Pomoc Zdalny dostęp dla bazy SQL

hk3r

Nowy użytkownik
Noobie
21 Wrzesień 2019
5
0
1
35
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam.

W temacie NAS dopiero zaczynam, dlatego proszę o wyrozumiałość. Potrzebuję na potrzeby firmy zrobić dostęp dla konkretnego udziału w dysku NAS. Mianowicie chodzi żeby użytkownicy z 2-3 lokalizacji mieli dostęp do zasobu żeby tam wrzucać backupy baz SQL z programów sprzedażowych. Chcę, żeby to był dodatkowy backup na NASie. Pliki będą wrzucać "ręcznie". Tutaj moje pytanie co będzie bezpieczne w dzisiejszych czasach? Czy zrobić to przez ftp? Czy lepiej zrobić VPN? Przyznam że ftp jest dla mnie trochę wygodniejszy jak i dla samych użytkowników na końcówkach. Tylko teraz pozostają kwestie bezpieczeństwa. NAS stoi za routerem mikrotik gdzie mogę zrobić wpisy na temat portów etc.
Z góry dziękuję za podpowiedzi i sugestie.
Pozdrawiam

Model serwera: QNAP TS-251B
 
Dziękuję za podpowiedzi. Czy da się ominąć "problem" nadania praw admina userom, ażeby mogli się łączyć przez ssh? Troszkę nie widzi mi się dać takie uprawnienia użytkowniki tylko w celu wrzucenia paczki plików.
 
jak najbardziej :

poprawić plik /etc/config/ssh/sshd_config (pisze z pamięci) o extra userów i zrestartować usługę ssh - wada ? trzeba to robić co restart nasa (poszukaj autorun w QNAPie).

w sumie nie sprawdzałem czy można tam wrzucić grupe 'AllowGroups ...' zamiast userów.