Zakup TS-253 PRO i jego późniejsza rozbudowa

fireboy

Passing Basics
Beginner
10 Czerwiec 2015
20
6
3
44
QNAP
TS-x51
Ethernet
null
Witam!!!
Mam zamiar zakupić wspomniany z temacie NAS. Przeczytałem już chyba wszystko na forum i w końcu zapadła decyzja.
Głównym jego zadaniem ma być tworzenie kopii zdjęć znajdujących się na komputerze stacjonarnym. Oczywiście inne funkcje też mnie interesują, ale to jest podstawa. Żona jest fotografem i chce mieć pewność, że jej zdjęcia nie zginą w przypadku awarii kompa stacjonarnego.
Obecnie posiadam nowy dysk 3TB WD30EFRX. Docelowo w celach bezpieczeństwa chciałbym dokupić drugi taki sam dysk i skonfigurować RAID1.
Czy jeśli do TS-253 wpakuję teraz jeden dysk i po jakimś czasie użytkowania dołożę kolejny to czy bez problemu można wtedy będzie przekonfigurować system na RAID1 bez utraty danych i konieczności ich kopiowania na zewnętrzne nośniki?
Dzięki temu mógłbym uruchomić już dziś system nie czekając na zakup kolejnego dysku.
Pytań z czasem pojawi się na pewno więcej, ale to jest na chwilę obecną główny problem.
Mam zamiar dokupić od razu 8GB HyperX IMPACT BLACK DDR3 1600 8GB CL9 (HX316LS9IB/8) - może ktoś już testował te pamięci? Wyczytałem, że KVR16LS11/8 działają, ale tam gdzie zamierzam kupić NASa czyli w morele te drugie są droższe - mimo tego, że teoretycznie HX316LS9IB/8 to wyższa półka.

Dysk będzie działał w sieci z ASUSem AC87U, komputerem stacjonarnym, laptopem i kilkoma smartfonami/tabletami oraz może TV ale tego jeszcze nie wiem.
Z góry dzięki za wszelką pomoc.
 
Czy jeśli do TS-253 wpakuję teraz jeden dysk i po jakimś czasie użytkowania dołożę kolejny to czy bez problemu można wtedy będzie przekonfigurować system na RAID1
Tak.
bez utraty danych i konieczności ich kopiowania na zewnętrzne nośniki?
w przypadku cennych danych, każda operacja na dyskach/raidach .. powinna być poprzedzona kopią wrażliwych danych.
Dysk będzie działał w sieci z ASUSem AC87U
Jeśli ma pracować sprawnie i bezproblemowo sieć lokalną łącz na switchu. Router to brama na świat i nie ma potrzeby obciążać go ruchem lokalnym (zwłaszcza, że średnio sobie z tym radzą).
 
Dzięki za szybką odpowiedź. Czyli ostatecznie się da, ale tak czy siak trzeba zadbać dodatkowo o backup :)
Jeśli chodzi o switch to czytałem właśnie tu na forum, że tak będzie najlepiej. Rozważam takie rozwiązanie, tyle czy przy tak małej sieci - raptem 3-5 urządzeń maksymalnie odczuję jakiś wzrost wydajności?
I tak z tego co czytam to jeszcze w UPSa trzeba się jeszcze wyposażyć... a to kolejny wydatek (nieplanowany). Jaki będzie dobry do TS-253 z portem usb do komunikacji - bo inaczej to chyba nie ma sensu taki UPS?
 
Wszystko to robisz w imię wygody i troski o swoje dane :)
Czy będzie UPS czy nie - to już od ciebie zależy. Szukaj takiego, który wystarczy na zamknięcie systemu w razie utraty zasilania.

Rozważam takie rozwiązanie, tyle czy przy tak małej sieci - raptem 3-5 urządzeń maksymalnie odczuję jakiś wzrost wydajności?
Wzrostu wydajności nie odczujesz, ale w razie braku switcha możesz odczuć wzrost niewydolności routera (jak żona zacznie przewalać te dane).
 
