Pomoc Zaplanowanie systemu backupów - TS-251, 2x3TB

BestiaPL

Passing Basics
Beginner
25 Listopad 2016
21
3
3
QNAP
TS-x51
Ethernet
100 Mbps
Planuję zakupić/wdrożyć w małej firmie TS-251 i 2 dyski 3 TB (WD Red / Seagete IronWolf) jako serwer do kopii zapasowych.

Środowisko:
15 x PC - Windows 7/10 - poczta Thunderbird, dokumenty, pulpit, drobne programy.
1 x Windows Server - Symfonia (pliki) + drobne pliki, bazy MS SQL
Przynajmniej raz pełna kopia każdego systemu (obraz), do ew. przywrócenia danych.

Wymagania:
Kopia codzienna (serwer w nocy, komputery w ciągu dnia).
Wersjonowanie - zakładam że do 20/30 wersji kopii na NAS'ie, aby można było łatwo przywrócić dane.
Mogę tworzyć ręcznie lokalnie archiwa ZIP/7Z do folderu (np. Cobian Backup - ma VSS), potem je archwizować na serwerze. Podobnie bazę MS SQL (backup, kompresja, archiwizacja).

Zależy mi na bezpieczeństwie (dane + kopia lokalna + kopia na NAS), ale też żeby nie było zbyt skomplikowanego odzyskiwania danych.

Jak najlepiej wykorzystać NAS'a?
Jakich programów użyć do obsługi?
Czy stosować RAID 1 - czy lepiej archiwizować na pierwszy dysk, a dopiero potem na drugi (i jak to rozwiązać)?

Z powodów finansowych odpada Xopero (sam używam bezpłatnej wersji tam gdzie mogę, tutaj nie przeskoczę budżetu).

Wersja oprogramowania Firmware
: przed zakupem
Model serwera: QNAP TS-251
 
Z tego co wyczytałem w licencji - nie zastrzeżenia dot. komercyjnego zastostowania...
The author hereby grants permission to use, copy and distribute,
(but NOT sell or modify) this software and its documentation, provided
that all the original files are retained unchanged in all copies
and that this notice is included verbatim in any distributions.
No written agreement, license, or royalty fee is required to use or
distribute this software.
Używam jeszcze Abakt'a - ale on nie stosuje VSS'a - więc do części archiwizacji odpada.
Nie przyglądałem się jeszcze FBackup, ten obsługuje VSS - muszę do niego przysiąść.

Ale bardziej chodziło mi o aplikacje QNAP'a lub dostępne natywnie dla NAS'a, oraz informację o wadach/zaletach konfiguracji dysków + wersjonowanie archiwów.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. kopia thunderbird
  2. SSD Verbatim
  3. kopia systemu nas
  4. obraz systemu windows