Pomoc zmiana RAID 1 + dołożenie 2 dysków

tomeksup

Entry Technician
Q Associate
4 Czerwiec 2019
55
2
8
34
QNAP
TS-100
Ethernet
802.11g (Wi-Fi 3)
Wersja oprogramowania Firmware: 3.3.6.1070
Model serwera: QNAP Ts-431

Pewnie problem był wałkowany.

Kiedyś informatyk ustawił mi Raid 1 przy 2x2TB dyskach. Doszły 2 kolejne po 2 TB. Zapomniałem o nich. Teraz postanowiłem je dołączyć do macierzy.

Przy dwóch dyskach 2x2TB mam dostępne 2.73TB. W ustawieniach dokopałem się do do ust. dot. rozszerzenia macierzy. Menadżer pamięci-->przestrzeń dyskowa --> zarządzaj -->rozszerz.

Wybieram dodawanie nowych dysków do istniejących grup raid, wybieram aktualny RAID (Raid 1), wybieram nowe dyski. Pokazuje mi Raid 1, dyski 1,2,3,4 w podsumowaniu.

Czy taka operacja nie wymaże danych ?
W jaki sposób zmienić RAID 1 na 5 ?

Oczywiście raz na dobę robię kopię przyrostową w nocy do chmury i raz w miesiącu na zewnętrzny komputer stacjonarny.
 
masz RAID 1 na dwóch dyskach po 2 TB (załóżmy kieszeń 1 i 2) ? to masz w sumie 2 TB dostępne.
dokładasz do nasa dwa kolejne dyski (kieszeń 3 i 4) po 2 TB - nie konfigurujesz nich ? to jakby nie były włożone.

jak chcesz poszerzyć RAID 1 to MUSISZ wymienić te DYSKI gdzie jest RAID1. Inaczej nic się nie zmieni.

możesz z dwóch dysków zrobić parę rzeczy:
  • 2 x single disk, zero ochrony przed awarią dysku, dostępna cała pojemność dysków
  • RAID 0 - 2 dyski - szybko , ale masz miejsce tylko z jednego dysku, jak jeden dysk szlag trafi , nie masz nic
  • RAID 1 - 2 dyski - bezpiecznie , ale masz miejsce tylko z jednego dysku, jak jeden dysk szlag trafi , to masz lustro na drugim
 
Ok, rozumiem.
Mam teraz 2x 2 TB w raid 1. Do tego mam 2x2 TB niewykorzystane, włożone. Rozumiem, że najbardziej opłaca się rozszerzyć raid 1 do 4 dysków ? Raid 1 jest najlepszym wyborem ?
 
Rozumiem, że najbardziej opłaca się rozszerzyć raid 1 do 4 dysków

upload_2020-1-9_21-28-51.png



upload_2020-1-9_21-29-4.png


Widzisz zysk przestrzeni ? Ja nie , więc nie warto.

Tak jak napisałem - albo raid 0 , raid 1 albo dwa gołe dyski

Rodzi się pytanie : po co ci RAID ?

będę meczył bułe tak długo aż będziesz świadom co chcesz, co masz i jakie to ma wady i zalety.

Wybór na końcu jest Twój, to Twój NAS, Twoje dane, Twój czas i Twoje pieniądze i Twoje nerwy!
 
Czyli przy 4x2TB będę mieć nadal 2TB na dane i 6 TB na ochronę? Pytanie czy potrzebuję aż takiej ochrony ?
Czy nie można np. zrobić 2x grupa po 2 dyski w raid 1 ? Tylko pytanie co to mi da i do czego to wykorzystam?

Po co mi raid ? Zabezpieczenie przed awarią jednego lub więcej dysków. Miałem już dwie takie awarie pojedynczych dysków.
Jakie dane mam i jak wykorzystuje ? Głównie to doc, xls, pdf, tiff w dużych rozmiarach od 0-5gb.
Nas służy głównie do magazynowania gotowych dokumentacji i sporadycznie do kopiowania ich na zewnątrz. Zapis jest stosunkowo rzadki. Najwięcej to odczyt (kopiowanie, otwieranie, wykonywanie kopii do chmury).

Odpowiedziałem na pytania.
 
Ja to bym sobie zrobił 2x RAID1, bo dzięki temu, jak skończy się miejsce albo będę chciał włożyć SSD, cokolwiek zmienić, to mam wolną rękę i mogę dowolnie sobie zmieniać konfiguracje bez rozwalania całości.

Np. za 2 lata stwierdzisz, że wymienisz dyski na 4TB, kupisz 3, zrobisz migrację a potem rozszerzenie do RAID5. A do wolnej kieszeni włożysz adapter na 2x SSD i odpalisz system na szybkich dyskach. To oczywiście tylko jeden z przykładów, ale to wszystko zależy czy chcesz włożyć dyski i zapomnieć, czy coś tam sobie dłubiesz i usprawniasz.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/zmiana-raid-1-do%C5%82o%C5%BCenie-2-dysk%C3%B3w.26714/
  2. rozszerzenie raid5