Zakup serwera pod wirtualizację

MateuszK

Nowy użytkownik
Noobie
26 Grudzień 2012
11
0
1
34
Kielce/Warszawa
QNAP
TS-x51
Ethernet
10 Mbps
Witam,
zdaję sobie sprawę, że to forum QNAP, ale jednak :)
aktualnie posiadam mały komputerek na atomie, 4GB RAM, ssd systemowy, który pełni rolę NAS. Działa pod Debianem (OMV).
Mini-ITX Motherboard, Embedded Mainboard, Intel Atom N2800, All-In-One, Dual Core - atxpower

Jestem zmuszony do postawienia serwera Microsoftu w roli WDS-a - (instalacja przez sieć). WDS będzie de facto używany raz w miesiącu do instalacji systemu na 30 komputerach

pytanie co mi radzicie:
1. Zakup mocniejszego QNAP na 4 dyski i zwirtualizowanie WDS-a
2. postawienie serwera na Atomie, konfiguracja jw i zakup wyższego modelu QNAP (takiego, abym w przyszłości mógł rozszerzyć o dodatkowe dyski w 'stacjach rozszerzających' (?) )
3. Zakup QNAP jak w p.2 + zakup normalnego serwera do WDS
Budżet - 3500zl

Uprzedzam sugestie - wiem, że można spróbować jakiegoś FOG-a postawić, ale preferuję rozwiązanie Microsoftu.
 
Deploy przez WDS ? to jestem zdania że TS-453 PRO da rade wyśmienicie, dołożysz mu 4 GB RAM, postawisz WDSa na SSDku to będzie zasuwał jak burza.
A ze ma 4 karty sieciowe to możesz coś pomagikować przy sieci żeby szybciej było.

3500 ? To sam NAS + RAM + dwa dyski, na styk
 
Dzięki za odpowiedź. Dyski mam w starym NAS na Atomie - 2x3TB wd RED, to jeden zakup odpada. Wtedy możnaby zwiększyć ilość RAM w QNAP-ie do 8GB za tę kwotę.
 
wiesz że QNAP formatuje dyski po swojemu ? TO bedzie ciekawa migracja ;)
 
Wiem, aktualnie te dwa dyski są spięte w mirror, zdegraduje macierz, przożyłbym 1 dysk do QNAP, potem format, kopiowanie ze starego NAS i upgrade do mirroru na QNAP. Tak to sobie wymyśliłem. Dobrze?

EDIT: czy odpowiednikiem RACK dla 453 PRO jest 451U?
 
Wiem, aktualnie te dwa dyski są spięte w mirror, zdegraduje macierz, przożyłbym 1 dysk do QNAP, potem format, kopiowanie ze starego NAS i upgrade do mirroru na QNAP. Tak to sobie wymyśliłem. Dobrze?
Sam tak robiłem ;) więc jest OK.

Prędzej TS-453U-RP
 
Mam jeszcze jedno pytanie: jak to jest z RAM? Czy całość zainstalowanego RAM jest pod usługi typu wirtualizacja czy należy w tym uwzględnić też hosta?
Czy WDS-a uciągnie bez problemu?
 
zainstaluj sobie VirtualBox'a, a tam Windowsa i posadź tam WDS-a - będzie działał
co do ramu - ile przypiszesz wirtualce tyle dostanie ... jak w KVMie
 
Jeszcze jedno pytanie: zakładam padakę tego pudełeczka. Przekładam dyski do drugiego QNap... i co wtedy? czy mam dostęp do danych? Jak to wygląda?
Rozumiem, że QNapy korzystają z EXT4 jako systemu plików, czy jest możliwość aby taki dysk odczytać na 'zwykłym' komputerze, albo inaczej, czy qnap korzysta z jakichś rozwiązań, dzięki którym taki dostęp byłby utrudniony?
 
jeśli to taki sam model albo zbliżony - to NAS odpala Ci się , robi migrację w locie, reboot i przeważnie działa

tak EXT4 - na forum mamy cały szereg tematów odzyskiwania danych :)
 
Mi chodzi teraz o dane np dostępu do plików itd - czy nowe urządzenie QNAP skanuje uprawnienia, acl-ki, czy widzi po takiej migracji same pliki - chodzi mi głównie o stare ustawienia dostępu do zasobów skonfigurowane przez www