Ups to jednak mus!, jak padnie zasilanie możesz mieć extra zajęcie na parę dni (oby nie), raid to nie backup, co do ups kup taniego apc cs350 i na zamknięcie systemu starczy (może być uzywka +nowy aku, całość ok 100 pln)

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 
Dzięki za odpowiedzi...
UPS będzie pierwszym zakupem w kolejności, następnie (jeśli okaże się potrzebny) będzie switch.
To, że sam RAID to nie backup to wiem. Tylko tak: "oryginalne" dane będą fizycznie na kompie stacjonarnym. Na NAS ma być tworzona (najlepiej automatycznie) ich kopia - czyli wg mnie jest to backup. Do tego w celach bezpieczeństwa NAS ma pracować w trybie RAID 1, dzięki czemu ma być (teoretycznie) odpory na ewentualną awarię jednego z dysków. Wiem, że najlepiej by było jeszcze zrobić backup w innej lokalizacji, ale chyba to co opisałem wcześniej jest jednak backupem. Jeśli nie to co w takiej sytuacji polecacie... bo może wcale NASa nie potrzebuję, a może RAID nie jest dobrym wyborem. Może lepiej zrobić tak, że są 2 dyski niezależne i robić tak, że dane ze stacjonarnego kopiować na dysk 1 i 2 niezależnie - niby zasada taka jak w RAID 1, ale w przypadku posypania się RAIDu będzie bezpieczniejsze?
 
słaby punkt Twojego rozumowania : NAS , mimo tego ze dane masz na dwóch dyskach (nie ważne czy RAID czy nie), fizycznie jest to podłączone do jednego urządzenia (z ang. Single Point of Failure ), dlatego zaznaczamy za każdym razem, NAS nie jest backupem, jest tylko mniej zawodnym miejscem przechowywania danych. Zawsze powinna być kopia poza siedzibą danych (dom, biuro) , może to być NAS w innym biurze, rozwiązanie chmurowe (Google dysk, dropbox, etc), prosta kopia na FTP/mailu.

Będziesz przerzucał więcej niż 1 Gb danych przez sieć na NAS to obowiązkowo switch najlepiej gigabitowy, nie rób tego po Wifi , bo jak zobacze posta że transfer jest żałosny po Wifi to normalnie zastrzelę :> Wifi jest dobre do przeglądania Internetu a nie hurtowej transmisji danych! Żadna sieć bezprzewodowa klasy N , nie będzie lepsza od kabla !

PS:
zwykła skrętka (100M) ~12-13 MB/s
sieć gigabitowa (1G) ~30-80 MB/s

Wifi klasa N - 20 MB/s
klasa g - 5MB/s
 
Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie się do zasady 3-2-1 - trzy kopie danych, na dwóch nośnikach, jedna w innej lokalizacji
Stąd dobrym rozwiązaniem jest kopiowanie istotnych danych na nośnik zewnętrzny (interwał czasowy według własnego uznania) i kopia w dowolnie wybranej chmurze.
 
