Zakup pierwszego NAS-a

Magic Man

Nowy użytkownik
Noobie
12 Luty 2017
2
1
3
43
QNAP
null
Ethernet
null
Witam.
Pragnę zakupić swojego pierwszego NAS-a i jeśli to możliwe chciałbym uzyskać kilka odpowiedzi, najlepiej od innych użytkowników. Jeśli chodzi o model to na pewno będzie miał min. 8 zatok i tutaj wybór padł wstępnie na TS-853A, niestety nie pojawiła się nadal wersja B jak w przypadku niższych modeli. Rozważam też inne, ale min. 8 zatok. Więc do rzeczy...

1. Czy funkcjonalność modeli z niższej półki różni się od tych droższych. Różnica dotyczy tylko sprzętu (procesor, płyta) czy też możliwości (oprogramowania)
np. model TS-853A a TVS 1282 to tylko mocniejsza wersja czy więcej funkcji?
2. Czy można użytkować NAS-a jak zwykłego PC-ta. Uruchamiać go według potrzeby, powiedzmy raz dziennie na maksymalnie kilka godzin. Bo faktycznie tyle
mi wystarczy? Nie chodzi tutaj o oszczędzanie energii tylko o to że niewiele czasu spędzam w mieszkaniu.
3. Przeglądając forum ciągle czytam o jakiś problemach, awariach, nieprawidłowym działaniu itd. Czy te urządzenia są aż tak awaryjne i niedopracowane czy
to tylko moje odczucie?
4. Czy można skonfigurować urządzenie tak aby każdy dysk pracował samodzielnie i niezależnie jak w systemie Windows, podpinam dyski i mapuję każdy z
nich osobno. Kopiuję na konkretny dysk konkretną zawartość i tak już zostaje?
5. Czy w przypadku zaniku zasilania podczas pracy NAS-a zapisane dane na dysku/ach zostają uszkodzone lub utracone. I czy odzyskiwanie danych z takiego
dysku jest trudne, długotrwałe i kosztowne, np. dysk 6 TB?
7. Jak wygląda sytuacja z DLNA, na forum czytam że brak dźwięku wynika z braku licencji i tak ma już zostać. Czy można zainstalować jakiś inny program tak
aby wszystko działało prawidłowo. A jeśli nie, to czy zawartość zmapowanego dysku z NAS-a na komputerze z Windowsem da się otworzyć dowolnym
playerem podobnie jak w przypadku połączenia 2 kompów z Windows?
8. Wbudowanym systemem operacyjnym jest tam Linux, czy ogarnięcie jest trudne dla osoby która nie miała nic wspólnego z tym systemem a zna bardzo
dobrze Windowsa. I czy można zainstalować wirtualny system (np. Windows) tak aby NAS od razu startował na tym systemie, pracował i zamykał się?
8. Ograniczenia w ilości folderów współdzielnych do 512, o co z tym chodzi. Jeśli mam dysk z zawartością np 4000 folderów to mogę udostępnić tylko te 500
czy cały dysk można także udostępnić jako "folder"?
9. Jak wygląda prędkość po sieci LAN. NAS z kartą 4 portową podobno wyciąga ok. 400 MB/s. Czy skonfigurowana agregacja daje takie możliwości. I które
rozwiązanie jest lepsze gdy korzystają powiedzmy 4 osoby jednocześnie, agregacja czy każdy port osobny z innym adresem IP?
10. Czy można wymieniać dyski z danymi w urządzeniu, tzn. mam NAS-a 8 kieszeniowego i 10 dysków. Te dwa nadmiarowe dyski montuję tylko wtedy jak
muszę z nich skorzystać?
11. Aby urządzenie działało płynnie i nie "muliło" (min. 8 dysków) jakie zasoby sprzętowe powinno posiadać. Wystarczy intel pentium i 4 GB ramu (TS-853a)
czy raczej coś mocniejszego i5 i 16 GB ramu (TVS 1282)?

