Pomoc Zapełniony wolumin - brak dostępu do danych

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Waldek

Entry Technician
Q Associate
8 Lipiec 2010
47
1
8
8
QNAP
TS-x53A
Ethernet
1 GbE
Witam wszystkich,
Na czas remontu przeniosłem mojego Qnap'a 419 PII do innego pomieszczenia. Jak to bywa podczas remontu - zasilanie było odłączane, a Qnap nie był podłączony do UPS'a. Nie zauważyłem, aby coś się w tym czasie stało, ale po kilku dniach Qnap zaczął podwójnie piszczeć, a na wyświetlaczu pojawił się komunikat: "Error Message Volume Full". Przypomniałem sobie, że miałem ustawione cotygodniowe backupy z laptopa na serwer. Zapewne podczas ostatniego backupu doszło do zapełnienia woluminu. Po wcześniejszej wymianie dysków i zwiększeniu woluminu RAID 1 do 3TB, stare dyski (2TB) zainstalowałem jako kolejny RAID 1 myśląc, że Qnap sam będzie na nich nagrywał (nie tworzyłem katalogów na drugim woluminie). I to był mój błąd. Qnap nie jest teraz widoczny w sieci, a próba połączenia na adres 192.168.1.19 (taki mam ustawiony) daje widok głównych katalogów lecz nie ma możliwości ich otwarcia (wyskakuje informacja "nieznany błąd"). Próbowałem dostać się do niego przez Total Commandera, ale niestety nie udało się (brak połączenia sieciowego). Chcę usunąć zbędne kopie backupów programu Ocster Backup Pro 7, ale nie wiem jak. Czy moje dane (rodzinne zdjęcia z wielu lat, filmy z wakacji i inne ważne dane) są zagrożone ?
Jak mogę się dostać do katalogu na zapełnionym woluminie, aby zwolnić miejsce ? Drugi wolumin daje się zapisywać.
Podaję kilka komunikatów jakie NAS wysłał na mojego emaila:
Server Name: NAS-QNAP419PII
IP Address: 192.168.1.19
Date/Time: 21-08-2014 18:34:03
Level: Warning
The system was not shut down properly last time.

Server Name: NAS-QNAP419PII
IP Address: 192.168.1.19
Date/Time: 21-08-2014 22:32:11
[#115043] is finished.

Server Name: NAS-QNAP419PII
IP Address: 192.168.1.19
Date/Time: 21-08-2014 22:34:12
[#] is finished.

Server Name: NAS-QNAP419PII
IP Address: 192.168.1.19
Date/Time: 28-08-2014 23:40:41
Level: Warning
[Mirror Disk Volume: Drive 1 2] Disk space is full.

Server Name: NAS-QNAP419PII
IP Address: 192.168.1.19
Date/Time: 30-08-2014 14:37:03
Level: Warning
[Mirror Disk Volume: Drive 1 2] Disk space is full.

NAS piszczy "podwójnie" co ok. 5 minut już drugi tydzień. Nie odłączałem go od zasilania w obawie przed pogorszeniem sytuacji.
Nie mogę sobie poradzić z tym problemem i proszę o pomoc. Jak mogę zwolnić miejsce na woluminie 1 nie tracąc danych.
Przed remontem upgradowałem go do najnowszej wersji softu (4.1.0 Build 20140612).

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Waldek
 
Wejdz za pomoca SSH i zwolnij troche miejsca.

Czy przed dodaniem tych "starych" dyskow ich zawartosc zostala wyczyszczona (format w komputerze) ?
Bo pewnie masz dane na RAID 1 z dyskow 3 TB a RAID 1 z dyskow 2 TB jest wolny i czeka nie wiadomo na co.
 
Witaj "pigers" B-)
Zrobiłem wcześniej wszystko według Twoich zaleceń (Rozwiązany - Po wymianie dysków na większe, ta sama wielkość woluminu). Stare dyski wyczyściłem i postawiłem drugi RAID. Działało.
Nie pomyślałem żeby utworzyć katalogi na drugim woluminie, przypuszczałem, że NAS sam będzie sobie wgrywał po zapełnieniu pierwszego - mój błąd.
Sprawdziłem, mogę tworzyć katalogi na drugim przez www i File Station, a na pierwszy nie mogę się dostać (widać katalogi główne, ale nie otwierają się).
Oświeć mnie, jak mam wejść za pomocą SSH aby zwolnić miejsce, bo nie czaję - taki "lamer" ze mnie w00t.

