Pomoc Zastąpienie FileStation NextCloud? Czy do dobry pomysł?

_Floyd

Master+ Architect
Q's Excellence
6 Luty 2011
1 951
236
133
36
Warszawa/Żyrardów
www.wladcypolabitwy.pl
QNAP
TS-x53A
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Hej,

Chciałbym poznać Wasze zdanie na temat NextCloud. Czy korzystacie z tego narzędzia?
Jeśli tak to w jaki sposób go wykorzystujecie?

Na Q brakuje mi w FileStation bezpośredniej przeglądarki plików PDF, DoC, Xls itp. Dlatego postawiłem pytanie czy nie fajniej i lepiej by było przejść na rozwiązanie NextCloud?! Do tego chciałbym mieć kalendarz, Office itp. w jednym miejscu. Coś na wzór dysku Google. Widzę że Q idzie w dobrym kierunku, co prawda rozwija nowe funkcjonalności ale mam wrażenie że zapomina o tym co już jest. Chociaż aktualizacja VS daje mi nadzieje =].

Chciałbym wiedzieć czy istniała by możliwość widzenia wszystkich swoich plików z NAS? Tak jak to jest w FS?
Czy Waszym zdaniem to jest dobre rozwiązanie na przeglądanie swoich plików w sieci? Czy może NextCloud nie do tego służy.

Postawiłem NextCloud na prostej bazie z wykorzystaniem qApache.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3. Build 20YYMMDD
Model serwera: QNAP TS-253A
 
To bardzo dobry pomysł, ale...
Problemem będzie przeglądanie wszystkich plików z NAS-a. Poza tym jak zmienisz taki plik innym narzędziem niż client webowy czy desktopowy Nextclouda to będziesz miał niespójne pliki. Więc do wszystkich plików z NAS-a bardzo odradzam.
Jako narzędzia do chmury prywatnej a'la Google czy Dropbox polecam Nextclouda jak najbardziej.
Jako narzędzie do pracy zbiorowej a'la GSuite, Zimbra czy podobne polecam Nextclouda jak najbardziej.

Doradzałbym też postawienie Nextclouda w dockerze. Coś mi świta, że przy podniesieniu paczki z qApache i tej Nextcloudowej traci się pliki konfiguracyjne i trzeba je mieć zbackupowane, żeby ponownie je wrzucić.

Sam używam Nextclouda w pracy na kilka tysięcy osób (oczywiście nie na NAS-ie, ale na CentOS-ie) oraz w domu na dockerze i bardzo sobie wszyscy chwalą to rozwiązanie :)
 
Bardzo, ale to bardzo dziękuję za odpowiedź.

Powiesz mi proszę czy duże będzie miało znaczenie czy wybrałem prostą bazę danych?

Doradzałbym też postawienie Nextclouda w dockerze. Coś mi świta, że przy podniesieniu paczki z qApache i tej Nextcloudowej traci się pliki konfiguracyjne i trzeba je mieć zbackupowane, żeby ponownie je wrzucić.
Tzn. że każdy restart będzie oznaczał ustawienie programu do ustawień fabrycznych?
 
Nie wiem co to za prosta baza danych, bo używam pełnej w dockerze od MariaDB :) Ale jak chodzi to problemu nie powinno było być :)
Nie, nie chodzi o restart, a o sytuację po upgradzie tak qApache jak i paczki Nextcloudowej. Wyczytałem to kiedyś w wątkach tych aplikacji na głównym forum qnapa i mnei to mocno zniechęciło. Ale może trzeba by to jeszcze dokładnie sprawdzić :)
 
Na dzień dzisiejszy jako prywatna chmura korzystam z FS, bo spełnia on podstawowe zadanie tej czynności. NextCloud daje za to milion opcji które w moim odczuciu chociaż w 30% procentach powinien mieć FS. Chodzi głównie o łatwe edytowanie plików Office, przeglądanie PDF itp.
 
Z edytowaniem plików to uważaj, bo edytować można za pomocą Collabolara Online Office lub Onlyoffice, ale do tego trzeba postawić ich osobną instancję z boku. Niestety appka Documents, która chodziła pod OwnCloudem jest deprecated, więc nie ma co nawet próbować.
 
  • Lubię to
Reakcje: _Floyd
Używam NextCloud juz parę miesięcy. W tym czasie robiłem aktualizacje wszystkiego co się trafiło: QTS, NextClouda (w tym z ver 11 do 12, której najbardziej się obawiałem, oraz wszystkie drobniejsze), qApache, javy i inne.
Nigdy nie miałem problemów z traconymi plikami konfiguracyjnymi (chociaż kopie owszem mam). Być może dlatego, że NextCloud nie jest specjalnie obciążony, w sumie pięci kont użytkowników.
 
  • Lubię to
Reakcje: Therion7777
Och nie! Nextcloud to ekipa z OwnClouda, której nie podobał się model biznesowy. Nextcloud zawiera w sobie za darmo funkcje biznesowe, które w OwnCloudzie są płatne. Do tego Od roku czasu Nextcloud tak poszedł do przodu, że OwnCloud chyba już nie ma szans ich dogonić. Sry, no bonus -- teraz tylko Nextcloud się liczy.
 
Zapewniam Cię, że to nie jest to samo. Kod Nextclouda bardzo mocno poszedł do przodu. Tak samo wiele nowych funkcjonalności zostało dodanych.
Nextcloud wygląda podobnie, bo to przecież fork, ale to tylko fasada, której nie na ten moment nie ma w planach do gruntownego przepisania. Zresztą po co? Tak czy siak w GUI też już zaszły dość spore zmiany.
Klient Nextclouda faktycznie jest w 100% owncloudowy, ale przebrandowany na NC.
W końcu taka jest potęga opensource'a :)
Zresztą... Tu masz dokładne story i porównanie wersji -- Nextcloud vs ownCloud – The Whole Story
Dodatkowo Nextcloud zamierza wprowadzić natywne End-To-End Encryption.

I tu jeszcze link do porównania z innymi chmurami -- Comparison – Nextcloud
 
Ostatnie pytanie bo widzę że konkrecja wprowadziła swój własny dysk w chmurze, razem z pakietem office.

Czy plik dodany z FileStation do NextCloud będzie zupełnie różnym plikiem?! Tzn. będą dwoma niezależnymi plikami w dwóch rożnych lokalizacjach?
W S widzę że mimo że plik znajduję się na dysku to ścieżka do niego jest wpisana stacjonarnie, co by było tym czego właśnie chce! Niestety nadal nie wiem czy plik wyedytowany w dysku na S jest przenoszony do FileStation.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qapache