NAS będzie używany głównie do multimediów. Na dyskach będzie przechowywana duża ilość folderów z mieszaną zawartością zawierająca pliki wideo, zdjęcia i dokumenty tekstowe. Każdy folder to osobny projekt. Obecnie posiadam kilka PC a w nich po kilka dysków z danymi. Pragnę zamienić to na jeden NAS. Dyski w PC to modele HGST zakupione z myślą o serwerze. Zakupiłem też switch Przełącznik zarządzalny L2 JetStream, 24 porty Gb, 4 sloty SFP - TP-Link

Wszelkie sugestie i podpowiedzi mile widziane.
 
4. Czy można skonfigurować urządzenie tak aby każdy dysk pracował samodzielnie i niezależnie jak w systemie Windows, podpinam dyski i mapuję każdy z
nich osobno. Kopiuję na konkretny dysk konkretną zawartość i tak już zostaje?
Tak, nie stawiasz w macierzy a każdy dysk jako single.
Co to Ci daje, że nie zużywają się dyski 5 sztuk na raz bo są w Raid (sam mam 8 zatokowca, mam 2 single i 6 w RAID 6 ... do tego mam 2 NASa 2 zatokowawgo jako back up 1, ważniejsze udziały, oraz dysk przez SATA podpięty do NASA jako 2 backup.
Do uzytku domowego konfiguracja na single bardziej zdaje egzamin niż RAID
2. Czy można użytkować NAS-a jak zwykłego PC-ta. Uruchamiać go według potrzeby, powiedzmy raz dziennie na maksymalnie kilka godzin. Bo faktycznie tyle
mi wystarczy? Nie chodzi tutaj o oszczędzanie energii tylko o to że niewiele czasu spędzam w mieszkaniu.
Można tylko po co?, Ja wyznaję zasadę jak już raz coś włączyłem to nie dotykam bo działa dobrze ;) ... nie używam usypiania dysków .. mam złe doświadczenia z przeszłości.
3. Przeglądając forum ciągle czytam o jakiś problemach, awariach, nieprawidłowym działaniu itd. Czy te urządzenia są aż tak awaryjne i niedopracowane czy
to tylko moje odczucie?
To zależy jak na to spojrzeć i co nie działa ... dodatkowe oprogramowanie firm trzecich czy natywne oprogramowanie. Z natywnym ja nie miałem problemów DNLA nie używam , Plex, KODI rozwiązywało problem, SAMSUNG TV z ROOTem również ...
1. Czy funkcjonalność modeli z niższej półki różni się od tych droższych. Różnica dotyczy tylko sprzętu (procesor, płyta) czy też możliwości (oprogramowania)
np. model TS-853A a TVS 1282 to tylko mocniejsza wersja czy więcej funkcji?
Ostatnio nie śledzę tego co się dzieje, ja swojego kupiłem z CPU G550 czy jakoś tak i zainstalowałem w nim i7 :D ....
How-To - TS-x70 upgrade to Ultimate Version (CPU + RAM)
jest też tutka dla CPU 4 gen :] (bardziej zdjęcia niż opis, gdyż jest podobny a koreańskiego nie chciało mi się tłumaczyć :p
5. Czy w przypadku zaniku zasilania podczas pracy NAS-a zapisane dane na dysku/ach zostają uszkodzone lub utracone. I czy odzyskiwanie danych z takiego
dysku jest trudne, długotrwałe i kosztowne, np. dysk 6 TB?
UPS to podstawa, bez UPSa zapomnij o NASie, jak dobrze skonfigurujesz to system (NAS) wyłączy się i nie będzie zgrzytów.
7. Jak wygląda sytuacja z DLNA, na forum czytam że brak dźwięku wynika z braku licencji i tak ma już zostać. Czy można zainstalować jakiś inny program tak