Pozdrawiam,
Waldek
 
Wielkie dzięki Panowie za pomocne podpowiedzi. Z Linuksa to wiem jak wygląda pingwin i czerwony kapeluszloool!
Przystępuję do działania.
Jutro odezwę się i opowiem co udało mi się zrobić.

Pozdrawiam,
WaldekNiewiele mogę zdziałać, bo podczas instalacji wg punktu 1. W panelu zarządzania serwerem QNAP NAS, przejdź do centrum aplikacji App Center i w kategorii "Narzędzia deweloperskie" zainstaluj Optware IPKG - Optware nie daje się zainstalować. Pojawia się komunikat: "Aplikacje Nie udało się zainstalować Optware IPKG".
Po zainstalowaniu PUTTY na laptopie, udało mi się dojść do katalogu Download, w którym jest wiele innych podkatalogów i kopie systemowe, ale nie znalazłem jaką komendą mogę wyświetlić spis podkatalogów czy drzewo katalogów, aby wybrać jakiś do skasowania.
Wszelkie sugestie będą pomocne.

Pozdrawiam
Waldek
 
"Pigers", komenda dir nie działa. Nie jestem informatykiem więc się pytam. Gdybym nim był nie zadawałbym banalnych pytań na forum.
BDW, dlaczego mój NAS nie przyjmuje Optware IPKG ? Jak mam zainstalować pobranego na laptopa Midnight Commander'a - skoro nie mam na NAS'ie Optware IPKG ? (nie instalowałem softu z kompa do NAS'a).
Proszę o podpowiedź.

Pozdrawiam
Waldek
 
No właśnie pisałem wcześniej, że nie mogę zainstalować Optware IPKG. Podczas instalacji wyskakuje okienko "APLIKACJE", w którym jest informacja "Nie udało się zainstalować Optware IPKG".
Możliwość jest tylko się nie instaluje. :cks:Znalazłem możliwość ręcznej instalacji oprogramowania poprzez wskazanie pliku na kompie. W przypadku pliku Optware_0.99.163 rozpakowanego jak i spakowanego zipem miałem ten sam komunikat: "Następujące pozycje nie mogły być zainstalowane. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz logi systemowe". Robiłem printscreeny podczas próby instalacji - w załączniku. Czy wyłączony Qsync service może mieć wpływ na takie zachowanie NAS'a ? A może mam wyłączone jakieś usługi w "Statusie systemu" w zakładce "Usługi". Powiedzcie, które powinny być włączone.

Pozdrawiam
Waldek.
 

Załączniki

  • NAS Qnap 419 PII_błędy.pdf
    1 MB · Wyświetleń: 21
No właśnie nie zwolniłem, bo aby zwolnić muszę zainstalować Optware - aby zainstalować Optware muszę zwolnić miejsce. Jakieś błędne koło.:-&
Podpowiedzcie proszę jak mam zwolnić miejsce za pomocą PuTTY. Proszę o info krok po kroku, nie znam Linuxa, ale komendy umiem wpisać :)
Katalogi z kopiami do usunięcia są zagnieżdżone w podkatalogach, a nie wiem jak mam przeskakiwać pomiędzy poziomami.

Pozdrawiam,
Waldek
 
Witam ponownie,
Z przykrością stwierdzam, że pospieszył się Pan z zamknięciem tematu, uważając, że WinSCP rozwiąże problem.
W załączniku przesyłam screeny z próby połączenia się przez ten program. Wychodzi na to, że tu również jest potrzebna odrobina wolnego miejsca na woluminie. Logi z błędem zapełniają pozostałe klastry, a ja nie mogę nic zrobić. Za pierwszym razem po uruchomieniu WinSCP udało mi się dotrzeć do katalogu share, w którym znalazłem wskazane przez Pana Mariusza katalogi MD0_DATA i MD1_DATA (zapewne wolumin 1 i 2), ale po wskazaniu MD0_DATA serwer nie odpowiedział. Do MD1_DATA udało mi się dostać - pusty drugi wolumin, w którym mogłem złożyć nowy katalog. Po kolejnych próbach nawiązania połączenia wyskoczył błąd "Błąd czytania łącza..." i "Błąd czytania katalogu MD0_DATA". Zmieniłem (odznaczyłem) w ustawieniach WinSCP pole "Zoptymalizuj wielkość bufora połączenia". Bez powodzenia. W tej chwili nie mogę się już dostać do katalogu "share", a przy połączeniu sieciowym do NAS'a przez www. nie wyświetlają się już żadne katalogi (mam na myśli katalogi główne). Zapewne jest to skutkiem cogodzinnego zapisu logu z błędem, co powoduje wypełnianie ostatnich wolnych klastrów woluminu.

