Pomoc Znikające dane z dysku

ckarol86

Entry Technician
Q Associate
9 Październik 2017
69
6
8
37
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam,
Jakiś czas temu z serwera zniknęło mi kilka GB losowych danych, programy zdjęcia itd. Początkowo myślałem że jest to jakiś przypadek, może kliknąłem usuń czy coś, ale jak zacząłem szukać głębiej to jedyne co znalazłem to powiązanie godziny zniknięcia z informacją o jakimś czyszczeniu dysku. Na wszelki wypadek zrobiłem sobie screen z tej sytuacji, był to dzień 16.03.2018 godzina 02:00, poniżej linki do załączników:
znikające pliki1 log.PNG
znikające pliki1 wykres.PNG

Nie byłem pewien od czego to jest, dlatego dla świętego spokoju skasowałem wszystko. Zainicjowałem od nowa NAS, usunąłem pulę, voluminy i postawiłem wszystko od nowa. Dziś sytuacja się powtórzyła, zniknęło 50GB danych (po tygodniu od całkowitego zainicjowania NASa), też o godzinie około 02:00 i logi znowu mówią o czyszczeniu dysków w tym czasie:
znikające pliki2 wykres.PNG
znikające pliki2 log.PNG

Mam włączoną synchronizację (ale w jedną stronę), oprócz tego nic więc dane nie mogły się usunąć poprzez jakiś błąd w syncu.
Dodam że od kilku miesięcy zgłoszony jest problem do QNAP bo oprogramowanie nie radzi sobie z polskimi znakami i tworzy mi od nowa pliki dublując masę danych, nie wiem czy może to mieć związek ale piszę o tym:
problem_polskich_liter.PNG
Problem pojawia się od czasu do czasu i powiązałem to z momentem synchronizacji. Jeśli rozpocznie się synchronizacja do OneDrive to wtedy kopiowane na NAS pliki z np. mojego laptopa dostają dziwne nazwy.
Czy może to być powodem usuwania? Może dane są nieczytelne i opcja SSD TRIM uznaje że są to usunięte dane i czyści po nich miejsce?

Proszę o pomoc w temacie, ustawienia są fabryczne, nie włączałem żadnego czyszczenia i dodam że od pół roku kiedy mam serwer to dane mi jeszcze nie zniknęły.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.4 Build 20180315
Model serwera: QNAP TS-251A
 
Dziękuję, do QNAPA już zgłoszone, ale nie mogę czekać przez weekend i patrzeć jak dane mi znikają :)
Od samego początku mam problemy z tym serwerem ale są to problemy natury programowej:
1. Po przełączeniu z LAN na WiFi nie widzi samby (dopiero restart pomaga) (rozwiązany)
2. Kopia zapasowa z gniazda SD nie działa po sformatowaniu karty w Nikonie (rozwiązany)
3. Dublowanie plików z polskimi znakami (rozwiązany)
Oni ze sporym opóźnieniem ale zawsze, wypuszczają update i jest OK.

Około miesiąc temu zaczęły się ponownie problemy z polskimi znakami oraz ostatnio z znikaniem danych, zauważyłem to po aktualizacji softu.
Wyłączę ten TRIM, ale osobiście wolałbym sprawdzić czy to to ( w sensie czy to logiczne że może usuwać dane z HDD czyszcząc SSD).
Obecnie pierwsze co robię po wejściu na panel sterowania to sprawdzam wykres czy czasem dane nie zniknęły.
 
Zgadza się, ale dlaczego przez cały tydzień nie usuwał mimo że startował o 02:00, a tu nagle dzisiaj usunął?
Wygląda że akurat dzisiaj TRIM zaczął się w trakcie innego zadania (nie wiem sync do OneDrive?) i powstał problem.
Jak pisałem wcześniej, inny problem (dublowanie plików po przesyłaniu sambą) powstał również wtedy gdy QNAP robił sync do OneDrive.
 
Witam,
Dołączam się do tematu.
Konfiguracja - Wolumin statyczny RAID 1 - 2x2TB
Objawy niestety te same. Znikają losowe dane dokładnie zauważone na plikach docx i pdf z jednego folderu współdzielonego.
Kopia została wykonana i dane uzupełnione.
Czekam na odpowiedz od kolegi ckarol86 jak będzie coś wiadomo w temacie.
 
Kolego ASIT, czy masz również problem z polskimi znakami w plikach?
Z polskimi znakami nie widziałem problemu po za długością nazwy pliku. Natomiast duplikacja pliku występuje np. przy kopiowaniu pliku na zmapowany folder na NAS lub zapis pdf z przegladarki bezpośrednio na NAS.

Dziwne to wszystko - serwer do zabezpieczania danych gubi dane ?:) taki paradoks.

P.S.
Nosiłem się z zamiarem zmiany z statycznego na tą całą pule by móc wykonywać migawki dla większego bezpieczeństwa ale się wstrzymam ;)
 
Czyli problem ten sam. Najgorsze jest to że nie dostałem powiadomienia (nie ma takiej opcji, a na OneDrive jest) że zniknęło nagle 50GB danych.
Gdyby nie to że jestem wyczulony i codziennie sprawdzałem wykres zajętości dysku to nie dowiedziałbym się o tym że jakieś losowe dane zniknęły.
Paradoksem jest też to że każdy producent NASów radzi zrobić kopię zapasową plików przechowywanych na NAS (które przecież są już kopią...)
Polecam Ci zrobić pulę, w moim przypadku migawka z dnia wczorajszego uratowała mi dane.

Ciekawe jest to że problem ze znakami i dublowaniem rozwiązali na początku roku. Od 6 stycznia do końca lutego nie miałem problemu ze znakami (nie zauważyłem też znikania danych). Nie potrafię powiedzieć jaką wersję miałem wtedy, ale po stronie: TS-251A - Download Center
widzę że musiała to być jakaś: 4.3.4.0435. Ciężko to teraz odtworzyć.
 
Ciekawsze jest jeszcze to, że drugi identyczny NAS mam prywatnie w domu bo ten ze znikającymi danymi jest firmowy.
Na moim nie zauważyłem problemów albo jeszcze nie zauważyłem:). Poczekam na aktualizacje może coś poprawią.
Daj znać jak coś odpowiedzą.
Pulę wykonam już się zabrałem za to :)

P.S. - offtop
Wcześniej walczyłem z uciążliwym pop-up`em na telewizorze smart tv Samsung. Okienko że połączone wyskakiwało średnio co 3 min. Myślałem że oszaleje.
Poczekałem i po którejś aktualizacji znikło na dobre lub sam naprawiłem choć nie wiem do końca jak bo wykonałem wiele dziwnych operacji.

Pozdrawiam
 
Czy w QTS 4.3.4 jest jakiś program do logowania/monitorowania miejsca na dysku poza wykresem z okna: "Pamięć Masowa i Migawki > Wykorzystanie" ?

Oczekując na informację zwrotną od supportu qnap, znalazłem program inotify-tools który z powodzeniem posłużyłby do monitorowania danych w moich folderach w kontekście znikających losowych danych.

Czy ktoś ma jakieś inne pomysły jak sprawdzić które pliki zniknęły? Ja znalazłem tylko coś takiego np.:

Kod:
inotifywait -m /home/admin/test/ -e create -e moved_to -e delete -e delete_self --timefmt %d-%m-%Y_%H:%M:%S --format '%T%w%f%e' >> log.log
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Znikające dane z dysku
  2. https://forum.qnap.net.pl/threads/znikaj%C4%85ce-dane-z-dysku.23527/
  3. voluminy w ssh