aby wszystko działało prawidłowo. A jeśli nie, to czy zawartość zmapowanego dysku z NAS-a na komputerze z Windowsem da się otworzyć dowolnym
playerem podobnie jak w przypadku połączenia 2 kompów z Windows?
PLEX, KODI - tego używam, DNLA też działa z moim TV (SAMSUNG z rootem), ale to różnie bywa, nie liczyłbym, że na 100% zadziała.
Jak masz zmapowany udział to jak za czasów windows 3.11, działa tylko wolniej ;) bo jest w sieci i musi buforować - joke - to zalezy od obciązenia sieci i jej konfiguracji, albo będzie działać szybko, bardzo szybko, albo będzie buforować co chwilę(wifi, ethernet, konflikty w konfiguracji sieci lokalnej itd.) ja odpalam filmy po HDMI, które rozciągnąłem do 30m poprzez takie 2 pódełka, któe wysyłąją po skrętce sygnał.
8. Wbudowanym systemem operacyjnym jest tam Linux, czy ogarnięcie jest trudne dla osoby która nie miała nic wspólnego z tym systemem a zna bardzo
dobrze Windowsa. I czy można zainstalować wirtualny system (np. Windows) tak aby NAS od razu startował na tym systemie, pracował i zamykał się?
NAS zawsze będzie miałLinuxa, Winda to wirtualizacja obok Linuxa, nie będzie tak wydajna jak system windows na PC.
8. Ograniczenia w ilości folderów współdzielnych do 512, o co z tym chodzi. Jeśli mam dysk z zawartością np 4000 folderów to mogę udostępnić tylko te 500
czy cały dysk można także udostępnić jako "folder"?
nie wiem, nie miałem takiej potrzeby (ilości) zmapowanych oddzielnie folderów, ja z dysku wydzielam 1-5 folderów, które mapuję jako oddzielne napędy/udziały.
9. Jak wygląda prędkość po sieci LAN. NAS z kartą 4 portową podobno wyciąga ok. 400 MB/s. Czy skonfigurowana agregacja daje takie możliwości. I które
rozwiązanie jest lepsze gdy korzystają powiedzmy 4 osoby jednocześnie, agregacja czy każdy port osobny z innym adresem IP?
tak, jeśli Wszystkie urządzenia będą z niej korzystać, co Ci po agregacji portów NAS / switch, jeśli reszta będzie działać na 1 porcie?
Ponownie, wszystko zależy co z czym i jak chcesz połączyć.
Napisz co masz, co chcesz połączyć z czymś i zapytaj się czy tak jest optymalnie - oczywiście to wszystko w nowym temacie.
10. Czy można wymieniać dyski z danymi w urządzeniu, tzn. mam NAS-a 8 kieszeniowego i 10 dysków. Te dwa nadmiarowe dyski montuję tylko wtedy jak
muszę z nich skorzystać?
Można ale po co, zwiększasz ryzyko uszkodzenia slotu, dysku, danych.
11. Aby urządzenie działało płynnie i nie "muliło" (min. 8 dysków) jakie zasoby sprzętowe powinno posiadać. Wystarczy intel pentium i 4 GB ramu (TS-853a)
czy raczej coś mocniejszego i5 i 16 GB ramu (TVS 1282)?
zależy co chcesz robić i jakie usługi chcesz mieć włączone.
Wyszukiwarka Qserch czy jak jej tam to bierze 2GB ram na dzień dobry
wirtualizacja systemu (zależy jaki to od 1-2GB)
sam nas z podstawowymi usługami to myśle 1-2Gb
- musisz napisać co chcesz robić "w tym samym czasie"