Wymyśliłem, że może można by było przenieść na chwilę do katalogu TEMP na kompie jakiś katalog z NAS np. "etc", w którym jest wiele podkatalogów, co pozwoliłoby zwolnić trochę miejsca i dostać się do katalogu z kopiami systemowymi komputera (te do usunięcia), a po ich usunięciu przywrócić do poprzedniej lokalizacji na NAS'ie katalog "etc". Nie mam w tej materii doświadczenia i nie wiem czy nie "zabiję" NAS'a, a przez to nie utracę danych z woluminu.

Jeżeli uważa Pan, Panie Mariuszu, że ten pomysł może się udać, proszę o podpowiedź, który ew. katalog mogę próbować przenieść, beż ryzyka uszkodzenia NAS.

Pozdrawiam,
Waldek

P.S.
Czy można ustawić WinSCP w taki sposób, aby w drugim oknie wyświetlał się również NAS (mam na myśli drugi wolumin), aby przenosić pliki pomiędzy woluminami - tak jak można to zrobić z Total Commanderem ?
Próbowałem, ale nie znalazłem takiej opcji w ustawieniach.
 

Załączniki

  • NAS Qnap 419 PII_błędy2.pdf
    972,9 KB · Wyświetleń: 39
Czy można ustawić WinSCP w taki sposób, aby w drugim oknie wyświetlał się również NAS (mam na myśli drugi wolumin), aby przenosić pliki pomiędzy woluminami - tak jak można to zrobić z Total Commanderem ?
Próbowałem, ale nie znalazłem takiej opcji w ustawieniach.

Nie ma takiej opcji, WinSCP pozwala na zarządzanie/przesyłanie plików.

Wymyśliłem, że może można by było przenieść na chwilę do katalogu TEMP na kompie jakiś katalog z NAS np. "etc", w którym jest wiele podkatalogów, co pozwoliłoby zwolnić trochę miejsca i dostać się do katalogu z kopiami systemowymi komputera (te do usunięcia), a po ich usunięciu przywrócić do poprzedniej lokalizacji na NAS'ie katalog "etc". Nie mam w tej materii doświadczenia i nie wiem czy nie "zabiję" NAS'a, a przez to nie utracę danych z woluminu.

Nie rób tego, zepsujesz NASa.

Tak czy siak najpierw MUSISZ za pomocą SSH bez żadnych ułatwień zwolnić troche miejsca na QNAPie, a dopiero potem możesz działać dalej.

PS: Odezwij się na PW to może cos wymyślimy.
 
po prostu user jest zielony i kropka.
Pomógł reset qnapa i wtedy za pomocą SSH wykasowałem wskazane pliki, działa ślicznie, winny okazał się zgodnie z przewidywaniami program do robienia backupu danych z laptopa.
 
Nie wszyscy mogą być doświadczeni tak jak "pigers" czy Pan Mariusz Silas. Nie znam Linuxa i sam nie poradziłbym sobie, a prowadzenie "za rączkę" trwało by wiele godzin.
Wielkie piwo dla pigersa, który znalazł wolną chwilę w niedzielne popołudnie i błyskawicznie rozwiązał problem. WinSCP nie dawał rady. Tylko PuTTY i znane komendy "pigers'a" rozwiązały mój problem.
"Pigers" - jesteś wielki !!! :zwyciestwo:(drink)

Do wszystkich użytkowników Qnap'ów.
Nie dopuszczajcie do zapełnienia woluminów, sprawdzajcie wolne miejsce i kontrolujcie zasoby. Mój przykład niech będzie przestrogą dla "zielonych" w Linuxie. Pewnie nie doszłoby do problemu, gdybym kopie przyrostowe backupu komputera kontrolował, a nie pozostawił (wierząc, że program Ocster Backup PRO 7 będzie robił do 5-ciu kopii, a poprzednie "nadpisywał") bez nadzoru.

Wątek można teraz zamknąć. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za podpowiedzi i pomoc.

Pozdrawiam
Waldek
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. nie mogę zwolnić miejsca