, czy ta wewnętrzna pamięć ma jakieś duże plusy w działaniu urządzenia
Nie.

Co do tych kamer, to mam obecnie tylko dwie i skoro jest taka możliwość, to podłącze je do serwera. Nie jest to jakiś priorytet... ot, mam możliwość to wykorzystam.
Z tym bywa różnie .. patrząc na doświadczenia ludzi z forum.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. QNAP TS-453Bmini
  2. transkodowanie
  3. nvme jako cache