Pomoc Zmiana kolejności uruchamiania --> QVPN

Dyskusja w 'Zdalny dostęp oraz sieć komputerowa' rozpoczęta przez użytkownika vitoldo, 9 Luty 2019.

Ładowanie...
 1. vitoldo
  Offline

  vitoldo Passing Basics Beginner

  Dołączył:
  1 Styczeń 2019
  Wiadomości:
  14
  Local Time:
  22:16
  Oceny:
  +1 / 0 / -0
  Followers:
  0
  QNAP:
  TS-x51+
  Ethernet:
  1 GbE
  TS-x51+ 1 GbE
  Witam
  Mam drobny problem z usługą QVPN. Po restarcie NASa usługa jest widoczna jako uruchomiona ale dostępu przez VPN nie ma. Gdy jednak ręcznie z poziomu konsoli NAS "szturchnę" QVPN (aby usługa się zatrzymała i ponownie uruchomiła) wszystko wraca do normy. W logach nie widzę żadnych komunikatów o problemach z uruchomieniem QVPN.
  Pomyślałem sobie, że być może QVPN uruchamia się za wcześnie, przed jakąś inną istotną usługą. Więc wszedłem wedle porad w /etc/config/qpkg.conf aby zmienić RC_Number dla QVPN. I zwróciło moją uwagę to, że RC_Number=101 podobnie jak wielu innych usług. Czy to oznacza, ze one uruchamiają się
  jednocześnie? Tylko Midnight Commander, którego doinstalowałem sobie ręcznie, ma RC_Number =131 (jest to najwyższy numer).
  Jak to właściwie jest z tą kolejnością startu usług?
  I czy dobrze myślę aby dla QVPN ustawić np. RC_Number=150?

  Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.6.0805 Build 20181228
  Model serwera: QNAP TS-251B
  --- Połączono posty, 12 Luty 2019, Data oryginalnego postu: 9 Luty 2019 ---
  Sam sobie odpowiem na 2-gie pytanie. Zmiana RC_Number nie pomogła. Zgłoszę to przez Helpdesk.
  --- Połączono posty, 15 Luty 2019 o 20:13 ---
  Dostałem z supportu pytanie, czy opisany problem występuje także przy dostępie w innego urządzenia np. z komputera. Wydaje mi się, że błądzimy.

  Zwłaszcza, że znalazłem workaround. Wystarczy, że wykonam dodatkowo komendę sh /etc/init.d/vpn_qbelt.sh start i wszystko jest OK. Ciekawe, że ta komenda nie wykonuje się prawidłowo w trakcie normalnego startu systemu. No bo gdyby się wykonywała to nie pisałbym o tym.

  Więc wstawiłem taką komendę do autostart.sh i już. Przetestowałem dzisiaj. Przy porannym starcie NAS wg. harmonogramu wszystko wstało jak należy. Przesłałem stare i nowe logi do supportu. Pożyjemy-zobaczymy czy oda im się zreplikować ten problem u siebie no i czy w kolejnych wersjach QVPN to zostanie poprawione. Qbelt jest chyba stosunkowo nowym tworem więc taki bug nie jest niczym dziwnym. Oprócz tego potrafi działać stabilnie wiele godzin więc jest przewaga plusów dodatnich:)
  Uruchomiłem dziennik debugowania co prawdopodobnie oznacza logowanie większej puli informacji. Zobaczę potem czy w logach zgromadzi się coś ciekawego.