Pomoc Zmiana położenia dysku w macierzy - zamiana szufladek

tomhash

Nowy użytkownik
Noobie
18 Styczeń 2017
2
1
3
43
QNAP
TS-x70U-RP
Ethernet
1 GbE
Dzień dobry,

mój 12 dyskowy QNAP TS-1270U-RP ma 11 zajętych szufladek. Do 12 szufladki postanowiłem włożyć dysk SSD w celu włączenia funkcji SSD Cache. Niestety w moim modelu taki dysk musi być w 3 lub 4 szufladce gdzie obecnie pracuje normalny dysk mechaniczny w RAID 6. Potrzebuje zatem wyjąć dysk z, dajmy na to, szufladki nr 4 i włożyć go do szufladki nr 10 (jest obecnie pusta). Według mnie są trzy możliwe scenariusze i zastanawiam się, którego użyć. Dodam tylko, że nie jestem w stanie zrobić 19TB backupu dlatego chciałbym jak najmniej ryzykować. Oto możliwości:

1. zwyczajnie, na gorąco, wyjąć dysk 4 i wsadzić do 10 (support QNAP-a napisał, że *powinno* zadziałać),
2. wyłączyć macierz zamienić dyski i włączyć,
3. wyjąć dysk z 4 wyczyścić go (w komputerze) i wsadzić do 10 (nie wiem za bardzo co się wtedy stanie).

Zastanawiam się też czy przyda się w jakiś sposób włączenie bitmap-y.

Robił, ktoś z was podobną operację albo potrafi mnie wesprzeć doświadczeniem?

Tomek.

Wersja oprogramowania Firmware
: 4.1.4 Build 20150820
Model serwera: QNAP TS-1270U-RP
 
Dzięki za odpowiedź. Sądziłem, że to znany problem, ale okazuje się że można znaleźć na ten temat zaskakująco mało informacji.

Jeśli chodzi o zmianę dysków na zimno to sądzę, że też powinien sobie poradzić bo jądro linux-a "składa" macierz przy starcie bez względu na nazwy urządzeń.

Jeśli chodzi natomiast o trzecią opcję to kombinowałem, że wsadzę czysty dysk do nowej szufladki i oznaczę go jako hot-spare. Wtedy RAID odbuduje się na tym dysku. Niemniej pozostaje pytanie jak będzie potraktowana zwolniona szufladka - czy będę w stanie użyć tego miejsca do innego celu.

Dzięki,
Tomek.
 

Mogą Cię zainteresować