Będziesz przerzucał więcej niż 1 Gb danych przez sieć na NAS to obowiązkowo switch najlepiej gigabitowy, nie rób tego po Wifi , bo jak zobacze posta że transfer jest żałosny po Wifi to normalnie zastrzelę : Wifi jest dobre do przeglądania Internetu a nie hurtowej transmisji danych! Żadna sieć bezprzewodowa klasy N , nie będzie lepsza od kabla !
Jeśli chodzi o sieć to komp stacjonarny i qnap będzie podłączony początkowo bezpośrednio po kablu do switcha gigabitowego w routerze. Myślę, że jak na tak mało rozbudowaną sieć tak mocny router powinien dać radę. Jak nie będzie dawał to wtedy do listy zakupów dojdzie switch. Pozostałe urządzenia czyli laptop i telefony/tablet są po wifi ale ich przeznaczenie jest głównie właśnie do tego co napisałeś.
Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie się do zasady 3-2-1 - trzy kopie danych, na dwóch nośnikach, jedna w innej lokalizacji
Stąd dobrym rozwiązaniem jest kopiowanie istotnych danych na nośnik zewnętrzny (interwał czasowy według własnego uznania) i kopia w dowolnie wybranej chmurze.
Czyli na chwilę obecną będzie tak, że oryginalne dane będą na dysku w komputerze stacjonarnym. Do tego będzie ich kopia na NAS (w innym pomieszczeniu - co wiem, że nie oznacza innej lokalizacji ale zawsze coś). I tu albo będzie RAID 1 albo rozwiązanie takie jak pisałem, czyli kopia na dysk 1 i 2 niezależnie (może podpowiecie jak lepiej). Generalnie chmura na razie odpada ze względu na koszty (z czasem może jednak będzie do konieczność). Tych zdjęć jest na prawdę sporo. Już nie mówię o takich typowo pamiątkowych - rodzinnych, których utrata byłaby bolesna głównie dla nas, ale też o zdjęcia "klientów". Takich zdjęć z jednej sesji jest nawet 16 - 20GB. Robione są w NEFach i mają spore rozmiary. Wiadomo, że część się wyrzuca bo są skopane, ale to i tak zajmuje sporo miejsca.
 
switch w routerze ? to dalej router :)
Rozwijając się : router programowo miesza w transmisji - a switch robi sprzętowo, o niebo szybciej. 16 Gb to dużo , sam się przekonasz w czasie że będzie niezbędny.

Jeden z moich klientów QNAP wrzuca dane na Google Dysk, sam sobie płaci abonament, resztę robi automat. Mówimy obecnie o 742 Gb danych audio/wideo.
 
. Generalnie chmura na razie odpada ze względu na koszty (z czasem może jednak będzie do konieczność). Tych zdjęć jest na prawdę sporo. Już nie mówię o takich typowo pamiątkowych - rodzinnych, których utrata byłaby bolesna głównie dla nas, ale też o zdjęcia "klientów". Takich zdjęć z jednej sesji jest nawet 16 - 20GB. Robione są w NEFach i mają spore rozmiary. Wiadomo, że część się wyrzuca bo są skopane, ale to i tak zajmuje sporo miejsca.
Jeżeli używasz, to przy subskrypcji rocznej Office 365 masz 1 TB miejsca w OneDrive (za jakieś 30 zł/m-c) - świetna sprawa na backup tym bardziej, że Qnap wypuścił aplikację "Connect to Cloud Drive" ze wsparciem (miedzy innymi) dla OneDrive.
 
Nie korzystałem do tej pory, ale sprawdzę... dzięki :)
 
słaby punkt Twojego rozumowania : NAS , mimo tego ze dane masz na dwóch dyskach (nie ważne czy RAID czy nie), fizycznie jest to podłączone do jednego urządzenia (z ang. Single Point of Failure ), dlatego zaznaczamy za każdym razem, NAS nie jest backupem, jest tylko mniej zawodnym miejscem przechowywania danych. Zawsze powinna być kopia poza siedzibą danych (dom, biuro) , może to być NAS w innym biurze, rozwiązanie chmurowe (Google dysk, dropbox, etc), prosta kopia na FTP/mailu.

Będziesz przerzucał więcej niż 1 Gb danych przez sieć na NAS to obowiązkowo switch najlepiej gigabitowy, nie rób tego po Wifi , bo jak zobacze posta że transfer jest żałosny po Wifi to normalnie zastrzelę :> Wifi jest dobre do przeglądania Internetu a nie hurtowej transmisji danych! Żadna sieć bezprzewodowa klasy N , nie będzie lepsza od kabla !

PS:
zwykła skrętka (100M) ~12-13 MB/s
sieć gigabitowa (1G) ~30-80 MB/s

Wifi klasa N - 20 MB/s
klasa g - 5MB/s
Dobrze że zwróciłeś uwagę na transfer poprzez sieć WiFi - ludzie myślą że to tak jak po kablu....
A co do wcześniejszych informacji poruszanych na temat routera i switch'a - naprawdę nie trzeba inwestować w dodatkowy sprzęt - taki Mikrotik radzi sobie wyśmienicie, posiada zarówno porty Gb jak i WiFi klasy N , a przy wielu kopiach jakie sam przeprowadzam pomiędzy TS239 i 253Pro wzrost obciążenia procka jest rzędu kilku procent. Pamiętajmy że dyski na NAS'ie tez mają ograniczoną prędkość zapisu chyba że mamy do czynienia z SSD. Jeśli się mylę oczywiście proszę mnie poprawić.
 