Do poczytania:
Kawa i herbata - RAID 1 zabezpieczeniem na każdą okazję?
Kawa i herbata - Dane w RAID są bezpieczne? Obalamy mity!
FAQ - Co to jest kopia zapasowa, czyli Backup? ... i jak powinna wyglądać!
Paweł Tołoczko: Moja sieć domowa 01.2014
(nie koniecznie optymalna i aktualna na dzisiaj)
 
Ja mam TS-853A z 16GB RAM oraz 8x HGST 6TB, gdzie każdy dysk działa jako single - najważniejsze rzeczy backupuję z QNAPa na kolejne HDDki do specjalnego repo w specjalnie do tego celu wykonanej szafce.
Robiłem testy różnych pamięci, bo oficjalnie tylko 8GB RAM można mu założyć ;) ale próby i testy m.in. @Paweł Tołoczko zachęciły mnie do do własnych testów - no i teraz mój TS-853A śmiga z 16GB RAM.
Wszystko działa rewelacyjnie i po pierwszych kilku próbnych configach stoi, działa i zapomniałem, że cokolwiek muszę z nim robić.
 
Witam i dziękuje za wskazówki, dopiero teraz mogę coś napisać (praca, praca, praca....) Trochę mi się rozjaśniło i mam już jakieś rozeznanie.

Tak, nie stawiasz w macierzy a każdy dysk jako single. Co to Ci daje, że nie zużywają się dyski 5 sztuk
na raz bo są w Raid (sam mam 8 zatokowca, mam 2 single i 6 w RAID 6 ... do tego mam 2 NASa 2 zatokowawgo jako back up 1, ważniejsze udziały, oraz dysk przez SATA podpięty do NASA jako 2 backup. Do użytku domowego konfiguracja na single bardziej zdaje egzamin niż RAID
Mamy takie samo zdanie i właśnie na tym mi zależy, jeśli padnie to jeden dysk i łatwo go zastąpić. Z RAID-em to już więcej zabawy.

Ostatnio nie śledzę tego co się dzieje, ja swojego kupiłem z CPU G550 czy jakoś tak i zainstalowałem w nim i7 :D .... How-To - TS-x70 upgrade to Ultimate Version (CPU + RAM) jest też tutka dla CPU 4 gen :] (bardziej zdjęcia niż opis, gdyż jest podobny a koreańskiego nie chciało mi się tłumaczyć :p
Rozumiem że producent nie robi "po złości" użytkownikom i daje możliwości rozbudowy. Elementy nie są wlutowane w płytę?

UPS to podstawa, bez UPSa zapomnij o NASie, jak dobrze skonfigurujesz to system (NAS) wyłączy się i nie będzie zgrzytów.
Tego nie brałem pod uwagę, to musi być jakiś "specjalny" UPS z dodatkowymi portami czy slotami rozszerzającymi czy taki najzwyklejszy wystarczy. To chodzi o zabezpieczenie przed zanikiem napięcia aby NAS nie został nagle odcięty od zasilania? To mu może bardzo zaszkodzić?

10. Czy można wymieniać dyski z danymi w urządzeniu, tzn. mam NAS-a 8 kieszeniowego i 10 dysków. Te dwa nadmiarowe dyski montuję tylko wtedy jak muszę z nich skorzystać?
Można ale po co, zwiększasz ryzyko uszkodzenia slotu, dysku, danych.
Więc rozumie że porty usb 3.0 które posiada NAS są przeznaczone właśnie do kopiowania danych z urządzenia na dysk zewnętrzny i tak najlepiej podpinać taki dysk aby mieć do niego dostęp z poziomu NAS-a?

A jak wygląda sytuacja z Backupem ustawień? Można utworzyć punkt przywracania jak w Windows lub wyeksportować i w razie awarii bez problemu przywrócić?
Ja mam TS-853A z 16GB RAM oraz 8x HGST 6TB, gdzie każdy dysk działa jako single - najważniejsze rzeczy backupuję z QNAPa na kolejne HDDki do specjalnego repo w specjalnie do tego celu wykonanej szafce.
Robiłem testy różnych pamięci, bo oficjalnie tylko 8GB RAM można mu założyć ;) ale próby i testy m.in. @Paweł Tołoczko zachęciły mnie do do własnych testów - no i teraz mój TS-853A śmiga z 16GB RAM.
Wszystko działa rewelacyjnie i po pierwszych kilku próbnych configach stoi, działa i zapomniałem, że cokolwiek muszę z nim robić.

Rozważam zakup właśnie tego modelu w analogicznej obsadzie (HGST jako single), ale nie wiem czy nie zaczekam na model B. Niższe modele w tej rewizji są bardziej atrakcyjne. Zastanawia mnie tylko czy procesor można zamienić na mocniejszy np. i7?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. showcase