Generalnie router, który posiadam czyli ASUS AC-87U jest na prawdę mocnym sprzętem. Tak więc na pewno zanim dokupię switch dam mu szansę.
Decyzja już zapadła. Teraz tylko dobrą ofertę trzeba wybrać. Wiem, że w morele mają za ok 1540zł brutto ale ostatnio kilku znajomych się przejechało na zakupach w tym sklepie. Karen/komputronik też mają niby z PL dystrybucji - cena podobna. Czytałem, że ktoś z forum pracuje w EPA i może też w dobrej cenie załatwić :) Tylko teraz z kim się ewentualnie kontaktować?
 
QNAP - Serwer plików TS-253-PRO za 1559 zł z dystrybucji EPA Systemy.
Jak chcesz możesz dodatkowo także kupić EPA Care wydłużając gwarancję o rok ( w sumie 3 lata ).
 
Um - care pack ? a po co ? może mi ktoś wyjaśnić co to daje ? :>
Chyba że jak mam to zakupione to mi dają sprzęt na czas naprawy ... to mogę to kupić :D
 
EPA Care
- 3 lata gwarancji na urządzenie z pełnym wsparciem technicznym przez cały okres gwarancji,
- pomoc telefoniczna lub e-mailowa przy uruchomieniu i wdrożeniu produktu,
- wsparcie techniczne w przypadku problemów ze współpracą z innymi elementami sieci,
- powiadomienie o dostępnych aktualizacjach dla zakupionego produktów,
- pełna asysta telefoniczna / e-mailowa przy aktualizacji oprogramowania,
- pomoc techniczna w sprawach nietypowych, modyfikacjach oprogramowania itp.
- gwarancja „door-door” w całości pokrywana przez EPA Systemy,
- możliwość stałego monitoringu serwerów drogą elektroniczną,
- priorytetowy tryb rozpatrywania gwarancji i prowadzenia naprawy


@pigers dla Ciebie GW_on_Site EPA_On-site.pdf ale tylko na terenie Polski


Ja porównuje to do Apple Care :) Zawsze rok więcej i wsparcie telefoniczne bezcenne
 
- priorytetowy tryb rozpatrywania gwarancji i prowadzenia naprawy
To już wiem, że nie warto tam kupować. Skoro sprzęt bez EPA Care leży na półce aż klient pojmie że potrzebuje dodatkowego pakietu. Rozumiem, że EPA prowadzi naprawy na własną rękę ? Bo jeśli odsyła do producenta to wstrzymywanie sprzętu bez Care jest zwykłym sku...

Reszty nie komentuję bo to bełkot marketingowy z ulotki. Jest jakiś regulamin i zakres tych usług (ich ilości, czasu trwania), czy zależy to od widzimisie konsultanta ?

@pigers - podsumowując ten pakiet to coś co klienci dostają wraz z produktem w cywilizowanych krajach. U nas dystrybutor rżnie na tym hajs i jeszcze reklamuje że jak nie kupisz Care to spierd..... ze swoimi problemami.
 
Jestem juz na telefonie podeślę jutro rano link.
Naprawa gwarancyjna ma swoje zasady które są uformowane pytanie, nie może trwać dłużej niż 3 tygodnie. W przypadku posiadania pakietu średnia to tydzień.
Cena jest niska jak za dodatkowy rok gwarancji nawet. Apple życzy sobie co najmniej 900 zł i daje słabe wsparcie techniczne i jeden rok gwarancji więcej.

Jabadabadu
Link do opisu Epa On Site Dropbox - EPA_On-site.pdf
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba